Czym ogrodzić działkę rekreacyjną? 5 pomysłów na tanie ogrodzenie działki
Działka rekreacyjna to miejsce, w którym szukamy kontaktu z naturą. Ogrodzenie działki z jednej strony nie powinno nam tego utrudniać, z drugiej – powinno nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Sposobów na grodzenie jest wiele. Sprawdź, które sprawdzi się na twojej działce rekreacyjnej.
Spis treści
- Ogrodzenie działki w przepisach prawa
- Działka rekreacyjna otoczona żywopłotem
- Drewniane ogrodzenie działki
- Tanie ogrodzenie działki z siatki
- Ogrodzenie z paneli na działkę rekreacyjną
- Solidne ogrodzenie działki z gabionów
- Ogrodzenie działki – z podmurówką czy bez podmurówki?
Działki rekreacyjne i domy letnie szkoda okalać litym ogrodzeniem. Ażurowe będzie znacznie tańsze, a do tego sama posesja też wyda się większa, bo zaprosimy do jej wnętrza otaczający krajobraz.
Aby uniemożliwić dużym zwierzętom wchodzenie na posiadłość, wystarczy postawić ogrodzenie wysokości 150 cm. Jeśli natomiast zależy nam na solidnym zabezpieczeniu, bo na przykład działka jest położona w odosobnieniu, ogrodzenie może być wyższe.
Na działkach rekreacyjnych sadzimy dużo roślinności – często przy samym płocie. Dlatego ogrodzenie działki powinno być wyjątkowo trwałe, odporne na butwienie i korozję oraz wykonane z takich materiałów, które nie będą wymagały częstej, choćby corocznej konserwacji.
Ogrodzenie działki w przepisach prawa
Z konieczności zgłaszania budowy do gminy zwolnione są parkany do wysokości 220 cm. Na etapie planowania warto również sprawdzić, czy nie obowiązują specjalne, szczegółowo określone przepisy co do stopnia zabudowania ogrodzenia działki, jego wysokości, kolorystyki czy zalecanych materiałów do budowy.
Na niektórych obszarach może obowiązywać zakaz budowania podmurówek (na przykład w miejscach z dużą migracją płazów i gadów). Ten zapis jest zwykle ujęty w miejscowym planie zagospodarowania.
Działka rekreacyjna otoczona żywopłotem
To najtańsza i najbardziej ekologiczna forma grodzenia (warto wykorzystać rośliny rosnące w okolicy). Poza tym – wszędzie pasuje. Gęsty żywopłot zatrzyma kurz, stłumi hałas i osłabi wiatr, tworząc zaciszną, ukrytą przed wzrokiem sąsiadów enklawę. Jeśli zależy nam na ochronie wnętrza posesji przed odwiedzinami dzikiej zwierzyny, to można wzdłuż żywopłotu rozciągnąć siatkę (wystarczy lekka i niedroga siatka leśna), która będzie skutecznym zabezpieczeniem do czasu, aż żywopłot się zagęści.
Stworzony z odpowiednich gatunków przyczyni się do lepszego magazynowania w glebie wody deszczowej oraz oczyszczania powietrza. Polecane są: buk, grab, klon polny (żywopłot elegancki), pęcherznica kalinolistna (szybko rosnący), cis, ligustr, porzeczka alpejska (do cienia), dzika róża, głóg, śliwa tarnina (nie do przejścia). Żywopłot szybko rosnący będzie spełniał swoją funkcję już w trzecim sezonie, w przypadku większości roślin na efekt trzeba czekać około 6-7 lat.
Drewniane ogrodzenie działki
Naturalne parkany sztachetowe z pionowych, gęsto rozmieszczonych desek przymocowanych do poprzecznych rygli oraz płoty typu ranczo z desek podobnej szerokości, przytwierdzonych poziomo do słupków to najbardziej tradycyjne ogrodzenia działek rekreacyjnych. Dobrze współgrają z otoczeniem każdej działki i każdego domu.
Dużą wadą jest konieczność konserwacji ogrodzenia z drewna – powinno się go odświeżyć raz na kilka lat. Częstotliwość prac konserwacyjnych zależy rodzaju drewna, sposobu jego wykończenia i usytuowania ogrodzenia. Żeby nie butwiały, sztachety i słupki nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z ziemią. Drewno powinno być przed montażem porządnie zaimpregnowane i dodatkowo zabezpieczone (olejem lub bejcą).
Najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do budowy drewnianych ogrodzeń działki są świerk oraz sosna, a znacznie trwalszym – modrzew i dąb.
Alternatywą dla drewna stają się przypominające drewno, ale niewymagające konserwacji sztachety z kompozytu, tworzywa sztucznego, aluminium czy blachy ocynkowanej i pomalowanej na kolor: brązowy, czarny, ciemny dąb, grafitowy, jasny dąb, zielony.
Tanie ogrodzenie działki z siatki
Dużą zaletą ogrodzenia z siatki – oprócz niskiego kosztu – jest prostota i szybkość budowy oraz łatwość demontażu. Skutecznie chroni przed wtargnięciem dzikich zwierząt na posesję, a przy tym jest prawie niewidoczna. Jeśli potrzeba większej prywatności, to przy siatce można posadzić krzewy lub obsadzić ją pnączami, dla których będzie idealną podporą.
Ogrodzenie działki z siatki można postawić samodzielnie. Siatkę mocuje się do osadzonych w stopach fundamentowych lub w podmurówce słupków za pomocą specjalnych uchwytów, obejm lub drutu. Odległość między kolejnymi słupkami ogrodzenia nie powinna być większa niż 3 m. Najważniejszym etapem jest odpowiednie naprężenie siatki za pomocą specjalnych elementów napinających. Prawidłowo zamontowana siatka przetrwa wiele lat.
Do ogrodzenia działek najczęściej wykorzystuje się siatki plecione oraz zgrzewane (mniej elastyczne, ale trwalsze). Mogą mieć różny kształt i wielkość oczek oraz rodzaje splotu. Druty są zabezpieczone przed korozją przez ocynkowanie, ale dużo trwalsze i znacznie lepiej wyglądające są siatki powleczone dodatkowo tworzywem sztucznym w kolorach: brązowym, czarnym, grafitowym lub zielonym.
Siatki sprzedaje się w rolkach po 5, 10 lub 15 m.b. Trzeba do tego dokupić słupki, drut napinający i akcesoria montażowe. Minimalna grubość drutu siatki do grodzenia działki to 3 mm.
Ogrodzenie z paneli na działkę rekreacyjną
Ogrodzenia z metalowych paneli są równie lekkie w odbiorze, ale bardziej trwałe od siatki. Buduje się je znacznie szybciej, a w razie uszkodzenia – po prostu wymienia się przęsło na nowe (w przypadku siatki operacja jest bardziej skomplikowana). Ogrodzenie z paneli pasuje zarówno do typowo wiejskiej, jak i nowoczesnej architektury domu na działce rekreacyjnej.
Lekkie panele produkowane są z metalowych prętów zgrzewanych ze sobą i zabezpieczonych przed korozją ocynkiem ogniowym. Mogą być dodatkowo pomalowane proszkowo na kolor: czarny, brązowy, grafitowy lub zielony. Tańsze wersje mają wszystkie pręty proste (panele 2D). Droższe, ale bardziej sztywne mają przetłoczenia w dolnej i górnej części prętów pionowych (panele 3D). Do grodzenia posesji nadają się panele z prętów grubości przynajmniej 4 mm.
Są trwałe – nie rdzewieją, nie wymagają konserwacji. Montuje się je szybko i prosto za pomocą specjalnych uchwytów do osadzonych w stopach fundamentowych lub podmurówce systemowych słupków. Można je też umieścić między słupkami wymurowanymi z kamienia, cegły, bloczków betonowych albo koszami gabionowymi. Do kupienia w komplecie z panelami są słupki, furtka oraz brama wjazdowa. Aby zyskać nieco więcej prywatności, można w oczka paneli wsunąć listwy z tworzywa sztucznego.
Solidne ogrodzenie działki z gabionów
Ogrodzenie gabionowe ma zalety muru kamiennego (solidne i trwałe), ale jest znacznie prostsze do wykonania. Zatrzymuje kurz i tłumi hałas, więc warto je stosować tam, gdzie trzeba się odizolować od ruchliwej drogi.
Kosze ogrodzeniowe wykonane są z siatki zabezpieczonej przed korozją cynkiem – mogą być też dodatkowo powleczone powłoką z PCW, lakierem proszkowym lub bardzo trwałą powłoką cynkowo-aluminiową. Nie wymagają konserwacji, są bardzo trwałe i stabilne (można je ustawiać nawet na nierównym terenie).
Kosze gabionowe ustawia się na podbudowie z ubitego tłucznia lub na ławie fundamentowej, a stabilizuje słupami osadzonymi wcześniej w stopie fundamentowej. Sam montaż koszy gabionowych jest prosty i nie zajmuje wiele czasu.
Dużo bardziej pracochłonne jest ich wypełnienie, do którego najlepiej zastosować materiał odporny na niszczenie, bo raz złożonej konstrukcji nie powinno się rozmontowywać. Najlepszy jest kamień łamany, może też być tłuczeń, kostka brukowa, otoczaki, kamień polny, żużel wielkopiecowy, porozbiórkowe cegły lub inny trwały materiał przeznaczony do ponownego użycia.
Ogrodzenie działki – z podmurówką czy bez podmurówki?
Najtaniej, najprościej i najkorzystniej dla środowiska naturalnego jest budować ogrodzenie bez podmurówki (czyli cokołu pod ogrodzeniem). Wtedy każdy z osobna słupek osadza się w betonowej stopie fundamentowej – prefabrykowanej lub wykonanej na miejscu z masy betonowej ułożonej w otworach nawierconych świdrami w gruncie.
Podmurówka zazwyczaj nie jest wymagana przy lekkich ogrodzeniach z siatki czy paneli. To jednak ważny element konstrukcyjny, bo usztywnia ogrodzenie i zapobiega jego pochylaniu pod naporem wiatru czy wskutek działania naprężeń budowli. Podmurówka jest więc nieodzowna:
- na stokach (przy większych spadkach wykonuje się ją w układzie schodkowym);
- pod ciężkimi ogrodzeniami (murowanymi i betonowymi);
- na gruntach niestabilnych
- na terenie nierównym, gdzie podmurówka dodatkowo niweluje prześwity pod ogrodzeniem;
- gdy sąsiednia działka znajduje się na innym poziomie niż nasza – podmurówka zapobiegnie osypywaniu się gruntu.
Właściciele psów (zwłaszcza tych, które lubią robić podkopy) też powinni się zastanowić nad podmurówką, która jednocześnie uniemożliwi odwiedziny niepożądanych gości, takich jak kuny czy lisy.
Nie jesteś jeszcze zdecydowany i nie wiesz jakie wybrać ogrodzenie działki rekreacyjnej? Skorzystaj z naszych porad i podpowiedzi ekspertów:
- Tanie ogrodzenie z siatki. Kiedy sprawdzi się siatka ogrodzeniowa?
- Ogrodzenia drewniane. Płoty i przęsła z desek
- Ogrodzenia gabionowe
- Żywopłoty - jakim oddzielić się od sąsiada?
- Ogrodzenia panelowe