Cięcie orzecha włoskiego - jak i kiedy przycinać orzech włoski?
Orzech włoski często jest traktowany jako drzewo „bezobsługowe”. Zabiegi pielęgnacyjne, zwłaszcza u starszych drzew, są ograniczone do minimum. Dotyczy to także cięcia, które bywa zaniedbywane. Tymczasem przycinanie pędów determinuje lepsze owocowanie. Jak i kiedy przycinać orzech włoski? Jak przycinać stary orzech włoski?
Spis treści
- Cięcie orzecha włoskiego - po co się to robi?
- Cięcie orzecha włoskiego - co zrobić, aby orzech włoski owocował?
- Kiedy wykonywać cięcie orzecha włoskiego? Terminy
- Pierwsze cięcie orzecha włoskiego po posadzeniu – czy jest potrzebne?
- Jak przycinać orzech włoski?
- Czym przycinać orzech włoski?
Orzech włoski to roślina długowieczna, odpowiednio pielęgnowana posłuży nie tylko nam, ale także kolejnym pokoleniom.
Cięcie orzecha włoskiego - po co się to robi?
Regularne, coroczne cięcie orzecha włoskiego nie jest potrzebne. Ten zabieg wykonuje się raz na kilka lat. Właściwie przeprowadzona sprawia, że drzewo ma regularną koronę, dobrze plonuje i jest mniej narażone na występowanie chorób.
Celem cięcia orzecha włoskiego jest pobudzenie go do obfitego owocowania. Jednakże nie jest to jedyna zaleta tego zabiegu pielęgnacyjnego. Przycinanie orzecha włoskiego sprawia, że drzewo ma bujny, regularny pokrój. Poprawia się także jego kondycja. Dzięki ograniczeniu zagęszczenia pędów wewnątrz korony ogranicza się ryzyko występowania chorób grzybowych. W oddzielnych kategoriach traktuje się cięcie sanitarne, które jest bezpośrednią metodą walki (poza stosowaniem środków ochrony roślin) z patogenami wywołującymi choroby roślin.
Cięcie orzecha włoskiego - co zrobić, aby orzech włoski owocował?
Orzech włoski jest warunkowo samopylny, dlatego owocuje jako samotnie rosnące drzewo. Jednakże „sąsiad” czy grupa drzew (inne odmiany orzecha włoskiego) poprawia plonowanie. W ten sposób można także zwiększyć różnorodność: poszczególne odmiany różnią się kształtem, a nawet barwą owoców (np. ‘Wiśnicz Czerwony’ ma bordowofioletową skórkę jądra orzecha).
Autor: GettyImages
Owoce orzecha włoskiego są kuliste, z gładką, zieloną okrywą, która pęka jesienią gdy owoc dojrzeje
Kiedy wykonywać cięcie orzecha włoskiego? Terminy
O ile większość drzew owocowych przycina się zimą, w przypadku orzecha włoskiego jest to niewłaściwe. Orzechy włoskie cięte w okresie zimowego odpoczynku silnie „płaczą”. Wydzielanie soku spowalnia proces gojenia ran po cięciu, zwiększa zagrożenie ze strony patogenów odpowiadających za choroby, a także skutki mrozu. Intensywne cięcie połączone z silnymi wyciekami w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do obumierania drzewa.
Optymalnym terminem cięcia dla drzew orzecha włoskiego jest koniec lata i początek jesieni (wrzesień). Niestety, wiąże się to z koniecznością ścinania gałęzi wraz z owocami, dlatego czasem korzysta się z terminu wczesnowiosennego, najlepiej na 4-5 tygodni przed wykształceniem liści przez drzewo.
Pierwsze cięcie orzecha włoskiego po posadzeniu – czy jest potrzebne?
Sadzonki orzecha włoskiego, w przeciwieństwie do większości innych gatunków roślin sadowniczych, tylko czasami wymagają przycinania. Zabieg ten można wykonać, ale nie jest obowiązkowy. Dzięki cięciu reguluje się wysokość pnia, lecz trzeba przy tym pamiętać, że powinien on przekraczać 80 cm. Nadmiernie wybujałe, jednopędowe sadzonki orzecha zaleca się skrócić. Sadzonkom mocno rozkrzewionym można skrócić pędy boczne o 1/4-1/3 długości. Niezależnie od terminu sadzenia, z zabiegiem cięcia orzecha włoskiego czeka się do końca lata bądź przedwiośnia.
Jak przycinać orzech włoski?
Po pierwszym roku uprawy orzecha włoskiego trzeba zrobić kilkuletnią przerwę w cięciu. Początkowy wzrost orzecha włoskiego jest wolny, a korona formuje się stopniowo. Przycięcie pędów u młodego drzewka mogłoby opóźnić owocowanie.
W piątym roku uprawy orzecha można przerzedzić nadmiernie zagęszczona koronę. Drzewa formuje się pozostawiając 6-8 najsilniejszych pędów bocznych. W późniejszych latach usuwa się pędy rosnące zbyt pionowo. Są nieefektywne, gdyż drzewo wykształca najwięcej kwiatów na pędach usytuowanych poziomo względem gruntu. Jednocześnie jest to powód, dla którego pędy przygina się, np. przywiązując sznurkiem do przewodnika bądź zakładając ciężarki. Ponadto przycina się pędy rosnące do wnętrza korony, uszkodzone oraz porażone przez choroby.
Orzech włoski nie powinien być cięty w czasie dużych mrozów, a także upałów. Odradza się cięcie, gdy drzewa są narażone na silne, bezpośrednie nasłonecznienie. Dlatego przy cieplejszej, późno letniej pogodzie, zabieg zabieg zaleca się przeprowadzać rano lub późnym popołudniem. Pogoda powinna być bezdeszczowa.
Młode gałązki orzecha przycina się nad oczkiem, grubsze odpiłowuje na obrączkę, czyli w miejscu zgrubienia gałęzi przy pniu.
Rany po cięciu należy smarować maścią ogrodniczą (np. w formie pasty), to ograniczy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Przeczytaj też:
Czym przycinać orzech włoski?
Do cięcia orzecha włoskiego wykorzystuje się ostre, a najlepiej zdezynfekowane narzędzia. Należy zaopatrzyć się w sekatory: jednoręczny kowadełkowy i nożycowy, dwuręczny oraz piłę.