Co na mrówki w ogrodzie - skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie

2024-07-10 7:55

Problem mrówek w ogrodzie wraca co roku - przesuszają ziemię, budując w niej gniazda, odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Jak skutecznie i bezboleśnie je zwalczy? Podajemy sprawdzone domowe sposoby ale mamy też skuteczne preparaty chemiczne.

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Autor: GettyImages Mrówki doskonale się czują w zurbanizowanych środowiskach, gdyż odżywiają się zróżnicowanym pokarmem

Spis treści

  1. Dlaczego mrówki w ogrodzie szkodzą?
  2. Gatunki mrówek żyjące w naszym otoczeniu
  3. Sposób na mrówki w ogrodzie bez zabijania
  4. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu - chemia

Mrówki w ogrodzie mogą sprawić dużo kłopotu. Kolonię mrówek zakłada samica – królowa, której jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W gnieździe, zależnie od gatunku, może być jedna albo tysiące królowych. Najczęściej – od dziesięciu do trzydziestu. W okresie godowym samice i samce mają skrzydła. Najliczniejszą grupą są niepłodne samice – robotnice. Budują i uprzątają mrowisko, bronią go przed intruzami, opiekują się potomstwem, zbierają i dostarczają pożywienie innym członkom społeczności.

Mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym – najchętniej bogatym w cukry i białka. Niektóre są drapieżne i nawet 30% ich diety stanowią inne owady. Chętnie jedzą rosę miodową – opiekują się wytwarzającymi ją owadami – czasami hodują w mrowiskach mszyce jako „dojne krowy”. Owady porozumiewają się za pomocą dotyku, dźwięków i zapachowych substancji chemicznych zwanych feromonami znacznikowymi, którymi znaczą ścieżki wiodące do źródła pokarmu (nocą feromon znacznikowy ułatwia orientację w terenie). W dzień mrówki kierują się wzrokiem.

Dlaczego mrówki w ogrodzie szkodzą?

  • uszkadzają drewniane elementy budynków, budując w nich gniazda,
  • mrówki uszkadzają i zanieczyszczają żywność,
  • przesuszają ziemię, drążąc w niej korytarze i budując gniazda,
  • odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory,
  • powodują (pośrednio) osłabienie roślin zasiedlonych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, ponieważ opiekują się tymi szkodnikami,
  • uszkadzają drzewa, budując gniazda w ich drewnie,
  • niszczą pąki i kwiaty w poszukiwaniu nektaru,
  • w czasie suszy ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin.

Gatunki mrówek żyjące w naszym otoczeniu

  • Gmachówki - to ponad tysiąc gatunków, żyjących w lasach, na polach uprawnych i na terenach zurbanizowanych. Ciała robotnic mają długość od 6 do 10 mm, a królowych – 15 mm i więcej. Gmachówki mogą mieć barwę od czerwonobrązowej do czarnej. W środowisku miejskim zakładają kolonie macierzyste najczęściej w starszych drzewach, a kilka do kilkunastu gniazd satelickich bez królowych – w drewnianych elementach budynków, które uszkadzają. Wielkość kolonii gmachówek zależy od gatunku – w jednej może być nawet ponad 50 000 robotnic. Są aktywne nocą.
  • Murawka darniowa - bardzo pospolita. Robotnice mają 2,5-3,5 mm długości. Są barwy jasnobrązowej aż do czarnej, z jasnymi odnóżami i czułkami. W terenach zurbanizowanych zakładają gniazda w ścianach domów i pod podłogami, pod nawierzchniami ścieżek i dróg, pod kamieniami w pobliżu ścieżek. Można też znaleźć gniazdo murawki w deskach starych płotów. Podgryzają korzenie lub wygryzają chodniki w podziemnych częściach roślin. Budują kopczyki nadziemne. Przychodzą do mieszkań w poszukiwaniu słodkich i tłustych pokarmów. Kolonie najliczniejsze są wiosną i latem – mogą liczyć nawet wiele tysięcy osobników. Na zimę przenoszą się do budynków i zakładają gniazda w najcieplejszych miejscach – chętnie w szparach konstrukcji drewnianej przy górnej warstwie obmurowania. Otwory wyjściowe z gniazda budują z drobnego żwiru, cząstek martwych owadów i włókien drewna. Nie niszczą drewna, ale ślady ich działalności można błędnie odczytywać jako uszkodzenie drewnianych elementów.
  • Brunatnoczarna hurtnica - czarna i podobna do niej, żółto ubarwiona, podziemnica zwyczajna są bardzo pospolite w miastach. Robotnice mają do 5 mm długości, królowe – do 15 mm. Gniazda zakładają na zewnątrz budynków: w ścianach i pod brukowanymi drogami. W ogrodach i na polach budują z ziemi kopczyki. Odkrywają korzenie roślin oraz przesuszają glebę, gdy budują w niej gniazda i wytyczają ścieżki. Zbierają pokarm w dużej odległości od mrowiska – przychodzą do pomieszczeń mieszkalnych i dostawszy się do żywności, uszkadzają ją oraz zanieczyszczają.

Sposób na mrówki w ogrodzie bez zabijania

Pamiętajmy, że mrówki są dla nas pożyteczne – zabijają i zjadają liczne szkodliwe owady.

Aby pozbyć się mrówek po pierwsze można stworzyć trudną do pokonania barierę do zdobywania pożywienia. Owady często wędrują do naszych domów aby coś zjeść, dlatego należy zalepić otwory wokół rur wodociągowych i instalacji centralnego ogrzewania, uszczelnić spękania murów, opryskać ściany i sufit mlekiem wapiennym, opryskać powierzchnię wokół szczelin i otworów, którymi przedostają się do budynku, oraz ościeżnice drzwi, okien, wentylatory, przewody i kanały, listwy podłogowe.

Najlepiej użyć do tego preparatów: ABC – płynny preparat na mrówki lub AgrEvo-Płynny preparat przeciw mrówkom, rozsypać na trasach przemarszu siekaną pietruszkę lub zmielony pieprz ziołowy, których zapachu nie lubią. Po drugie nie wabić mrówek do pomieszczeń, czyli wyrzucać odpadki organiczne do szczelnych pojemników na śmieci i przechowywać żywność w szczelnych pojemnikach.

Działanie chemią

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu - chemia

Metod zwalczania mrówek jest wiele, jednak tylko nieliczne są skuteczne. Domowe metody ekologiczne (mąka kukurydziana, proszek do pieczenia, wrzątek, miód, cytryna, czosnek, liście pomidorów lub pokrzyw) rzadko bywają skuteczne przy dużej liczebności mrówek. Aby skutecznie pozbyć się mrówek. należy zastosować chemiczne preparaty.

Najskuteczniejsza metodą zwalczania mrówek w ogrodzie jest odnalezienie ich gniazda i zniszczenie go przy użyciu insektycydu (np. Mrówkiller, Mrówkofon, AgrEvo-Pylisty lub inne). Jeśli nie wiemy gdzie znajduje się mrowisko warto zastosować zatrutą przynętę. Może ona być w formie proszku, granulek lub żelu (np. proszek na mrówki Expel, Formicid przynęta na mrówki ogrodowe, Bixan Żel przynęta na mrówki, Mrówkotox preparat na mrówki). Mrówki chętnie pobierają preparat i transportują do gniazda, powodując likwidację królowej i innych osobników. Można także zastosować preparaty owadobójcze w sprayu (np. Bros, ABC, Substral) lub wyłożyć bardzo skuteczne płytki na owady biegające (np. Globol lub Expel).

Tekst: Paweł Romanowski

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają