Choinka w doniczce żywa - jak wybrać i pielęgnować żywe drzewko w pojemniku?

2023-12-07 11:12

Choinka w doniczce żywa to znakomity pomysł na bożonarodzeniowe drzewko! Z roku na rok oferta choinek w doniczkach jest coraz większa. Możemy znaleźć drzewka w pojemnikach w różnych rozmiarach. Podpowiadamy, jak wybrać ładną choinkę w doniczce i jak ją pielęgnować. Co zrobić z żywą choinką w doniczce po Bożym Narodzeniu?

Przed świętami Bożego Narodzenia w sklepach ogrodniczych, sezonowych punktach sprzedaży, a nawet w kwiaciarniach i supermarketach, są oferowane choinki w doniczkach. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę kupując iglaste drzewko w pojemniku, by po świętach można było posadzić je w ogrodzie?

Spis treści

  1. Jak kupować żywą choinkę w doniczce?
  2. Choinki żywe w doniczce - jakie gatunki do wyboru?
  3. Jak długo trzymać w domu żywą choinkę w doniczce?
  4. Jak postępować z choinką w doniczce, aby przeżyła?

Jak kupować żywą choinkę w doniczce?

Zanim zdecydujemy się na zakup drzewka w pojemniku, przyjrzyjmy się roślinie, czy nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających (żółtych lub czerwonawych) igieł albo śladów żerowania szkodników. Jeżeli choinkę zamierzamy w przyszłości posadzić w ogrodzie, obejrzyjmy jej bryłę korzeniową – często się zdarza, że drzewka są wykopywane z ziemi i wkładane do pojemników krótko przed sprzedaniem. Takie rośliny są równie nietrwałe jak ścięte na plantacji. Szansę na przeżycie i przyjęcie się w gruncie mają tylko drzewka uprawiane w pojemnikach. Najlepiej więc ich szukać w dobrych szkółkach lub centrach ogrodniczych.

Choinki żywe w doniczce - jakie gatunki do wyboru?

Tradycyjne choinki to świerki i jodły, ale coraz częściej, szukając oryginalnych rozwiązań, sięgamy po inne gatunki roślin. O ile jednak karłowe odmiany sosen, jałowce kolumnowe czy cyprysiki można będzie przesadzić do ogrodu, o tyle cyprysy, które też bywają sprzedawane jako drzewka świąteczne, są zbyt wrażliwe na mróz.

Jak długo trzymać w domu żywą choinkę w doniczce?

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wodę z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc taką roślinę na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania rośliny w mieszkaniu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.

Jak postępować z choinką w doniczce, aby przeżyła?

Jeśli mamy pewność, że kupione drzewko nie było trzymane w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić je na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać je do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10°C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta.

  • Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z rośliną najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych).
  • Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

 

Zdarza się, że kupujemy niewielkie choinki już przybrane i obficie spryskane sztucznym śniegiem. Taką dekorację należy jak najszybciej zmyć z igieł ciepłą wodą. W przeciwnym razie roślina uschnie, ponieważ farba zatyka jej aparaty szparkowe, uniemożliwiając oddychanie.

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają