Odśnieżanie dachu płaskiego i jego zabezpieczenie przed śniegiem oraz lodem

2022-12-09 8:45
Odśnieżanie dachu płaskiego
Autor: GettyImages Dachy płaskie sprawiają właścicielom więcej problemów niż spadziste.

Jak odśnieżać dach płaski, żeby nic nie uszkodzić i jakie zabezpieczenie przeciwśniegowe możesz na nim zamontować? Na dachu płaskim śnieg będzie zalegał dopóki go nie usuniesz lub sam się nie roztopi.

Wydaje się, że śnieg tworzy lekką puszystą czapę. Tak jest tylko wówczas, kiedy dopiero co napadał i gdy panuje siarczysty mróz. Przeważnie jednak śnieg jest mokry, często przemarznięty. Waży wtedy dużo i może stanowić zagrożenie dla konstrukcji stropodachu. Generalnie, jeśli dach jest poprawnie zaprojektowany i ma skuteczną, nieuszkodzoną izolację, wtedy odśnieżanie nie jest potrzebne.

Kto odpowiada za odśnieżanie dachu?

Za bezpieczne użytkowanie obiektów odpowiadają właściciele i zarządcy budynków i to oni powinni zadbać o odśnieżanie, a także usuwanie zwisających sopli lodu. Za niedopełnienie tego obowiązku i niezapewnienie bezpiecznego użytkowania oraz niewłaściwe utrzymanie obiektu grozi kara.

Jakie zagrożenia powoduje zalegający śnieg?

Nie wolno dopuścić, by śnieg zbyt długo zalegał, szczególnie kiedy twój dom jest stary, a dach ma konstrukcję z drewna. Bez względu na budowę dachu płaskiego, nagromadzenie śniegu stwarza ryzyko jego zawilgocenia, a nawet zalania pomieszczeń mieszczących się poniżej.

Usuwanie śniegu z dachu płaskiego – jak robić to bezpiecznie

Na dach dostaniesz się po drabinie, albo przez właz w stropie (jeśli taki istnieje). Jeśli będziesz pracował na dachu – załóż uprząż dekarską, zamocowaną na przykład do komina. Do odśnieżania dachu płaskiego użyj drewnianej lub plastikowej szufli, najlepiej z gumowymi obrzeżami. Metalowe narzędzia mogłyby uszkodzić izolację dachu. Zdecydowanie odradzamy wstępne rozbijanie zbrylonego śniegu lub lodu, bo to pierwszy krok do przebicia lub wgniecenia izolacji. Śnieg usuwaj poza dach, małymi porcjami. Manewrowanie zanadto obciążoną szuflą lub łopatą może się skończyć tragicznie.

Nie wolno też tworzyć tymczasowych pryzm, przeznaczonych do dalszego usunięcia, bo mogą one miejscowo przeciążyć konstrukcję dachu płaskiego. Wcześniej przygotuj miejsce na zwałkę śniegu. Powinno być go sporo, żeby lecące z góry białe kawały niczego nie uszkodziły, a trzeba wiedzieć, że na średniej wielkości dachu może zalegać nawet 30-40 ton śniegu. Zrzucając go bardzo uważaj, żeby komuś przypadkowo nie wyrządzić krzywdy lub czegoś nie uszkodzić. Po odśnieżaniu warto jeszcze sprawdzić, czy z dachu nie zwisają gdzieś sople lodu i je także usunąć. Spadający sopel jest niemniej niebezpieczny jak pocisk.

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?
Warto wiedzieć

Ile waży śnieg

Ciężar śniegu zwiększa się wraz z czasem jego zalegania. 1m3 świeżego śniegu waży około 200 kg, a tej samej objętości porcja śniegu mokrego ma ciężar dochodzący do 800 kg. Obciążenie śniegiem świeżym wynosi 1-2 kN/m3, mokrym – 2,5-4 kN/1m3, zlodowaciałym do 9 kN/1m3. Łączny ciężar śniegu na dachu o powierzchni 150 m2 może sięgnąć nawet 40 ton!

