Czy orzech włoski "zabije" inne drzewa w ogrodzie? Zapytaliśmy eksperta

2024-10-08 10:55

W moim ogródku rosną dwa drzewa orzecha włoskiego - mają już około 1,5 m wysokości (rosną obok siebie). Oba wyrosły z orzechów. Ktoś mi powiedział, że drzewa orzecha włoskiego "zabiją" wszystkie inne drzewa w ogrodzie, a ktoś inny, że jeśli są dwa - to będzie OK. Jaka jest prawda?

Spis treści

  1. Jakie stanowisko i gleba dla orzecha włoskiego?
  2. Czy orzech włoski "zabija" inne rośliny?
  3. Sadzenie orzecha włoskiego

Jakie stanowisko i gleba dla orzecha włoskiego?

Orzech włoski ma dość wysokie wymagania siedliskowe. Jego młode pędy, liście i kwiaty są też bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Drzewo najlepiej rośnie w cieplejszych rejonach kraju na stanowiskach słonecznych i osłoniętych przed wiatrem. Preferuje też gleby głęboko uprawione, umiarkowanie wilgotne, bogate w próchnicę i składniki odżywcze, a także zawierające sporo wapnia, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Nie toleruje natomiast gleb ciężkich, mokrych, zimnych i jałowych, na których źle rośnie i często choruje. Orzechy włoskie tworzą rozbudowany korzeń palowy i nie lubią przesadzania, dlatego od razu należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce.

Przeczytaj też: Orzechy włoskie z ogrodu – smaczne i zdrowe owoce

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Czy orzech włoski "zabija" inne rośliny?

Zgodnie z literaturą, orzech włoski zawiera szereg substancji allelopatycznych, czyli takich które powodują spowolnienie wzrostu lub obumieranie innych roślin. Najważniejszym i jednym z najbardziej szkodliwych (z punktu widzenia posiadacza ogrodów) jest organiczny związek juglon. Na szczęście w orzechu włoskim występuje jedynie w świeżych liściach.

Orzechy włoskie faktycznie mogą wpływać negatywnie na inne drzewa. W praktyce jednak różnie z tym bywa. Mam w ogrodzie pokaźny, może 10-letni okaz. Nie zauważyłem, aby szkodził znacząco sąsiadującym roślinom. Jedynym „skutkiem ubocznym” jest brak trawy u podstawy drzewa. To jednak jest nie tylko rezultat allelopatycznego oddziaływania rośliny, ale także braku światła. Zalecam jednak na wszelki wypadek w pobliżu orzechów nie sadzić wartościowych roślin.

Sadzenie orzecha włoskiego

Młode drzewka orzecha włoskiego najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, gdyż wtedy mają największą szansę na przyjęcie się na nowym stanowisku. Przed ich posadzeniem należy dobrze przygotować glebę (m. in. odchwaścić, głęboko przekopać, zasilić kompostem i w razie potrzeby odkwasić za pomocą wapnowania), a następnie wykopać odpowiednio duży otwór, wypełnić jego dno ziemią kompostową, umieścić w nim korzenie drzewka, zalać je wodą, a następnie uzupełnić otwór resztą ziemi.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: