Wąż w ogrodzie - czy węże w ogrodzie są niebezpieczne i co zrobić, gdy pojawią się w naszej trawie

2023-06-27 10:18

Czy wąż w ogrodzie jest niebezpieczny? Węże nie cieszą się powszechną sympatią. Najczęściej wywołują strach i trudną do powstrzymania ochotę szybkiego się ich pozbycia z posesji. Co zrobić, gdy w ogródku pojawi się wąż?

Zaskroniec zwyczajny
Autor: thinkstock.com Zaskroniec zwyczajny

Spis treści

  1. Jakie węże mogą pojawić się w ogrodzie?
  2. Wąż w moim ogrodzie: co robić?
  3. Nie chcę węża: jak mu o tym powiedzieć?

Z nieusprawiedliwionych powodów panuje przekonanie, że węże to zwierzęta agresywne, jadowite, atakujące człowieka i robiące mu krzywdę. Dlaczego nie lubimy węży? Może dlatego że niewiele o nich wiemy, rzadko widujemy je w naturze i trudno sobie wyobrazić, że moglibyśmy węża przytulić, jak choćby psa, królika czy świnkę morską albo patrzeć na niego z podziwem, jaki wywołuje widok stada saren, danieli albo łosi. 

Jakie węże mogą pojawić się w ogrodzie?

W Polsce żyje 5 gatunków węży i wszystkie są pod ochroną – nie wolno im robić krzywdy. Byłoby to zupełnie nieusprawiedliwione okrucieństwo, zwłaszcza w kontekście tego, że jedynie jeden z nich jest jadowity, ale ugryzie wtedy, kiedy go do tego „zmusimy”.

  • Gniewosz plamisty

Ma ledwie 60-90 cm i naprawdę rzadko można go spotkać. Ukrywa się w zaroślach, trawach, między kamieniami. Lubi miejsca suche i nasłonecznione.

  • Wąż Eskulapa

Aby go spotkać, trzeba mieć niebywałe szczęście (szacuje się, że w Polsce żyje 100 osobników) i mieszkać w Bieszczadach, bo głównie na tym terenie występuje. Jest ciepłolubny, więc najchętniej przebywa na silnie nasłonecznionych stokach, pagórkach i wśród skał w lasach liściastych.

Wąż Eskulapa
Autor: thinkstock.com Wąż Eskulapa
  • Zaskroniec rybołów

Zalicza się go do węży występujących w Polsce, ale konia z rzędem temu, kto go widział! Może po prostu raz na jakiś czas u nas bywa! Większość czasu spędza w wodzie – tam poluje i chroni się przed drapieżnikami. 

  • Zaskroniec zwyczajny

To najpopularniejszy nasz wąż, którego spotkać można bardzo często na obszarach podmokłych, blisko rzek i jezior (dobrze pływają i nurkują), a czasem we własnym ogródku – oczywiście pod warunkiem, że posesja spełnia warunki lokalowe zaskrońców.

Przeczytaj też:

Żmija zygzakowata
Autor: thinkstock.com Żmija zygzakowata
  • Żmija zygzakowata

To jest ten wyjątek, który sprawia, że wszystkich mierzymy jedną miarą. Tak, żmija zygzakowata jest jadowita. Tak, jej ukoszenie może być groźne (wtedy, gdy kąsając, wpuszcza jad). Żmija z reguły żyje na obrzeżach lasów i podmokłych łąkach, w przeciwieństwie do innych węży woli chłodniejsze miejsca niż one.

Wbrew pozorom żmija nie rzuca się na człowieka, bo tak lubi albo tak ma! Żmija, mając wybór, zostawi cię w spokoju, więc ty też jej nie ruszaj, nie strasz, nie próbuj złapać, uderzyć albo przestraszyć. Wtedy może ukąsić, bo będzie się bronić!

Wąż w moim ogrodzie: co robić?

1. Nie panikuj! Przypełzł, to odpełznie. Węże nie przepadają za ludzkim towarzystwem. Jeśli już musisz pozbyć się węża, możesz go przepłoszyć, na przykład tupiąc nogą. Węże z daleka wyczuwają drgania podłoża, a to jest dla nich informacją o zbliżającym się niebezpieczeństwie, więc uciekają.

2. Jeśli wąż pojawia się często albo – jednak – próbuje w twoim skalniaku albo w szuwarach na brzegu oczka wodnego zamieszkać na dłużej, zawiadom: leśniczego, straż miejską albo pożarną, organizację zajmującą się przyrodą, urzędnika. Złapią węża i przeniosą w miejsce bardziej dla niego odpowiednie. Samemu nie wolno węży łapać nie mówiąc już o robieniu im krzywdy lub zabijaniu. Węże są pod ochroną, a poza tym – gdyby to jednak była żmija – narażasz się na niebezpieczeństwo.

Sprawdź też:

Nie chcę węża: jak mu o tym powiedzieć?

Jeśli w naszym ogrodzie pojawia się wąż, to znak, że panują tam odpowiednie warunki siedliskowe. W takiej sytuacji ich wynoszenie i przepłaszanie może nie przynieść oczekiwanego efektu. Co robić, by nie przypełzały?

1. Pielęgnuj ogród: koś trawę (węże nie lubią otwartej przestrzeni), podcinaj gałęzie krzewów i drzew (odsłonisz glebę pod nimi i łatwiej będzie dostrzec gada).

2. Zlikwiduj skalniak i oczko wodne. Niestety, jeśli mieszkasz na terenie, na którym występują węże i nie chcesz, by cię odwiedzały, nie stwarzaj im do tego okazji.

3. Dbaj o czystość na posesji: pozbądź się stert drewna, blachy, wszelkich rzeczy leżących na sterach, w których węże mogłyby się schować.

Polecamy też:

4. Jeśli węże mieszkają w okolicznej przyrodzie, niezapowiedziane spotkania mogą być częste. Kiedy wychodzisz na zewnątrz, ubieraj się i zachowuj odpowiednio: patrz pod nogi, noś długie spodnie, zakładaj pełne buty, nie wchodź w krzaki i wysoką trawę, nie podnoś z ziemi długich cienkich przedmiotów, chodź tupiąc, zanim zaczniesz zbierać owoce z krzewów, upewnij się, że wszystkie ich gałęzie, to gałęzie a nie żywe stworzenia.

5. Uświadom dzieci i zapoznaj je z zasadami zachowania się w przypadku zobaczenia węża. Uprzedź je, by nie niepokoiły gada.

6. Sprawdź, gdzie najszybciej uzyskasz pomoc w razie pokąsania przez żmiję. Informację o tym powieś w domu w widocznym miejscu, na przykład na lodówce!

Jesienne prace w ogrodzie - czy wiesz, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Pytanie 1 z 12
Co robimy z liśćmi opadłymi na trawnik?
Jesienne liście
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.