Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja albo regeneracja

2009-10-12 2:00

Wentylacja, która jednocześnie umożliwa odzysk ciepła może działać na dwa sposoby. Może wykorzystywać rekuperator lub korzystać z regeneracji w specjalnym bębnie, czyli rotoze. Zobacz, która opcja bardziej Ci odpowiada i na jakich zasadach działają rekuperatory lub rotory.

Rekuperacja albo regeneracja
Autor: Andrzej Szandomirski Odzysk ciepła z systemu wentylacji następuje wtedy, gdy w centrali wentylacyjnej (rekuperatorze) ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze powietrze nawiewane spoza budynku.
Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja albo regeneracja
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Schemat działania krzyżowego i obrotowego wymiennika ciepła

Co to jest regeneracja?

Regeneracja odbywa się w bębnie (rotorze) stale obracającym się z niewielką prędkością. Jedna połowa bębna jest umieszczona w strumieniu powietrza nawiewanego, druga – w równolegle przepływającym strumieniu powietrza wywiewanego. Ażurowa masa akumulacyjna, z której jest wykonany bęben, obracając się, znajduje się naprzemian w strumieniu ciepłego powietrza wywiewanego, które ją nagrzewa, po czym w strumieniu powietrza wywiewanego, któremu oddaje ciepło.

Tu również strumienie powietrza się nie mieszają, ale ponieważ część bębna jest omywana na zmianę przez jeden i drugi strumień, może dochodzić do przenikania zanieczyszczeń i zapachów z powietrza usuwanego do nawiewanego.

W wymienniku centrali wentylacyjnej ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń ogrzewa powietrze nawiewane spoza budynku. Ten proces to odzysk ciepła. W domowych centralach wentylacyjnych używane są do tego rekuperatory lub wymienniki rotacyjne.

Co to jest rekuperacja?

Wymiennik ciepła (rekuperator) jest zbudowany z wielu równolegle ustawionych płyt. Między nimi są utworzone kanaliki, którymi przepływa powietrze: jednym rzędem kanalików – świeże, zimne, sąsiednim – ciepłe, wywiewane z pomieszczeń. Ciepło z powietrza usuwanego przenika przez płyty i ogrzewa powietrze nawiewane, ale oba strumienie się nie mieszają. Nie ma zatem możliwości przenikania zanieczyszczeń i zapachów z powietrza usuwanego do nawiewanego.

Sprawność wymiennika ciepła sięga 60%. Łącząc je szeregowo, można zwiększyć sprawność odzysku ciepła (niestety, jedynie chwilową, a nie średnią dla całego roku) do ponad 80%.

Zaletą wymiennika rotacyjnego jest bardzo wysoka sprawność, niekiedy dochodząca nawet do 90%. Jego konstrukcja umożliwia nie tylko odzysk ciepła, ale także wilgoci.

Bęben wymiennika obrotowego może być pokryty substancją higroskopijną – wchłaniającą wilgoć z wywiewanego powietrza. Kiedy po obróceniu bębna jego wilgotna część znajdzie się w strumieniu powietrza świeżego, ulegnie ono nawilżeniu, co zwiększy komfort wentylowanych pomieszczeń bez potrzeby stosowania dodatkowego nawilżacza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.