Wiosenne porządki w ogrodzie i wokół domu. Od czego zacząć?
Słychać śpiew ptaków? To znak, że można rozpocząć wiosenne porządki w ogrodzie. Jak zadbać o ogród po zimie? Od czego zacząć gruntowne porządki? Jak odnowić nawierzchnie? Pokazujemy krok po kroku.
Spis treści
- Od czego zacząć gruntowne porządki?
- Renowacja nawierzchni po zimie krok po kroku
- Jak uporządkować ogród i ogrodzenie?
- Jak zadbać o ogród po zimie?
- Wiosenne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?
Sprzątanie otoczenia domu najlepiej zrobić, zanim rośliny zaczną bujnie rosnąć. Warto przeprowadzić dokładny przegląd nawierzchni, ogrodzeń oraz innych elementów wyposażenia ogrodu i od razu wykonać niezbędne naprawy. Trzeba także ocenić kondycję drzew i krzewów po zimie, by – jeśli to będzie konieczne – przyciąć je jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.
Od czego zacząć gruntowne porządki?
Oceniamy stan techniczny posprzątanych ścieżek, podjazdów oraz tarasów. Szukamy uszkodzeń, ubytków i wypaczeń (czy któryś z elementów nawierzchni nie popękał lub się nie zapadł). Sprawdzamy, czy szczeliny między elementami nawierzchni są dobrze wypełnione. Warto, jeśli to możliwe, zajrzeć pod spód i ocenić stan legarów pod tarasem oraz desek (niepokoić powinny te z oznakami butwienia).
Brud, plamy oleju silnikowego, zielony nalot glonów, mchów i porostów oraz białe wykwity solne – to wszystko może pojawić się z czasem na podjeździe, tarasie i innych kamiennych, ceglanych lub betonowych elementach wystroju ogrodu. Wiosna to dobry czas, aby się pozbyć zabrudzeń z nawierzchni.
Renowacja nawierzchni po zimie krok po kroku
Autor: JAF POLSKA
Myjemy taras, na przykład myjką ciśnieniową. Kierując strumień wody wzdłuż desek, usuwamy zanieczyszczenia, które się między nimi znajdują. Gdy taras przeschnie, sprawdzamy, czy nie poluzowały się elementy montażowe, takie jak gwoździe, wkręty lub łączniki desek, a jeśli tak – poprawiamy je
Jak uporządkować ogród i ogrodzenie?
Sprawdzamy, czy wszystkie elementy płotu są dobrze przytwierdzone, i czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń. Drewno, jak każdy materiał naturalny, zmienia wygląd z upływem czasu. Szarzenie drewna to proces, który nie pogarsza ich właściwości technicznych. Można z tym nie robić nic albo wyczyścić i pomalować olejem barwiącym. Na metalowych elementach ogrodzeń szukamy oznak korozji i upewniamy się, czy wszystkie elementy są przytwierdzone.
Nawet idealnie zabezpieczone ogrodzenia po kilku latach mogą zacząć niszczeć – zwłaszcza, gdy ulegną mechanicznym uszkodzeniom. Ponieważ ogrodzenia są stale wystawione na niszczące działania mrozu, promieni UV oraz wilgoci, zniszczenia postępują zazwyczaj błyskawicznie. Dlatego trzeba je zabezpieczać jak najszybciej.
Jak zadbać o ogród po zimie?
Sprzątanie wiosenne to nie tylko oczyszczenie otoczenia domu ze śmieci. Warto przy okazji wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny będą lepiej rosły i kwitły w ciągu roku. Najważniejszy z nich to wiosenne cięcie. Upewniamy się, czy nie ma na nich pędów przemarzniętych, uszkodzonych, zasychających albo czy na ich korze nie są widoczne złuszczenia oraz plamy mogące świadczyć o chorobie (trzeba je będzie usunąć).
Warto też przyjrzeć się każdemu z drzew z osobna – czy na skutek silnych wiatrów pnie drzew nie odchyliły się od pionu. Taka destabilizacja może się skończyć przewróceniem drzewa. Dobrze więc zawczasu zasięgnąć opinii fachowca.
Po zimie robimy również porządki na rabatach bylinowych. Prace rozpoczynamy od usunięcia zabezpieczeń roślin przed mrozem. Torf i korę warto po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Natomiast liście, słomę i gałęzie drzew iglastych przenieśmy na kompost. Oczyśćmy byliny z zaschniętych liści, wytnijmy pozostawione na zimę przekwitłe kwiatostany.
Wiosenne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?
Resztek organicznych, których zwłaszcza na wiosnę w ogrodzie jest sporo, możemy się pozbyć, wrzucając je do worków, które są zabierane przez zakłady zajmujące się oczyszczaniem. Jednak znacznie korzystniej – i dla naszych finansów, i dla natury – jest zagospodarować je na miejscu, w ogrodzie i przetworzyć je w kompost.
Suche liście nadają się na kompost, podobnie jak zaschnięte pędy bylin i roślin jednorocznych, resztki warzyw, fragmenty roślin oraz muł wydobyty z oczka wodnego czy stara ziemia wysypana z donic na tarasie. Po ich rozłożeniu, co trwa od kilku miesięcy do roku, powstanie kompost – doskonała i naturalna odżywka do wszystkich roślin. W ten sposób oszczędzimy nie tylko na zakupie nawozów, ale także na kosztach wywozu odpadów, bowiem znaczną ich część przetworzymy.
Na małych działkach warto mieć termokompostownik. Jest to zamknięty pojemnik z tworzywa. Ponieważ wewnątrz niego stale panuje wysoka temperatura, jest wilgotno, a otwory w obudowie zapewniają dopływ tlenu, kompost tworzy się bardzo szybko. Nie zajmuje dużo miejsca i jest estetyczny, więc nie trzeba go specjalnie ukrywać.
Jeżeli w ogrodzie jest sporo krzewów albo są one duże, po przycięciu zostaje stos gałęzi. Dobrym wyjściem jest pocięcie ich na zrębki w rozdrabniaczu. Można je będzie przeznaczyć do kompostowania, rozłożyć jako ściółkę wokół roślin albo wysypać nimi ścieżki w warzywniku.
Przeczytaj więcej:
- Olejowanie zniszczonego tarasu krok po kroku
- Wiosenne porządki na tarasie
- Czym i jak impregnować nawierzchnię z kostki brukowej
- Jak zbudować prosty kompostownik z drewna