Kiedy wysadzić choinkę (świerk w donicy) do ogrodu? [Porada eksperta]

2019-12-17 11:12
choinka-w-donicy
Autor: photos.com Choinka w donicy

Kupiłam w tym roku zamiast zwykłej, ściętej choinki świerk w donicy. Po świętach chciałabym go posadzić do ogrodu, ale nie bardzo wiem, kiedy to zrobić? Bezpośrednio po świętach czy wiosną?

Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Aby drzewko można było wysadzić do ogrodu nie można pozostawiać go w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7–10 dni. Zbyt długi pobyt w mieszkaniu może zakłócić zimowy spoczynek rośliny, wówczas rozpocznie ona wzrost i nie można jej będzie wystawić zimą na zewnątrz. Drzewko nie powinno stać w pobliżu grzejników ani być ozdabiane sztucznym śniegiem, bo zatyka on aparaty szparkowe uniemożliwiając oddychanie roślinie. Negatywny wpływ na roślinę mogą mieć również lampki choinkowe, które rozgrzewając się mogą poparzyć igły. Świerk trzeba systematycznie podlewać, podłoże powinno być stale wilgotne, ale roślina nie powinna stać w wodzie.

Po świętach drzewko wynosimy do ogrodu. Można je zadołować lub postawić w miejscu osłoniętym od wiatrów i bezpośredniego nasłonecznienia. Pojemnik z niezadołowanym drzewkiem należy okryć tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Można też osłonić roślinę przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą. Jeżeli choinka rozpocznie wzrost to należy przechować ją do wiosny w chłodnym, jasnym pomieszczeniu nie zapominając o podlewaniu. W kwietniu choinki wysadzamy na miejsce stałe. Uwaga! W czasie kupna choinki należy zwrócić uwagę na stan bryły korzeniowej. Korzenie powinny przerastać bryłę i być widoczne przez otwory w dnie doniczki. Jeśli tak nie jest możliwe, iż drzewka były hodowane w gruncie i dopiero przed świętami zostały przesadzone do donic. Takie rośliny ze względu na duży ubytek korzeni rzadko przyjmują się w ogrodzie, a jeśli nawet im się uda rosną gorzej nawet przez trzy kolejne lata.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE