Ogród przy tarasie nasłonecznionym: projekt ogrodu przed/po

2021-05-25 10:43

Ciekawy ogród przy tarasie nasłonecznionym można stworzyć właściwie dobierając rośliny, które sprawdzą się w pełnym słońcu na nieurodzajnej glebie. W tym projekcie ogrodu pokazujemy, jak stworzyć zakątek, który wygląda atrakcyjnie, a nie wymaga wiele pielęgnacji.

Ogród przy tarasie nasłonecznionym
Autor: Andrzej Szandomirski Taras naziemny utwardzony czerwoną kostką betonową zbudowano pomiędzy dwiema ścianami domu, tworząc ciepły słoneczny zakątek – wymarzone miejsce wypoczynku i raj dla miłośników kąpieli słonecznych. Jest 50-60 cm wyniesiony ponad poziom terenu, a wokół niego uformowano łagodnie opadającą skarpę

Na nasłoniecznionym tarasie słońce operuje przez znaczną część dnia, bo taras jest oświetlony od południa i południowego-wschodu. Żeby to miłe miejsce nie zmieniło się w suchą, rozgrzaną patelnię, warto otoczyć taras roślinami. Nie tylko ze względów estetycznych, ale też dlatego, że wpłyną pozytywnie na lokalny mikroklimat, dotleniając powietrze i podnosząc jego wilgotność.

>>Przeczytaj też: Rośliny na piaszczystą glebę: co uprawiać na słabych glebach

Projekt ogrodu przy nasłonecznionym tarasie - w harmonii z przyrodą

W tym projekcie naturalny charakter działki zadecydował o tym, jakie przyjęto rozwiązanie. Porastają ją głównie sosny, ale są też niewielkie drzewka: klon jesionolistny oraz bez czarny. Budowę prowadzono w taki sposób, by zachować jak najwięcej istniejącej roślinności. Dzięki temu ogród po uzupełnieniu nasadzeń od razu będzie sprawiał wrażenie dojrzałego. Ziemia na działce jest piaszczysta i przepuszczalna, uboga w próchnicę. To trudne warunki dla większości roślin ogrodowych. W tej sytuacji do posadzenia wokół tarasu wybrano takie gatunki i odmiany roślin, które lubią słońce, dobrze znoszą piaszczystą glebę i okresową suszę.

  • Między tarasem a ogrodem

To miejsce będzie dobrze widoczne nie tylko z tarasu i przez panoramiczne okno, ale też z obniżonej części ogrodu. Projekt przewiduje obsadzenie stoków niskimi roślinami, które się szybko rozrastają i tworzą duże skupiny. Osoby wypoczywające na tarasie będą otoczone gęstą niską roślinnością „spływającą” poduchami w kierunku dalszej części ogrodu. Oprócz płożącego się nisko jałowca i trawy o pasiastych liściach wybrano gatunki, które jak róża okrywowa wyglądają zachwycająco nie tylko w porze kwitnienia, gdy pokrywają się masą kwiatów, ale także takie, których liście są dekoracyjne przez cały okres wegetacyjny oraz w łagodne zimy – rogownicę kutnerowatą i rozchodnik. Dodatkową zaletą wszystkich tych roślin jest to, że korzeniami i rozłogami przerastają skarpę, dzięki czemu, umacniają ją i zapobiegają erozji gleby.

  • Przy elewacjach

Przy każdej ze ścian sąsiadujących z tarasem pozostawiono w nawierzchni miejsca przeznaczone do obsadzenia roślinami. W żyznym podłożu będą tu mogły rosnąć (niezależnie od warunków siedliskowych panujących na działce) bardziej wymagające rośliny ozdobne.

Zobacz projekt ogrodu przy tarasie przed/po

Przesuń suwakiem na zdjęciu.

