Jak dobrać narzędzia do cięcia żywopłotu? Poradnik dla ogrodników

2024-06-20 7:38

Narzędzia do cięcia żywopłotu pomogą w prawidłowej pielęgnacji zielonej ściany. Dzięki zabiegowi cięcia, żywopłot będzie zdrowy i gęsty od góry do samego dołu. Poznaj narzędzia do cięcia żywopłotu i dowiedz się, jak je wybierać.

Spis treści

  1. Narzędzia do cięcia żywopłotów - kryteria wyboru
  2. Narzędzia do cięcia żywopłotu ręczne
  3. Narzędzia do cięcia żywopłotu mechaniczne
  4. Bezpieczna praca narzędziami do cięcia żywopłotów
  5. Konserwacja narzędzia do cięcia żywopłotów

Systematyczne cięcie żywopłotów gwarantuje dobrą kondycję i wygląd żywopłotu. Żeby zrobić to szybko i minimalnym wysiłkiem, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Narzędziami do cięcia żywopłotów pracuje się zazwyczaj długo intensywnie. Dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie dobranie – zarówno do pracy, jaką mają wykonywać, jak i do wzrostu oraz umiejętności osoby, która będzie się nimi posługiwać. Narzędzia do cięcia żywopłotów powinny być ergonomiczne i trwałe. Ich obsługa nie może sprawiać większych trudności.

Do wyboru mamy narzędzia ręczne i mechaniczne. Podczas wyboru trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów.

Narzędzia do cięcia żywopłotów - kryteria wyboru

  • Długość ostrza tnącego – nożycami zaopatrzonymi w długie ostrza i listwy tnące pracuje się szybciej. Są wydajne, ale mało precyzyjne. Nadają się do cięcia długich, prostych żywopłotów. Do formowania brył o skomplikowanych kształtach bardziej przydatne będą nożyce z krótkimi ostrzami. Nimi też lepiej ciąć niewielkie żywopłoty obwódkowe.
  • Rodzaj zasilania – nożyce ręczne nadają się do formowania niewielkich żywopłotów o drobnych gałązkach. Posiadacze dużych żywopłotów z roślin o grubych pędach powinni zaopatrzyć się w narzędzia mechaniczne. Gdy źródło zasilania elektrycznego jest w pobliżu, odpowiednie będą nożyce elektryczne. Są stosunkowo lekkie i ciche. Jedynym mankamentem może być przewód utrudniający posługiwanie się urządzeniem. Nożyce zasilane akumulatorem nie mają tego typu ograniczeń, ale za to trzeba mieć pod ręką zapasową, naładowaną baterię. Urządzenia z silnikiem spalinowym są mocniejsze i wydajniejsze od elektrycznych. Zasięgu nie ogranicza żaden przewód. Ich wadą natomiast – oprócz hałasu i spalin, które emitują –jest konieczność sporządzania mieszanki paliwowej i skomplikowana konserwacja.
  • Waga – im nożyce lżejsze, tym lepiej. Docenimy to przy pierwszym długotrwałym strzyżeniu.
  • Jakość ostrzy – im lepsza stal i precyzyjniej wykonane szlify, tym lżejsze, cichsze i bardziej precyzyjne będzie cięcie. Na przykład hartowane, laserowo wycinane i diamentowo szlifowane zęby redukują drgania urządzenia. Dzięki specjalnie dopracowanym kształtom zębów pędy po ścięciu pozostają w obrębie listwy tnącej. Z kolei teflonowe powłoki antyadhezyjne chronią ostrza przed korozją i minimalizują tarcie, bo listki się do nich nie przyklejają.
  • Wygoda – narzędzie powinno być dobrze wyważone, a uchwyty wykonane z miękkich materiałów. Wiele nożyc ma regulację ustawienia ostrza tnącego i uchwytu pod dowolnym kątem, a to bardzo ułatwia pracę.
  • Uniwersalność – regulowana teleskopowo długość rączek pozwala na wykorzystanie narzędzia do strzyżenia żywopłotów różnej wielkości i dotarcia do trudno dostępnych miejsc.

Przeczytaj też:

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany

Narzędzia do cięcia żywopłotu ręczne

Ręczne nożyce do żywopłotu przypominają nożyczki, ale mają długie rączki, dzięki którym siła, jaką trzeba włożyć w cięcie, jest mniejsza. Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w przekładnie przenoszące i zwiększające siłę nacisku nawet 3,5-krotnie. Rączki mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium lub tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym.

Wygodne antypoślizgowe uchwyty zagwarantują komfortową pracę i pewny uchwyt nożyc. Ato nie tylko przyspiesza prace, lecz także chroni przed zranieniami i otarciami dłoni. Uchwyt może mieć wyściółkę z gumy, korka czy nawet żelowych wkładek. Bardzo ważne są odbojniki, bo amortyzując uderzenia, chronią stawy nadgarstków przed nadwerężeniem.

Kształt szlifu ostrzy może być prosty lub falisty. Ostrza proste nadają się do precyzyjnego formowania zwartych brył roślin. Natomiast ostrza faliste sprawdzą się przy cięciu żywopłotów rzadkich, o twardych pędach wymykających się spod kontroli. Do przecinania pojedynczych grubszych gałęzi może posłużyć obcinak wbudowany w niektórych modelach.

Narzędzia do cięcia żywopłotu mechaniczne

Elementem tnącym jest listwa, wzdłuż której z dużą prędkością przesuwają się drobne zęby (nawet do 10000 cięć na minutę). Listwy tnące mogą mieć zęby tylko po jednej stronie albo po obu jej stronach.

  • Nożyce jednostronne służą głównie do cięcia prostych i długich odcinków żywopłotu. Są bardzo wydajne, bo listwa mająca zęby tylko z jednej strony może być dłuższa.
  • Nożycami obustronnymi znacznie łatwiej formuje się żywopłoty, bo można nimi manewrować w obie strony. Odległość między zębami decyduje o grubości pędów, jakie da się nimi przycinać.

Producenci nożyc mechanicznych stale udoskonalają swoje urządzenia. Nowoczesne silniki są tak projektowane, aby maszynę można było uruchomić szybko i minimalnym wysiłkiem. Stale zmniejsza się hałas i ilość zanieczyszczeń oraz drgań jakie emitują silniki. Urządzenia zużywają mniej paliwa, są lżejsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w obsłudze. Wydajność nożyc zasilanych akumulatorami jest już porównywalna nawet ze spalinowymi. A wielkość i ciężar baterii maleje tak szybko, jak szybko wydłuża się czas pracy na jednym naładowaniu, i to bez spadku mocy urządzenia. W dodatku ten sam akumulator często pasuje do całej rodziny narzędzi ogrodowych: kosiarki, wykaszarki, pilarki czy dmuchawy.

Przeczytaj też:

Przechowywanie narzędzi ogrodniczych: jak przechowywać narzędzia i urządzenia ogrodnicze >>>

Pamiętaj!

Bezpieczna praca narzędziami do cięcia żywopłotów

  • Zanim zaczniemy cięcie żywopłotów, warto zabezpieczyć najbardziej narażone na uszkodzenia części ciała. Podstawą są okulary ochronne, rękawice i odpowiedni ubiór – długie spodnie, długie rękawy i pełne buty.
  • Do przycinania wysokich żywopłotów lepiej posłużyć się odpowiednimi narzędziami na wysięgnikach, z regulacją położenia ostrzy. Unikniemy ryzykownych prac na wysokościach z drabiny.
  • Zanim narzędzie odłożymy, upewnijmy się, czy jest ono wyłączone. Posługujmy się tylko takimi urządzeniami, które mają sprawny wyłącznik bezpieczeństwa, zatrzymujący noże natychmiast po przerwaniu pracy.

Konserwacja narzędzia do cięcia żywopłotów

Po każdym cięciu narzędzia należy oczyścić z soku roślinnego – najlepiej szmatką nasączoną olejem. Jeśli nożyce mają osłonę ostrza, to dobrze jest ją założyć na czas przechowywania. Warto też usunąć zabrudzenia z filtru powietrza, żeber cylindra oraz elementów rozrusznika. Inne zabiegi, wraz z ewentualnym naostrzeniem czy wymianą wyszczerbionych ostrzy, warto powierzyć serwisantowi.