Fusy z herbaty to świetny nawóz. Jakie rośliny go lubią? Jak stosowac fusy z herbaty do zasilania roślin?

2024-04-12 7:48

Fusy z herbaty można wykorzystać jako nawóz dla niektórych roślin doniczkowych. Dodanie fusów z herbaty do ziemi, zasili rośliny i sprawi, że będą intensywniej zielone. Jakie rośliny lubią fusy z herbaty, a do jakich lepiej jej nie dodawać? Z jakiej herbaty jest najlepszy nawóz? Jak stosować fusy z herbaty do nawożenia roślin?

Fusy z herbaty
Autor: GettyImages Fusy z herbaty można wykorzystać do nawożenia roślin doniczkowych. Zobacz jak?

Spis treści

  1. Jakie zastosowanie mogą mieć fusy z herbaty?
  2. Fusy z herbaty jako nawóz dla roślin doniczkowych
  3. Jakie składniki zawiera herbata? Co jest w niej dobrego dla roślin?
  4. Czy fusy z herbaty obniżają pH podłoża?
  5. Jak stosować fusy z herbaty jako nawóz?
  6. Jak działają fusy z herbaty na rośliny?
  7. Jakie rośliny lubią fusy z herbaty?
  8. Do tych roślin nie dodawaj fusów z herbaty

Modny w ostatnim czasie trend „eko” sprawił, że chętniej interesujemy się wszystkim, co naturalne, unikając chemii oraz produktów wysoko przetworzonych. Z tego względu uważniej przyglądamy się także preparatom i środkom, stosowanym w uprawie roślin - i to zarówno w ogrodzie, jak i w domu.

Jakie zastosowanie mogą mieć fusy z herbaty?

Naszą uwagę skupiamy między innymi na sztucznych nawozach mineralnych, starając się ich unikać i zastępować w miarę możliwości naturalnymi odpowiednikami. Przekłada się to na realne korzyści w przypadku uprawy roślin jadalnych, gdyż dzięki ograniczaniu chemikaliów, plony są zdrowsze i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Również w przypadku roślin domowych, ekologiczne metody uprawy mają sens, gdyż pozwalają chronić nasze kwiaty przed przenawożeniem, a nas przed wdychaniem drażniących substancji lotnych, wydzielanych np. przez sztuczne nawozy. Rośliny doniczkowe trzeba jednak w jakiś sposób nawozić, gdyż rosną na ograniczonej przestrzeni i szybko zużywają składniki pokarmowe zawarte w podłożu, dlatego warto poszukać naturalnych sposobów ich dokarmiania.

Fusy z herbaty
Autor: GettyImages Fusy z herbaty to nawóz naturalny

Fusy z herbaty jako nawóz dla roślin doniczkowych

W poradnikach ogrodniczych i na stronach internetowych pomysłów na eko-nawozy nie brakuje, ale nie wszystkie warte są uwagi. Jedną z takich propozycji jest m.in. wykorzystanie do nawożenia roślin doniczkowych fusów z herbaty. Zanim jednak wrzucimy je do doniczki, powinnyśmy przyjrzeć im się nieco bliżej, bo jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

Jakie składniki zawiera herbata? Co jest w niej dobrego dla roślin?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest herbata. Otóż są to liście pochodzące z krzewów liściastych o tej samej nazwie, które zostały poddane odpowiedniej obróbce (suszeniu, fermentacji, parzeniu). Nadal pozostają naturalnym, roślinnym materiałem organicznym, więc mogłoby się wydawać, że do nawożenia roślin nadają się doskonale, tym bardziej, że zawierają cały szereg różnych związków, w tym kwasy organiczne, olejki eteryczne, białka, garbniki, minerały (m.in. fluor, wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, mangan), a także teinę, odpowiadającą m.in. za ich kwaśny odczyn. Najwięcej dobroczynnych składników znajduje się jednak w herbatach najmniej przetworzonych, a wiec zielonych i białych, znacznie mniej zawierają ich natomiast herbaty czarne, poddane wcześniej dość agresywnym procesom technologicznym.

Fusy z herbaty
Autor: GettyImages Jako nawóz lepsze od fusów z herbaty czarnej są fusy z herbaty białej lub zielonej

Czy fusy z herbaty obniżają pH podłoża?

Czarna herbata ma wprawdzie bardziej kwaśny odczyn od pozostałych, ale nie ma co liczyć na to, że znacząco obniży pH gleby (np. w przypadku uprawy roślin wybitnie kwasolubnych, takich jak azalie, wrzośce czy wrzosy), gdyż jej kwasowość jest w pewnym stopniu neutralizowana przez zawarty w liściach wapń. Tak wiec fusy z herbaty mogą być dobrym nawozem dla roślin doniczkowych, ale tylko wtedy, gdy zostaną użyte we właściwy sposób.

Jak stosować fusy z herbaty jako nawóz?

Fusów nie należy układać bezpośrednio na powierzchni ziemi, gdyż wtedy łatwo mogą spleśnieć i przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Lepiej jest wymieszać je z wierzchnią warstwą podłoża, dzięki czemu ulegną naturalnemu rozkładowi i zmienią się w próchnicę.

Można je też zalać letnią wodą, odstawić na kilka godzin w ciepłe miejsce, a następnie podlewać uzyskanym płynem kwiaty.

Do nawożenia roślin nie należy używać fusów z herbaty słodzonej, gdyż zawarty w nich cukier będzie sprzyjał rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, bakterii i grzybów chorobotwórczych, niekorzystnie wpływających na kondycję roślin i jakość podłoża. Nie powinno się także wykorzystywać do tego celu fusów z herbat sztucznie aromatyzowanych i przyprawianych, gdyż zawarte w nich resztki związków chemicznych, także mogą źle wpływać na rozwój roślin.

Lepiej też wykorzystywać jako nawóz fusy z herbaty białej lub zielonej, zamiast z czarnej, gdyż są najmniej przetworzone i najbardziej wartościowe.

Jak działają fusy z herbaty na rośliny?

A co potrafią fusy? Całkiem sporo.

  • Przyczyniają się do tworzenia próchnicy w podłożu, poprawiają jego żyzność i strukturę (podłoże staje się bardziej przepuszczalne, pulchne, lepiej napowietrzone i bardziej chłonne).
  • Chronią podłoże przed nadmierną utratą wilgoci i szybkim wysychaniem.
  • Mogą też zwiększyć odporność roślin na choroby, a dzięki olejkom eterycznym, odstraszyć niektóre szkodniki glebowe.

Jakie rośliny lubią fusy z herbaty?

Odpowiednio zastosowane fusy z herbaty nadają się też do nawożenia większości roślin doniczkowych, choć najlepiej reagują na nie gatunki preferujące próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża, o lekko kwaśnym odczynie pH, np. paprocie czy, skrzydłokwiaty.

Do tych roślin nie dodawaj fusów z herbaty

Fusy herbaciane nie nadają się natomiast do nawożenia kaktusów i sukulentów, bowiem nie są one przystosowane do wilgotnego i próchniczego podłoża, a preferują przewiewne, lekkie i umiarkowanie zasobne w składniki pokarmowe oraz materię organiczną.

Fusy z herbaty
Autor: GettyImages Zamiast wyrzucać fusy po zaparzeniu herbaty, lepiej wykorzystać je jako nawóz do kwiatów doniczkowych lubiących kwaśne podłoże
Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.