Zespolenie okien dachowych: rodzaje, wymiary, akcesoria montażowe

2020-02-04 15:42

Modne obecnie duże przeszklenia mogą być montowane także w połaciach dachowych. Służą do tego zestawy złożone z kilku okien połączonych odpowiednim kołnierzem.

okna dachowe: zespolenie w kalenicy
Autor: ROTO Zespolenie można wykonać w dowolnym miejscu połaci, nawet przy kalenicy, jeśli są takie możliwości montażowe. Zawsze trzeba pomyśleć o sposobie otwierania i mycia okien

Umieszczenie kilku okien dachowych obok siebie na połaci ma sens praktyczny, bo taki zestaw daje równomierny dopływ światła do większej przestrzeni poddasza. Aby światło naturalne dotarło w głąb pomieszczeń, okna w zespoleniu umieszcza się na różnej wysokości - w dwóch, a nawet trzech rzędach. Światło wpadające z góry dodatkowo powiększa optycznie poddasze. Zestawy można komponować na kilka sposobów, łącząc okna o różnym sposobie otwierania, a także z elementami nieotwieranymi.

zespolenie 2 x 2 - okna dachowe w sypialni
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Udany – wariant I – Murator BCC122a, autor projektu: Mariusz Pawlak i Piotr Klasek Połączenie czterech okien dachowych w układzie 2 x 2, z uwagi na rozmiar, dobrze wygląda w pomieszczeniach bez ścianki kolankowej i z dużą powierzchnią skosów

Jakie okna dachowe do zespoleń

W zespoleniach łączy się okna wykonane z tego samego materiału. Decydują o tym przede wszystkim względy estetyczne, ale również praktyczne (tak samo współpracują z więźbą oraz reagują na zmiany temperatury i wilgotności powietrza). W zespoleniu powinno się umieszczać okna o takiej samej wysokości, a nad sobą - o takiej samej szerokości.

W zespoleniach można łączyć prawie wszystkie rodzaje okien. Można zestawiać różnie otwierające się okna dachowe - obrotowe, wysokoosiowe, uchylne, uchylno-obrotowe, kolankowe, balkonowe. Zestaw można powiększyć o elementy nieotwierane, które zapewnią więcej światła na poddaszu, a nie podniosą znacznie kosztu zespolenia. Takie elementy doświetlające można umieścić na dole zespolenia, gdy na poddaszu nie ma ścianki kolankowej, albo na samej górze. Okna w zespoleniu mogą być otwierane ręcznie lub sterowane elektrycznie. Zawsze trzeba przemyśleć, jak będzie można je otwierać lub się do nich dostać, żeby je umyć albo zainstalować na nich akcesoria zewnętrzne i wewnętrzne - rolety, markizy do okien dachowych.

zespolenie okien dachowych w łazience
Autor: ROTO W zespoleniach obowiązuje ład wymiarowy. W rzędach można łączyć okna o takiej samej wysokości, a w kolumnach - o takiej samej szerokości. Wszystkie okna powinny być wykonane z tego samego materiału

Wymiary okien dachowych w zespoleniu

Łącząc okna dachowe w zestaw, najlepiej wybrać takie o szerokości pasującej do rozstawu krokwi, czyli o kilka centymetrów węższe niż odległość między krokwiami. Wtedy będzie możliwy ciepły montaż okien dachowych, z dodatkowym zestawem materiałów termoizolacyjnych, który powiększa szerokość ościeżnicy o 4-6 cm. Standardowo rozstaw krokwi wynosi 80-110 cm. Bez kłopotu można więc zainstalować okna o najpopularniejszej szerokości 78 cm. Przy najszerszym rozstawie krokwi zmieścimy również okna o szerokości 94 cm. Oczywiście można wybrać okna o dowolnej szerokości i przed wstawieniem zespolenia dostosować więźbę. Gdy okna są znacznie węższe niż rozstaw krokwi, dosuwa się je do rozdzielającej je krokwi, a za każdym z nich wstawia dodatkowy elementy konstrukcyjny. Żeby zamontować kilka okien obok siebie, można również wyciąć fragmenty krokwi. Robi się to z dwóch powodów: estetycznych lub montażowych. Jeśli wytniemy odcinki krokwi, okna w zespoleniu można zamocować bez szerokich przegród między nimi, co sprawia, że zestaw wygląda lżej, zwłaszcza po stronie wewnętrznej. W zespoleniu stosuje się wtedy znacznie węższe listwy montażowe pełniące funkcję krokwi pomocniczej, więc okna znajdują się znacznie bliżej siebie, w odległości około 2 cm.

