Choroby świerków - przyczyny, objawy i zwalczanie
Choroby u świerków mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia walorów dekoracyjnych, zamierania fragmentów, a nawet całych drzew. Poznaj przyczyny i objawy chorób świerków i dowiedz się jak je zwalczać.
Rozpoznanie chorób świerków we wczesnym etapie oraz eliminacja przyczyn ich powstawania pozwoli uratować i ochronić cenne egzemplarze. Z chorobami świerków można skutecznie walczyć o ile niezbędne środki zastosuje się możliwie jak najwcześniej. W zaawansowanej fazie drzewa stracą swoje walory, a nawet nie obędzie się bez strat.
Kluczem do ograniczenia ryzyka wystąpienia chorób u świerków jest prawidłowa pielęgnacja. Dotyczy to nie tylko różnych metod ochrony przed patogenami, ale także niedopuszczania do przesuszenia. Wbrew pozorom świerkom często zagrażają choroby fizjologiczne będące rezultatem niedoboru wody.
Przeczytaj też:
Brązowienie igieł – nie zawsze trzeba pryskać fungicydami
Zdarza się, że iglaki, w tym świerki, intensywnie brązowieją w okresie wiosennym. W takim wypadku właściciel ogrodu najczęściej wybiera się do sklepu ogrodniczego i dostaje „gotową” receptę: chemia bądź nawozy na brązowienie iglaków. W rzeczywistości znacznie częstszą przyczyną brązowienia igieł, a nawet schnięcia całych świerków jest susza fizjologiczna. Zjawisko u roślin zimozielonych często występuje w zimie. Rośliny tracą wodę wskutek transpiracji, ale nie są w stanie pobrać ubytków z zamarzniętej gleby. W rezultacie drzewa i krzewy wysychają, chociaż zmiany są widoczne dopiero wiosną po ruszeniu wegetacji. Aby zapobiec takiej sytuacji należy obficie podlać świerki późną jesienią, a także nawadniać je zimą (w bezmroźne dni). Oczywiście nie wolno nadmiernie zalewać korzeni, taki problem może wystąpić przy nadgorliwości i w mało przepuszczalnym podłożu. Susza fizjologiczna czasem pojawia się przy skrajnie nieodpowiednim dla danego gatunku odczynie gleby.
Dlaczego iglaki brązowieją? Przyczyny brązowienia iglaków >>>
Choroby świerka: fytoftoroza
Fytoftoroza – to najgroźniejsza choroba, która prowadzi do zamierania drzew. Najczęściej kojarzy się ją z innymi gatunkami iglaków – żywotnikami, ale może porażać także świerki. Zazwyczaj pierwsze objawy to żółknięcie pojedynczych pędów po jednej stronie drzewa. Igły brązowieją lub stają się brązowoczerwone. U podstawy pędu występuje zgnilizna, widać chore tkanki i zaczernienia. Z czasem powiększa się i postępuje ku górze. Patogen wywołujący fytoftorozę może znajdować się w podłożu. Walka z chorobą jest bardzo trudna. U lekko porażonych drzew może wystarczyć cięcie, podlanie fungicydami i opryski. Te z silniejszymi niekorzystnymi zmianami zaleca się usunąć i spalić. Stanowisko oraz sąsiednie iglaki zaleca się potraktować środkami chemicznymi. Do odkażania często wykorzystuje się Magnicur Energy.
Choroby świerka: brunatna pleśń śniegowa
Brunatna pleśń śniegowa – występuje u świerków, a także u kosodrzewiny i jałowca. W pewnych warunkach wyrządza poważne szkody. Poraża igły, później całe pędy - jedne i drugie oplecione są grubą, czarnobrunatną grzybną (wyglądają trochę jak wyschnięte i posklejane). Choroba rozwija się głównie zimą i wczesną wiosną pod pokrywami śniegu. Jednym z profilaktycznych działań jest więc usuwanie grubych pokryw śniegu, które sięgają pędów i tych zalegających na pędach. Do zwalczania patogenu można używać popularnych fungicydów, np. Topsinu.
Choroby trawnika: pleśń śniegowa. Co to jest pleśń śniegowa i jak z nią walczyć >>>
Choroby świerka: osutka świerka
Osutka świerka – pierwsze objawy są widoczne wiosną: na igłach pojawiają się pojedyncze, brązowe plamy. Z czasem rozprzestrzeniają się. Jesienią na ulistnieniu występują czarne, podłużne, wypukłe plamy (zarodniki grzyba). Porażone igły zazwyczaj pozostają na drzewach. Chorobę zwalcza się z użyciem środków ochrony roślin, np. Topsin, Sarfun.
Choroby świerka: rdza świerka
Rdza świerka – na igłach widać żółte plamy, z reguły o podłużnym kształcie. Jeśli choroba nie jest leczona, w następnym roku na spodniej stronie igieł powstaną pomarańczowe narośla – telia, zawierające zarodniki grzybów. Porażone igły mogą także opadać. Chorobę zwalcza się m.in. przy użyciu Dithane Neo Tec oraz Score. Zabieg powinno się 1-2-krotnie powtórzyć.
Choroby świerka: szara pleśń
Szara pleśń – to choroba, która poraża różne grupy roślin, w tym świerki. Objawy są podobne - na świerkach szary, pylisty nalot zapoczątkowany nekrozami pojawia się na pędach i igłach. Porażone pędy powinno się wycinać, drzewa potraktować fungicydem, np. Rovral Aqua Flo.
Choroby świerka: zamieranie pędów
Zamieranie pędów – objawy są najczęściej widoczne na przełomie zimy i wiosny: na początku to nekrotyczne plamy, potem czerwone przebarwienia. Opryski preparatami chemicznymi powinno się wykonać dwukrotnie: pierwszy w czasie wzrostu młodych pędów (np. Topsin), drugi jesienią (np. Dithane NeoTec).
Choroby świerka: zamieranie wierzchołków
Zamieranie wierzchołków – często występuje na świerku białym oraz świerku Engelmanna. Na wierzchołkach pędów pojawiają się nekrozy. Porażone igły przebarwiają się na brązowoczerwono, a później opadają. Pędy zasychają. Choroba najczęściej występuje u siewek i młodych roślin. Zwalcza się ją przez zaprawianie nasion i opryskiwanie drzew fungicydami.
Polecany artykuł:
Autor: GettyImages
Świerk kłujący najładniej wygląda jako soliter