Choroby iglaków najczęstsze - objawy i zwalczanie

2013-08-05 11:57

Iglaki mogą być porażane przez różne choroby. Jakie choroby iglaków są najczęstsze? Poznaj objawy chorób iglaków i dowiedź się jak  zwalczać najczęstsze choroby iglaków. Fytoftoroza, osutka, rdza, szara pleśń na iglakach - objawy i zwalczanie chorób iglaków.

Choroby iglaków
Autor: GettyImages Gdy igły zaczynają żółknąć i opadać, to znak że roślina mogła zostać porażona przez chorobę

Iglaki to rośliny bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Jedną z ich wielu zalet jest to, że pozostając zielone także w okresie zimowym, zdobią ogród przez cały rok. Zdarza się jednak, że i rośliny iglaste są atakowane są przez choroby. Widzimy, że ich igły żółkną, brązowieją, opadają... Warto dowiedzieć się, jakie choroby najczęściej występują na iglakach, poznać ich objawy i sposoby zwalczania. Na co chorują iglaki?

Fytoftoroza – najgroźniejsza choroba iglaków

Fytoftoroza to bardzo groźna choroba iglaków prowadząca do całkowitego zamierania różnych gatunków iglaków. Pierwszym objawem tej choroby iglaków jest zahamowanie wzrostu rośliny oraz stopniowe zamieranie pędów – żółknięcie (wyglądają jakby były spalone), aż po więdnięcie całej rośliny. Korzenie są silnie zredukowane, a pęd tuż przy ziemi zaczyna zamierać.

Zwalczanie fytoftorozy. Fytoftorozę  bardzo trudno zwalczyć, można jej zapobiegać stosując preparat Proplant lub Previcur Energy 840 SL. Silnie porażone przez tę chorobę iglaki trzeba wykopać i spalić.

Choroby iglaków: osutka sosny i osutka jałowca

Kolejną chorobą iglaków dość często występującą jest osutka. Pierwsze objawy tej choroby iglaków widoczne są już od późnej wiosny. Na igłach pojawiają się niewielkie plamy. Na jesieni na igłach widoczne są żółte, poprzeczne kreski, a końcówki żółkną i zasychają. Porażone igły masowo opadają lub ulegają deformacji.

Zwalczanie osutki. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Antracol.

Choroby iglaków
Autor: GettyImages Kiedy iglaki zaczynają chorować, stają się mniej atrakcyjne

Iglaki choroby: rdza

Rdze występujące na iglakach to choroby, które do rozwoju potrzebują dwóch roślin żywicielskich (rdza wejmutkowo-porzeczkowa oraz rdza jałowca sabińskiego i gruszy). Te choroby iglaków objawiają się w postaci żółtopomarańczowych skupisk zarodników ognikowych. Rdza przede wszystkim osłabia iglaki oraz obniża ich wartość dekoracyjną.

Zwalczanie rdzy na iglakach. Aby zapobiegać pojawieniu się rdzy na iglakach, należy unikać sadzenia obok siebie wejmutki i porzeczki oraz jałowca i gruszy. Porażone iglaki opryskujemy preparatem Baymat.

Choroby iglaków: szara pleśń na iglakach

Inną chorobą iglaków jest szara pleśń. Na igłach widoczne są wodniste, brązowe plamy, które z czasem się powiększają, prowadząc nawet do zamierania pędów. Przy dużej wilgotności powietrza pojawia się szary, pylący nalot. Choroba atakuje głównie młode, zbyt gęsto posadzone i za często podlewane iglaki.

Zwalczanie szarej pleśni na iglakach. Porażone tą chorobą iglaki opryskujemy preparatem Teldor.

Choroby iglaków
Autor: GettyImages

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Przędziorki na świerku
Nasi Partnerzy polecają