Sprawdź też:

Nowoczesne okna dachowe - jakie wybrać? >>>

Wycięcie fragmentów krokwi jest konieczne wtedy, gdy okna są szersze niż ich rozstaw albo uniemożliwiają one montaż zespolenia złożonego z większej liczby okien. Gdy chcemy wstawić takie zespolenie okien podczas adaptacji poddasza, konieczna jest konsultacja z konstruktorem, który obliczy i zaprojektuje odpowiednie wzmocnienie konstrukcji dachu.

osłony zewnętrzne na oknach dachowych w zespoleniu
Autor: Velux Na oknach zamontowanych obok siebie można instalować przesłony zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli planujemy rolety zewnętrzne, odstęp w pionie powinien być większy od standardowego

Akcesoria do montażu okien w zespoleniu

Do zainstalowania okien w zespoleniu są potrzebne odpowiednie kołnierze uszczelniające, zwykle nazywają się kombi. Są dostosowane do konkretnych typów okien i rodzajów pokrycia dachowego przy wskazanej głębokości montażu. Kołnierz wraz z oblachowaniem szczelnie osłania styki okien z połacią oraz ich połączenia wewnątrz zespolenia. W zestawie są folie uszczelniające (izolacja przeciwwilgociowa), rynienki odprowadzające wodę deszczową, fartuchy i oblachowanie. Kołnierze kombi mogą mieć różny rozstaw rynienek, które umieszcza się nad oknami i między nimi. Standardowe kołnierze uszczelniające mają rynienki o szerokości 10 cm, ale można również zamówić rynienki o szerokościach 12, 14 lub 16 cm do grubszych krokwi. W przypadku okien montowanych w pionie dostępne są rynienki o szerokości 10 lub 25 cm (większy odstęp jest niezbędny, kiedy chcemy zamontować rolety zewnętrzne).

Okna w zespoleniu można montować z wykorzystaniem materiałów poprawiających parametry termiczne zespolenia, czyli z wykorzystaniem ram i bloków termoizolacyjnych. Zwykle wymagają one około 3 cm przestrzeni po bokach okna. Są też dostępne dodatkowe folie paroizolacyjne, które łączy się z paroizolacją w dachu.

okna dachowe otwierane ręcznie
Autor: Velux Okna dachowe można otwierać za pomocą klamki umieszczonej na dole lub górze ramy. Jeśli okno ma być zainstalowane poza naszym zasięgiem, dokupuje się do niego drążek, za pomocą którego można je otworzyć
okna dachowe sterowane elektrycznie
Autor: Okpol Okna dachowe można otwierać za pomocą klamki umieszczonej na dole lub górze ramy. Jeśli okno ma być zainstalowane poza naszym zasięgiem, dokupuje się do niego drążek, za pomocą którego można je otworzyć

Zabudowa okien dachowych w zespoleniu

Zasady wykańczania okien dachowych w zespoleniu są takie same jak w przypadku okien montowanych pojedynczo. Najważniejszy jest odpowiedni kształt wnęk okiennych - na dole ościeże powinno być prostopadłe do podłogi, natomiast na górze - równoległe do niej. Dzięki temu promienie słoneczne będą bez problemu wpadać do wnętrza, a ciepłe powietrze będzie mogło swobodnie cyrkulować we wnękach. Takie ukształtowanie zapobiegnie kondensacji pary wodnej na szybach.

Nie przegap:

Wykończenie wnęki okiennej wokół okna dachowego z zastosowaniem szpalet >>>

Do wykończenia zespolenia okien po stronie wnętrza można zastosować gotowe elementy oferowane przez producentów, tak zwane szpalety, albo wykonać zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych, pamiętając o prawidłowym wyprowadzeniu narożników.

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie