Przycinanie żywopłotów na wiosnę - kiedy i jakie żywopłoty przycina wiosną?

2024-02-16 13:53

Niektóre żywopłoty przycina się wiosną. Wszystko zależy z jakich gatunków roślin je stworzono. Sprawdź, kiedy i jak ciąć żywopłoty wiosną. Jakie żywopłoty przycina się na wiosnę?

Wiosenne cięcie żywopłotu
Autor: GettyImages Wiosenne cięcie żywopłotu sprawi, że stanie się on nie tylko gęstszy, lecz również zdrowszy

Spis treści

  1. Kiedy przycinać żywopłot? Jakie żywopłoty przycina się wiosną?
  2. Jak przycinać żywopłot wiosną?
  3. Narzędzia do wiosennego cięcia żywopłotów

Aby żywopłot był gęsty i zachowywał odpowiedni kształt, trzeba go regularnie przycinać. Część roślin, z których tworzy się żywopłoty, można przycinać już na wiosnę. Jakie żywopłoty przycinamy wiosną? Przedstawiamy krótki poradnik na temat wiosennego przycinania żywopłotów.

Kiedy przycinać żywopłot? Jakie żywopłoty przycina się wiosną?

Termin wiosennego cięcia żywopłotu zależy od tego z jakiego gatunku rośliny został on stworzony.

  • Wiosenne cięcie żywopłotów z ligustru lub z porzeczki alpejskiej wykonujemy już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.
  • Krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, takie jak forsycja, lilak lub pigwowiec, przycinamy dopiero po kwitnieniu. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe latem roku poprzedzającego kwitnienie, więc gdybyśmy przycięli pędy wczesną wiosną, to kwiatów byłoby znacznie mniej!
  • Cięcie żywopłotów z krzewów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych (np. budleja i niektóre tawuły), należy przeprowadzić w marcu.
  • Cięcie żywopłotów z roślin iglastych – takich jak tuje (żywotniki), cisy, jałowce oraz z roślin liściastych o zimozielonych liściach – np. bukszpan czy laurowiśnia, przeprowadzamy wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.

Cięcie żywopłotu zawsze przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, najlepiej z dodatnią temperaturą.

      warto wiedzieć

      Jak przycinać żywopłot wiosną?

      Wiosną warto skrócić przyrosty pędów o około 1/3 długości. Zabieg ten sprawi, że żywopłot stanie się nie tylko gęstszy, lecz również zdrowszy, ponieważ przycięcie wzmacnia gałęzie, a roślina nie traci energii na zbędny rozrost.

      Wiosenne cięcie żywopłotu jest niezbędne również z innych powodów. Młode pędy roślin, które pod wpływem coraz wyższej temperatury zaczynają rozwijać się, muszą mieć dostęp do światła słonecznego, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą zamierać, a to z kolei zahamuje optymalny rozwój żywopłotu oraz wpłynie niekorzystnie na jego formę. Wiosenne strzyżenie chroni przed taką niekorzystną sytuacją, gwarantując jednocześnie zdrowy wygląd żywopłotu przez cały sezon.

      Dodatkowa zaletą przycinania żywopłotu jest drewnienie łodyg krzewów, co warunkuje stabilny rozwój oraz chroni roślinę przed przymrozkami podczas zimy.

      Wierzchołki krzewów tworzących żywopłot powinny być przycinane do jednej wysokości, tak aby zachować wizualną harmonię. W przypadku żywopłotów formowanych, z takich roślin jak grab, buk, tuja czy cedr, wierzchołki należy przystrzyc na płasko, co gwarantuje jednolity dostęp światła słonecznego. Zabieg ten wpływa na zrównoważony wzrost krzewów. Boki żywopłotów najlepiej przycinać w taki sposób, aby dolna część była szersza niż górna. Zapewnia to większe nasłonecznienie oraz sprzyja lepszemu nawodnieniu niższych partii krzewów podczas.

      Tekst na podstawie materiałów firmy Husqvarna

      Narzędzia do wiosennego cięcia żywopłotów

      Podstawą prawidłowego i bezpiecznego cięcia żywopłotu jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Przycinanie pędów wykonujemy jedynie dobrze czystymi i naostrzonymi nożycami, sekatorami lub specjalnymi narzędziami mechanicznymi. Praca tępymi narzędziami może skutkować uszkodzeniem pędów, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też doprowadzić do zaatakowania przez różne choroby.

      Narzędzia używane do cięcia powinny być dostosowane do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb ogrodnika. Krzewy iglaste i krzewy liściaste o drobnych liściach (np. bukszpan) przycinamy nożycami ręcznymi lub mechanicznymi. Do przycinania krzewów o dużych liściach (np. laurowiśnia) najlepiej zastosować sekator, aby nie ścinać blaszek liściowych w połowie.

      Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem. Większe rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd (zapobiega rozwojowi chorób grzybowych).

      Przeczytaj też:

      Przycinanie żywopłotów - cięcie trapezowe

      Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

      Pytanie 1 z 7
      Jaka to roślina?
      berberys