Zima w ogrodzie: jak śnieg i lód mogą szkodzić roślinom

2016-01-04 14:41 Anna Skórkowska

Zimą w ogrodzie nie ma wiele pracy, ale gdy opady śniegu są obfite, mogą zostać uszkodzone rośliny. Jak śnieg może zaszkodzić roślinom w ogrodzie? Jak prawidłowo odśnieżać nawierzchnie w ogrodzie?

Śnieg w naszym klimacie nie jest czymś niezwykłym. I dobrze, bo otulając ogród białymi czapami, nie tylko dodaje mu uroku, ale też sprawia, że okryte nim rośliny lepiej zimują. Jednak śnieg w ogrodzie sprawia też kłopot.

Czy śnieg szkodzi roślinom w ogrodzie?

Intensywne opady śniegu mogą uszkodzić rośliny. Pod jego ciężarem wyginają się gałęzie krzewów, co prowadzi do ich trwałej deformacji. Jeśli śnieg jest mokry, a więc szczególnie ciężki, może nawet wyłamywać gałęzie i konary drzew (najbardziej zagrożone są formy kolumnowe krzewów iglastych). Można temu w prosty sposób zapobiec. Wystarczy otrząsać z gałęzi śniegowe czapy, a jeśli wielkość roślin na to pozwala – obwiązywać ich korony sznurkiem, zanim ulegną zdeformowaniu.
Warto też pamiętać o tym, że trawniki, byliny i niskie krzewy przykryte warstwą lekkiego śniegu lepiej zimują niż nieokryte, narażone na bezpośrednie działanie mrozu. Jednak zbyt gruba warstwa szczelnie okrywająca rośliny szkodzi im – zimą mogą odczuwać brak tlenu, wiosną zaś gleba pod zalegającym śniegiem dłużej rozmarza i rośliny później zaczynają wzrost.
Lepiej więc nie zgarniać śniegu z chodników na rośliny ogrodowe.

>>Przeczytaj też: Śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

Szkodliwa dla roślin lodowa skorupa

Bardzo groźna, zwłaszcza dla trawnika, jest lodowa skorupa, która powstaje, gdy po odwilży przychodzi mróz oraz gdy nastają słoneczne dni, ale noce ciągle są jeszcze mroźne. Pod taką warstwą na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa i wiosną taki trawnik będzie wymagał regeneracji. Skorupa śniegu utrudnia także wzrost innym roślinom – bardzo źle wpływa na przykład na rośliny cebulowe, które rozwijają się wczesną wiosną – dlatego należy ją rozbijać.
Trzeba również unikać wydeptywania na trawniku ścieżek, bo pod ubitym śniegiem trawa może nie przetrwać.

>>Przeczytaj też: Choroby trawnika: pleśń śniegowa. Co to jest pleśń śniegowa i jak z nią walczyć

Odśnieżanie nawierzchni: nie posypywać solą!

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice). W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.
Niektóre rośliny, szczególnie iglaste, źle znoszą ochlapywanie pędów słoną breją. Często można zobaczyć jałowce, żywotniki lub świerki, które od strony jezdni wyglądają jak opalone; ich igły brunatnieją na skutek kontaktu z roztworem soli. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz szkód wyrządzonych w bliskim sąsiedztwie miejsc odśnieżanych są i inne – zasolona woda odprowadzana jest do rzek i zatruwa środowisko w odległych miejscach. Jeżeli wzdłuż naszego ogrodzenia biegnie droga odśnieżana chemicznie, nie warto sadzić wzdłuż niej roślin iglastych. Może się zdarzyć, że nie przetrwają zimy.

Na tereny przy ulicach i drogach najlepiej wybrać rośliny, które tolerują zasolenie gleby i mają niewielkie wymagania siedliskowe, na przykład: amorfę krzewiastą, głóg jedno- i dwuszyjkowy, karaganę syberyjską, klon polny, ligustr pospolity, oliwnik wąskolistny, perukowiec podolski, porzeczkę złotą, rokitnik pospolity, suchodrzew pospolity, sumak octowiec, tamaryszki, wierzbę ostrolistną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Z tą solą to bardzo ciekawe, ja się zastanawiam jak przeczyścić rury odpływowe z rynny, które zamarzły a woda zaraz będzie wylewała się na trawę zamiast do beczki z deszczówką?