Najpopularniejsze drzewa pestkowe polecane do uprawy w przydomowym sadzie
Drzewa pestkowe spotyka się w niemal w każdym przydomowym ogrodzie. Większość z nich jest dość łatwa w uprawie i poza nawożeniem, sporadycznych cięciem czy profilaktyczną ochroną przed chorobami i szkodnikami nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czereśnia
Drzewa pestkowe to - zaraz po krzewach jagodowych - najchętniej sadzona w przydomowych ogrodach grupa roślin owocowych, dostarczająca wartościowych owoców, wykorzystywanych do bezpośredniego spożycia, na przetwory, jako dodatek do ciast, a nawet do domowej produkcji naturalnych leków. Bogactwo gatunków i odmian drzew pestkowych pozwala na wybór odpowiedniej rośliny do ogrodu. Tylko niektóre gatunki (szczególnie brzoskwinia, morela, nektarynka) mogą sprawiać kłopoty ze względu na wrażliwość na niskie temperatury (chodzi zwłaszcza o kwiaty). Oto lista popularnych drzew pestkowych, które warto uprawiać w ogrodzie.
>>Przeczytaj też: Jakie drzewa i krzewy owocowe posadzić w ogrodzie
Drzewa pestkowe: wiśnia
Wiśnia trafiła do Polski prawdopodobnie w IX-X wieku (z Azji lub krajów basenu Morza Śródziemnego). Tak jak wszystkie drzewa pestkowe, powinno się ją sadzić w miejscu słonecznym, ciepłym osłoniętym od wiatru. Kwiaty wiśni mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.Wiśnia nie lubi ciężkich, mokrych gleb. Najlepiej ją przycinać po owocowaniu, gdyż okazy cięte wiosną wydzielają bardzo dużo soku. Warto zwrócić uwagę na odmiany: 'Łutówka' (późna, plenna odmiana), 'Montmorency' (późna odmiana „cierpkiej” wiśni) i 'Groniasta z Ujfehertoi' (stara węgierska plenna odmiana).Najpopularniejsze zastosowania owoców wiśni to przetwory (od kompotów po nalewki), desery i ciasta oraz owoc deserowy. Owoce zawierają przeciwutleniacze, dzięki czemu zapobiegają procesowi starzenia się, a nawet nowotworom. Drewno wiśniowe stosuje się powszechnie przy wędzeniu mięs.
>>Przeczytaj też: Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, odmiany wiśni
Drzewa pestkowe: czereśnia
Czereśnie zawdzięczają swoją popularność dzięki słodkiemu smaku owoców i plenności. Są spożywane głównie na surowo – to jedne z ulubionych przez dzieci owoców. Ze względu na okazałe rozmiary drzewa czereśni do niedawna sadzono w średnich i dużych ogrodach. Wprowadzenie na rynek czereśni karłowych (np. szczepionych na podkładkach Gisela, P-HL czy Piku) zwiększyło ich popularność (i funkcjonalność). Owoce czereśni są polecane na artretyzm i oczyszczanie organizmu. W uprawie często spotyka się odmiany 'Bűttnera Czerwona (Poznańska)', 'Burlat', 'Kordia', 'Regina', 'Vega' oraz 'Summit'.
>>Przeczytaj też: Robaczywe czereśnie. Szkodnik czereśni: nasionnica trześniówka w owocach czereśni
Drzewa pestkowe: śliwa
W przydomowych ogrodach uprawianych jest wiele gatunków i odmian śliw. Najpopularniejsze są renklody i węgierki - pierwsze z nich mają okrągły kształt i słodki smak, drugie są bardziej wydłużone i kwaskowate. Warto zwrócić uwagę na odmiany: 'Herman', 'Cacanska Lepotica', 'Opal', 'Renkloda Althana', 'Renkloda Ulena' i 'Valjevka'. Spożywa się je na surowo i wykorzystuje do produkcji przetworów. Śliwy są dość łatwe w uprawie, niestety są przy tym podatne na choroby (przez szarkę o mały włos nie zniknęły z ogrodów).
>>Przeczytaj też: Śliwki z przydomowego sadu. Śliwa - popularne drzewo owocowe
Drzewa pestkowe: orzech włoski
Orzechy włoskie (zaliczane do drzew pestkowych, gdyż wytwarzają owoce - pestkowce) przez długi czas były niedoceniane. Teraz przeżywają renesans ze względu na coraz szersze kulinarne i lecznicze zastosowanie. Orzechy włoskie są bardzo kaloryczne (ok. 700kcal/100g). Spożywa się je na surowo, dodaje do ciast, płatków, sałatek oraz surówek. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się liście orzecha włoskiego (w formie naparów) oraz niedojrzałe owoce orzech włoskiego (nalewki). Poprawiają koncentrację, zdrowie psychiczne, pozwalają pozbyć się z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, poprawiają pracę serca i układu krwionośnego oraz spowalniają procesy starzenia. Można je także stosować zewnętrznie (np. podczas kąpieli) do poprawy wyglądu skóry. Orzech włoski warto sadzić pojedynczo jako soliter. Drzewo wydziela związki, które mogą hamować wzrost innych roślin, dlatego łączenie z innymi gatunkami a nawet zakładanie trawnika w pobliżu nie zawsze się udaje (to jednocześnie powód dla którego jesienią na bieżąco powinno się grabić liście). Warto rozważyć uprawę odmian 'Dodo', 'Targo', 'Resovia', 'Leopold' i 'Broadview'.
>>Przeczytaj też: Czy orzech włoski "zabije" inne drzewa w ogrodzie?
Drzewa pestkowe: morela
Ze względu na wrażliwość na ujemne temperatury (w szczególności dotyczy to kwiatów podczas wiosennych przymrozków) morele najchętniej uprawia się w zachodnich rejonach Polski. Drzewa dostarczają cennych, słodkich owoców. Szklanka soku z moreli pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Swój słoneczny pomarańczowy kolor owoce zawdzięczają dużej zawartości beta-karotenu. Popularne odmiany moreli to: 'Early Orange', 'Harcot', 'Somo', 'Późna Rejmana', i 'Wczesna z Morden'.
>>Przeczytaj też: Morela – uprawa, cięcie, choroby i odmiany