Dach płaski zimą 231
Autor: Andrzej Szandomirski Śnieg może niebezpiecznie przeciążyć dach płaski, ale tylko wtedy, gdy jego konstrukcja jest drewniana i w dodatku stara. Nowe dachy są projektowane „z zapasem” i Powinny bez szwanku przenieść duże obciążenie śniegiem

Kable grzejne na dachu płaskim

Przewody takie tradycyjnie układa się w rynnach. Są także stosowane do ogrzewania podjazdów prowadzących do garażu. Można je także rozprowadzić po dachu płaskim. Standardowy kabel ma 4 m długości i podłącza się go do zwykłego gniazdka. Wyposażony jest w termostat oraz czujnik wilgoci i temperatury. Gdy nastanie mróz i spadnie śnieg, kabel rozgrzeje się i spowoduje jego topnienie. Warto go umieścić przy wpustach dachowych lub wpustach kielichowych zamontowanych w ściankach attykowych. Dzięki temu w odpływach takich nie powstaną lodowe korki, utrudniające szybkie odprowadzanie wody podczas roztopów. Rozprowadzone przy krawędziach dachu zapobiegną tworzeniu się sopli. Na dachu instaluje się kable o mocy 250–300 W/m2. Jeśli dach płaski ma niewielki spadek i przy okapie są rynny, kable można w nich umieścić, zwłaszcza w pobliżu sztucerów kierujących wodę do rur spustowych.

Sprawdź też: Instalacja antyoblodzeniowa - jak działa i jak ją wykonać >>>

Układanie kabli na dachu
Autor: ALPIZONE Kable grzejne można zainstalować na istniejącym dachu, bez ingerowania w jego konstrukcję ani warstwy

Podgrzewane wpusty dachowe

Woda z dachów płaskich odprowadzana jest do rur spustowych. Albo wpływa do nich z rynien, identycznie jak ma to miejsce w przypadku dachów skośnych, albo dociera tam poprzez wpusty dachowe. Wpusty montuje się w ścianie attykowej – są to wówczas tak zwane wpusty kielichowe, bądź też w najniżej położonej części dachu. Wpusty kielichowe kierują wodę do rur zamontowanych na zewnątrz domu, wpusty umieszczone w dachu – do rur całkowicie lub częściowo biegnących wewnątrz budynku.

Zobacz także: Izolacja dachu płaskiego - jak ją zrobić, jakie materiały wybrać?

Już na etapie wykańczania dachu można pomyśleć o przyszłych problemach ze śniegiem i zamontować zamiast zwykłych wpustów dachowych takie, które mają fabrycznie zainstalowane przewody grzewcze. Do już zainstalowanych wpustów można natomiast dokupić specjalny system grzewczy. Ogrzewanie wpustów włącza się automatycznie, kiedy temperatura spadnie poniżej +4°C, i wyłącza, gdy przekroczy tę wartość. Niestety nie ma odpowiednich urządzeń ogrzewających do wpustów kielichowych. Można jedynie ogrzewać połączone z nimi rury spustowe. Służą do tego kable grzejne instalowane wewnątrz nich.

Podgrzewany wpust dachowy
Autor: POLOPROFILI Dzięki ogrzewaniu, wpust ani rura spustowa nie zostaną zakorkowane przez lód

Preparat do usuwania śniegu z dachu: chlorek magnezu

Jeśli nie zdążyła się nagromadzić gruba warstwa śniegu i ma ona do 20 cm, wtedy można zastosować chlorek magnezu. Wystarczy oprószyć nim zaśnieżony dach lub spryskać go wcześniej przygotowanym roztworem wodnym tego środka. Chlorek magnezu szybko roztopi śnieg. Z pewnością można w ten sposób odśnieżać dachy z nawierzchnią żwirową. Jeśli pokrycie dachu tworzy papa lub inny materiał hydroizolacyjny trzeba upewnić się u sprzedawcy, czy preparat nie wpłynie niekorzystnie na jego żywotność. Sprzedawany jest również preparat na bazie chlorku wapnia, i ten jest bezpieczny dla każdej nawierzchni, a działa podobnie. Co ważne, nie powoduje korozji metalu. Oferowane są preparaty odmrażające w formie płynu lub proszku. Użycie preparatów jest korzystne zwłaszcza wówczas, gdy dach płaski nie jest zbyt solidny i chodzenie po nim mogłoby niebezpiecznie dodatkowo zwiększyć obciążenie. Preparatu można użyć nie wchodząc na dach tylko stojąc na drabinie (o ile dach nie jest bardzo duży).

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie