Zwalczanie mrówek - RANKING skutecznych preparatów na mrówki

2018-07-20 11:28

Zwalczanie mrówek w ogrodzie nieraz budzi kontrowersje. Z jednej strony mrówki to pożyteczne stworzenia, pełniące ważne funkcje w środowisku naturalnym, z drugiej - mogą "zajść za skórę" swoją działalnością w ogrodzie. Zdarzają się więc sytuacje, że trzeba z nimi walczyć. Jakie preparaty na mrówki sa skuteczne? Raking skutecznych preparatów na mrówki.

Mrówki w ogrodzie
Autor: GettyImages Mrówki w ogrodzie między innymi odkrywają korzenie, bulwy i kłącza roślin, drążą w nich otwory

Mrówki są przydatne zarówno w środowisku naturalnym, jak i w przydomowym ogrodzie. To swoista „ekipa sprzątająca” oczyszczająca ściółkę (mrówki usuwają martwe drobne zwierzęta i rozkładające się rośliny), spulchniająca podłoże (drążą komory pozwalając na lepsze napowietrzenie) i dbająca o zachowanie równowagi biologicznej.

>>Przeczytaj też: Przepis na ekoogród. Jak prowadzić ogród ekologicznyNiestety, zdarza się, że może nie tylko pośrednio (hodują i bronią mszyc), ale także bezpośrednio szkodzić człowiekowi (np. gdy wtargnie do mieszkania poszukując żywności, niszczy elewację lub drewniane elementy małej architektury, wynosi piasek z chodników). Ponadto drążąc korytarze w ziemi mrówki mogą uszkadzać (lub nagryzać) korzenie roślin. Zdarza się, że w niektórych latach ich działania są wzmożone i stają się nie mniejszą plagą dla posiadaczy ogrodów niż przędziorki, krety, mszyce czy pędraki. Wtedy najczęściej sięga się po inwazyjne metody (chociaż wciąż powinno się traktować je jako ostateczność). Jakie preparaty skutecznie usuną mrówki?

>>Przeczytaj też: Mrówki. Jakie gatunki mrówek żyją w ogrodach

Ranking preparatów na mrówki- TOP 7

1. Mrówkofon (BROS)

Preparat w postaci granulowanej w rzeczywistości będący trutką na owady. Zawiera związki, które są atrakcyjne dla mrówek i zwabiają je. W dodatku owady często przenoszą środek do gniazda, dzięki czemu można zlikwidować ich skupisko. Pierwsze efekty są widoczne w ciągu doby od użycia środka. Nadaje się do stosowania zarówno w ogrodzie, jak i w domu.

2. Mrówkotox (Arox od Agrecol)

Mikrogranulat, zwalcza różne gatunki mrówek, które powodują szkody w pomieszczeniach i w ogrodzie. Warto go usypywać cienką warstwą (ok. 20 g/1 m2) wzdłuż ścieżek owadów. Można z niego tworzyć także roztwór wody (w tym przypadku stosowanie tylko na zewnątrz). Działanie jak powyżej – Mrówkotox wabi mrówki, które przenoszą „cenną zdobycz” do swojego gniazda.

3. Mrówkozol (Agrosimex)

Granulat, wygodny w użyciu (ma postać... solniczki). Należy go stosować przy ścieżkach owadów i w pobliżu gniazda (jednorazowo ok. 10 g, opakowanie zawiera 120 g). Można go wysypywać (wewnątrz i na zewnątrz) lub rozpuszczać w wodzie i polewać w „strategicznych” miejscach (tylko na zewnątrz). Substancją aktywnie czynną jest fipronil.

4. Żel na mrówki Naturen (Substral)

W opakowaniu znajdują się dwie pułapki zawierające substancję aktywnie czynną naturalnego pochodzenia – spinosad. Pułapki należy ustawić otworami do góry w pobliżu ścieżek owadów, przy gnieździe i w chętnie odwiedzanych miejscach (np. na drewnianym tarasie czy przy listwach podłogowych w pomieszczeniu). Pułapki działają do trzech miesięcy. Są nieszkodliwe dla środowiska (oczywiście pomijając fakt, że zabijają naturalną faunę – mrówki).

5. Koncentrat na mrówki (Sumin)

Środek przeznaczony głównie do stosowania w pomieszczeniach (od mieszkalnych po budynki gospodarcze i rolnicze). Zwalcza nie tylko mrówki, ale także inne owady biegające (np. prusaki). Opakowanie zawiera 5 ml. Należy rozrobić je w litrze wody (to wystarcza na 20-30 m2).

6. Blattanex – pułapka na mrówki (Bayer)

Pułapka zawierająca midachloprid  (substancję aktywnie czynną). Zaleca się ją ustawiać w pomieszczeniach lub konstrukcjach małej architektury. Mrówki nęcone zawartością poruszają się po pułapce przenosząc trutkę do swojego gniazda. Pułapka jest łatwa w użyciu. Skuteczność działania – do trzech miesięcy.

7. Formicyd (Best Pest)

Preparat w formie granulowanej, zawiera kilka substancji aktywnie czynnych (S–metopren – 0,75g/kg, permetryna – 2,5g/kg, cypermetryna – 2,5 g/kg, butotlenek piperonylu – 7,5h/kg). Opakowanie zawiera 500 g granulatu, przy czy na 1m2 wykorzystuje się około 10 g. W pomieszczeniach zaleca się wysypywać go w płaskich naczyniach, np. na tackach (aby ograniczyć zanieczyszczenia środkiem chemicznym). Pełen efekt uzyskuje się po dwóch dobach od zastosowania. Należy unikać zawilgocenia (zalania) preparatu, w przeciwnym wypadku trzeba ponownie usypać cienkie warstwy.Aby zapobiegać inwazji mrówek w konkretnych miejscach można uprawiać rośliny odstraszające (lub układać je po ścięciu). Do takich odstraszaczy należy m.in.

  • wrotycz,
  • pomidor,
  • lawenda,
  • tymianek,
  • mięta,
  • majeranek.

>>Przeczytaj też: Sposób na komary w ogrodzie: rośliny odstraszające komary