Co można ciąć we wrześniu? Jakie rośliny przycina się we wrześniu?
Pod koniec lata i jesienią nie wykonuje się już poważniejszych cięć roślin, ale wrzesień to jeszcze dobra pora na prześwietlenie niektórych drzew i krzewów owocowych. W tym czasie można też kontynuować bieżącą pielęgnację krzewów, żywopłotów i bylin ogrodowych, aby jak najdłużej wyglądały atrakcyjnie. Dla których roślin wrześniowe cięcie będzie korzystne? Co można ciąć we wrześniu?
Autor: GettyImages
We wrześniu przycina się m.in. czereśnie
Spis treści
- Jakie drzewa owocowe tniemy we wrześniu?
- Jakie krzewy owocowe przycina się we wrześniu?
- Cięcie żywopłotów we wrześniu
- Przycinanie krzewów róż we wrześniu
- Wrześniowe cięcie lawendy
- Przycinanie bylin we wrześniu
- Warunki i narzędzia do wrześniowego cięcia roślin
Jakie drzewa owocowe tniemy we wrześniu?
Od sierpnia do połowy września zaleca się przycinać pestkowe drzewa owocowe, a więc np. czereśnie, wiśnie, śliwy. Tę grupę drzew najlepiej ciąć właśnie z końcem lata (po owocowaniu), ponieważ jest to okres, w którym istniej najmniejsze ryzyko infekcji grzybowych lub bakteryjnych, groźnych dla drzew pestkowych, a także szybciej zabliźniają się rany po cięciach.
Na początku września można więc przede wszystkim skrócić pędy, usunąć krzyżujące się, zbytnio zagęszczające koronę gałęzie (lub konary). Warto usunąć też wszystkie uszkodzone, suche lub chore pędy. Po cięciach (szczególnie grubszych pędów) wykonywanych na drzewach pestkowych, warto zasmarować rany białą farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, aby zabezpieczyć odkryte tkanki drzewa przed wnikaniem patogenów.
Pod koniec lata, a więc właśnie we wrześniu warto też wykonywać wszelkie niezbędne cięcia orzecha włoskiego. Czynność tę lepiej wykonać z końcem lata, ponieważ w tym czasie drzewo nie traci tak dużo soków (nie płacze), jak dzieje się to, gdy przytniemy je wiosną.
Jakie krzewy owocowe przycina się we wrześniu?
Wrzesień to także dobry czas na pielęgnację, czyli skracanie pędów niektórych krzewów owocowych. Na przestrzeni całego miesiąca (ale też później jesienią) warto przycinać (lub usuwać) pędy malin oraz jeżyn, a także przerzedzić krzewy porzeczek i agrestu, co dobrze wpłynie na ich kondycję i owocowanie w kolejnym sezonie.
Cięcie żywopłotów we wrześniu
Większa część września, to wciąż lato, ale ostanie cięcia, które wykonuje się w ogrodzie w tym czasie zwykle nazywamy jesiennymi. Trzeba pamiętać, że większość drzew i krzewów ogrodowych z końcem lata kończy już przyrost roczny i zaczyna przygotowywać się do spoczynku zimowego. W związku z tym właśnie we wrześniu należy zakończyć wszelkie cięcia i nie robić tego w późniejszym okresie. Przycinanie krzewów czy drzew zbyt późno (jesienią) powoduje, że są one pobudzone do wypuszczania nowych, młodych pędów, które nie zdążą zdrewnieć, czyli dobrze przygotować się do zimy i mogą przemarznąć.
Jeśli jest taka potrzeba, we wrześniu można więc wykonać jeszcze ostatnie cięcia i korekty ogrodowych żywopłotów, które przecież składają się zazwyczaj z ozdobnych krzewów ogrodowych (iglastych i liściastych). Cięcia w tym czasie nie powinny być jednak już zbyt mocne i najlepiej, by ograniczały się jedynie do skorygowania kształtu żywopłotów, czyli lekkiego skrócenia pędów, które zdążyły przyrosnąć od poprzedniego cięcia (wiosną lub latem).
- Przeczytaj też: 5 najczęstszych błędów popełnianych przy formowaniu żywopłotu
Przycinanie krzewów róż we wrześniu
Długo kwitnące i powtarzające kwitnienie krzewy czy byliny ogrodowe także pod koniec lata (we wrześniu) i jesienią wymagają pielęgnacji. Dotyczy to między róż, których przekwitłe kwiaty z fragmentem pędu warto na bieżąco usuwać do końca okresu ich kwitnienia, a więc aż do jesieni. W trakcie tego zabiegu można wycinać też pędy (lub ich fragmenty) chore, suche, uszkodzone. Przycinanie i usuwanie przekwitłych i zaschniętych kwiatów jest szczególnie wskazane w przypadku odmian róż powtarzających kwitnienie, ponieważ dzięki temu będą wyglądały lepiej i kwitły dłużej.
Wrześniowe cięcie lawendy
Także we wrześniu można wykonać cięcie pędów lawendy z przekwitłymi już kwiatami. Skrócenie pędów w pierwszej połowie miesiąca sprawi, że krzewinka ta jeszcze lekko się zagęści i wzmocni przed zimą. Oczywiście lawendę można też mocniej przyciąć i odmłodzić wiosną, ale takie wrześniowe cięcie jest bardzo praktyczne i bezpieczne – nie uszkodzi pąków kwiatowych.
Przycinanie bylin we wrześniu
We wrześniu warto również usuwać przekwitłe kwiaty (kwiatostany) lub powoli zamierające już pędy czy liście niektórych ogrodowych bylin (np. liliowców, funkii, ostróżek). Dzięki temu nie tylko poprawiamy estetykę na ogrodowych rabatach, ale też usuwamy martwe resztki roślinne, na których mogą rozwijać się i zimować zarodniki grzybów.
Warunki i narzędzia do wrześniowego cięcia roślin
Podobnie, jak wszystkie zabiegi cięcia roślin w ogrodzie, także te jesienne najlepiej wykonywać w czasie pogodnych lub lekko pochmurnych, ale zawsze suchych dni. Cięcie w bezdeszczowe sprzyja szybszemu zabliźnianiu się ran i minimalizuje ryzyko różnego rodzaju infekcji, co może niepotrzebnie osłabić rośliny przed zimą. Pamiętajmy też, by do cięcia używać sprawnych, ostrych i czystych narzędzi (sekatorów, nożyc), aby nie uszkadzać (zgniatać, miażdżyć) pędów i nie przenosić chorób.
- Przeczytaj jak dobrać narzędzia do cięcia żywopłotu.