Rośliny do ogrodu przy nasłonecznionym tarasie

Do obsadzenia skarpy pomiędzy istniejącymi drzewami (dorodnym klonem jesionolistnym i pienną formą bzu czarnego) wybrano głównie niskie gatunki zadarniające, z których powstanie stonowana biało-żółto-szarozielona kompozycja. Rośliny mają być posadzone w dużych grupach tworzących wrażenie, że łagodnie spływają po stoku

Rabata jest pomyślana tak, by jej wygląd wraz upływem czasu ulegał zmianie. Jesienią i zimą dominować tu będą szaroniebieski jałowiec łuskowy Blue Carpet', kępy rajgrasu wyniosłego 'Variegatum' o biało paskowanych, zielononiebieskich, wąskich liściach oraz rogownica kutnerowata przypominająca dużą płaską poduchę złożoną z pędów i drobnych liści pokrytych szarym kutnerem.

Po lewej stronie u dołu skarpy poniżej rogownicy znajdzie się rozległa skupina rozchodnika ostrego, a po prawej kompozycję zamknie duża kępa krzewów róży zaliczanej do grupy okrywowych, odmiany 'Alba Meidiland'. Ponieważ wiosną, zanim na różach rozwiną się liście, obsadzona nimi część skarpy będzie wyglądać smutno i mało atrakcyjnie, warto posadzić jesienią między krzewami róż rośliny cebulowe, takie jak narcyzy, tulipany, szafirki, hiacynty. Zakwitną wiosną, zanim na różach pojawią się liście, a zakończą wegetację okryte ich ulistnionymi już pędami.

W czerwcu rabata przy tarasie stanie się biało-żółta: najpierw rogownica zniknie pod białymi kwiatami, a rozchodnik ostry pod żółtymi, a wkrótce po tym zakwitną krzewy róż i wiesiołek missouryjski, którego żółte kwiaty otwierają się po południu i w dni pochmurne. Rogownica i rozchodnik będą cieszyć oczy do końca lipca, wiesiołek jeszcze we wrześniu, a róże aż do mrozów.

>>Przeczytaj też: Byliny okrywowe: niskie rośliny płożące do ogrodu

Projekt ogrodu przy nasłonecznionym tarasie
Autor: Sterniccy Jeżeli chcesz stworzyć taki kipiący roślinami zakątek, pomyśl o tym już teraz, bo byliny, trawy, cebule i bulwy najlepiej sadzić we wrześniu i w październiku. Kanny sadzi się wiosną – w postaci kłączy lub gotowych sadzonek

Uzupełnieniem tej biało-żółtej kompozycji niskich roślin okrywających skarpę będzie osiągająca do 100 cm wysokości kępa krwawnika wiązówkowatego o płaskich żółtych kwiatostanach rozwijających się na charakterystycznych sztywnych łodygach. Wyrazistymi kontrapunktami przełamującymi tę łagodną kolorystykę projektu ogrodu przy tarasie staną się kępy pacioreczników (kanna) o brązowopurpurowych liściach i czerwonych kwiatach (na przykład odmiana 'Herkules', 'Cleopatra' lub 'Australia'). Rośliny te osiągają wysokość ponad 150 cm

Rozległe płaszczyzny dobrze oświetlonych słońcem ścian to doskonałe miejsce dla gatunków ciepłolubnych. Po prawej stronie po kratce będzie się więc wspinać pnącze – wiciokrzew Heckrotta o żółto-pomarańczowych kwiatach, a po lewej, przy panoramicznym oknie, będą posadzone zioła w ogrodzie, zaplanowano grządkę z gatunków jedno- i wieloletnich, jak: bazylia, cząber, szałwia, tymianek, melisa oraz rozmaryn. Efektownym elementem dominującym stanie się tu druga kępa pacioreczników (jak odbicie tych, które mają rosnąć poniżej skarpy).

Większość gatunków wybranych  w tym projekcie ogrodu przy słonecznym tarasie to rośliny odporne na suszę i mało wymagające co do gleby. Nie potrzebują szczególnej pielęgnacji, ale nie należy ich też pozostawić samym sobie. Są dość ekspansywne, co w tym wypadku jest korzystne, bo szybko się rozrosną, jednak trzeba je kontrolować i w razie konieczności ograniczać ich rozrastanie się (oddzielać części kęp i przesadzać je w inne miejsce).

Ogród – aranżacja miejsca do wypoczynku
Pozostałe podkategorie