Jak i gdzie sadzić rośliny w oranżerii

2014-11-24 10:35

Ogród zimowy wypełniony roślinami to marzenie niejednego właściciela domu. Podpowiadamy jak i gdzie sadzić rośliny w ogrodzie zimowym. Roślinność w oranżerii.

Najbardziej uniwersalny jest ogród zimowy, w którym zimą panuje temperatura około 20 stopni Celsjusza. Sprzyja dobremu wypoczynkowi przebywających w nim osób i jednocześnie stwarza właściwe warunki rozwoju dla bardzo wielu gatunków roślin strefy podzwrotnikowej i stref chłodniejszych.
Wiele zalet ma także ogród zimowy, w którym temperatura zimą waha się między 5 a 15 st. Celsjusza. Nie jest co prawda stworzone do tego, by w nim przesiadywać w mroźne miesiące, ale doskonale nadaje się do przechowywania zimą roślin doniczkowych, które latem zdobią tarasy. Jego ogrzanie nie wiąże się ze znacznymi kosztami, jednocześnie w okresach przejściowych (szczególnie wiosną) taki ogród zimowy kumuluje ciepło słoneczne, które można wykorzystać do ogrzania przylegających do niego pomieszczeń.
Lepiej natomiast porzucić marzenia o kipiących roślinami „tropikach”. Taka oranżeria pięknie wygląda, ale ma sporo wad. Wilgotna i gorąca (nawet zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 25 st. Celsjusza) nie zachęca do relaksu i jest droga w eksploatacji (ogrzewanie). Wymaga instalowania między innymi drogich urządzeń zraszających (które często się włączają, pokrywając wszystko mgiełką pary wodnej) i nie może być mała.

Niezwykle efektownie wyglądają kompozycje przypominające fragment naturalnego krajobrazu, w którym posadzone na rabatach, a nie w donicach rośliny tworzą piętrowy układ. W tle kompozycji powinny się znaleźć wysokie krzewy i drzewka, a przestrzeń między nimi wypełniać rośliny niższe i płożące, które dobrze znoszą zacienienie. Warto też posadzić pnącza, które otulą wnętrze miękkimi zielonymi pędami, oraz rośliny o dekoracyjnych kwiatach. Ponieważ w sprzyjających warunkach wzrostu – przy dostatku światła, wody i substancji odżywczych – rośliny szybko się rozrastają, nie należy ich sadzić gęsto.
Dobre efekty, zwłaszcza w ogrodach zimowych pełniących funkcję salonu czy pracowni, można uzyskać, umiejętnie zestawiając rośliny doniczkowe. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki łatwe w uprawie.

Jak ziemia dla roślin w ogrodzie zimowym?

Ziemia dla roślin w ogrodzie zimowym powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Dla większości gatunków odpowiednia jest tak zwana ziemia uniwersalna, którą kupuje się w sklepach ogrodniczych konfekcjonowaną w workach. Podłoże można też wykonać samemu, mieszając trzy części ziemi liściowej (lub kompostowej), dwie części odkwaszonego torfu i jedną część perlitu lub piasku. Do mieszanki warto dodać nawozu wolno działającego (na przykład Osmocote w ilości 3 g nawozu na litr podłoża). Do ziemi przeznaczonej dla kaktusów i sukulentów należy dodać więcej piasku (na dwie części podłoża uniwersalnego jedna część piasku).

Gdzie sadzić rośliny w ogrodzie zimowym

  • Na rabatach. Przygotowuje się je w otworach pozostawionych w nawierzchni oranżerii. W tym celu wybiera się z nich ziemię na głębokość 1 m, nasypuje na dno drenażu, czyli 30-centymetrową warstwę żwiru lub keramzytu, a na koniec układa żyzne podłoże dla roślin (dla sukulentów i kaktusów warstwa żyznego podłoża powinna być cieńsza, a drenażu grubsza – obie po 40 cm). Należy go nasypać równo z podłogą. Gdy osiądzie, jego poziom będzie poniżej nawierzchni w oranżerii, co zapobiegnie wysypywaniu się ziemi w trakcie prac pielęgnacyjnych i zabrudzeniu posadzki.
  • Rośliny posadzone na rabatach ziemnych są bujniejsze niż uprawiane w donicach, ponieważ ich korzenie mają kontakt z gruntem i mogą się swobodnie rozrastać. Nie grozi im zalanie wodą, bo jej nadmiar wsiąka w głębsze warstwy gruntu, są też mniej narażone na przesuszenie, ponieważ gleba na rabacie schnie wolniej niż w pojemniku.
  • W donicach. Zaletą pojemników jest to, że można je przestawiać, tworząc nowe aranżacje, a w razie konieczności usunąć (na przykład z chorą rośliną). Dekoracyjne donice dobrane do wystroju pomieszczenia zdobią i sprawiają, że pojedyncze rośliny są dobrze wyeksponowane. Do wad należy szybkie przesychanie podłoża (szczególnie w nieszkliwionych pojemnikach ceramicznych) i utrudnione podlewanie (trzeba uważać, by nie zalać podłogi). Konieczne jest też przesadzanie roślin. Nie należy jednak wykonywać tego zbyt często. Większość roślin dobrze rośnie w tej samej donicy przez kilka lat. Wyjątkiem są te, które co roku należy silnie przycinać, na przykład abutiliony (kloniki), bielunie (datury), fuksje, pelargonie lub złocienie – wskazane jest ich coroczne przesadzanie. Natomiast palmy i agawy przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w donicy. Średnica nowej donicy powinna być o rozmiar większa od poprzedniej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie