Klimatyzator przenośny - ulga od upału. Wybieramy klimatyzator pokojowy do mieszkania w bloku?

2021-07-06 15:23
Klimatyzatory przenośne
Autor: GettyImages

Jak dobrze wybrać klimatyzator przenośny - jakie parametry klimatyzatora pokojowego są ważne? Jak dobrać wydajność klimatyzatora pokojowego do powierzchni pomieszczenia? W poradniku podpowiadamy, jak dokonać prawidłowego wyboru.

Klimatyzator przenośny jest dobrym wyborem do małych wnętrz, zarówno mieszkań jak i biur, które chcemy ochłodzić w gorące dni. Aktualnie za około 1000-1500 zł każdy mieszkaniec domu czy bloku, może mieć przenośną klimatyzację, która nie wymaga specjalistycznego montażu, a jej instalacja jest szybka i nieskomplikowana. 

Klimatyzator pokojowy parametry

Wybór klimatyzatorów przenośnych (pokojowych) w dużych sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Istnieje szereg parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu przenośnego klimatyzatora. W przypadku urządzeń domowych są to:

 • pobór mocy (klasa energetyczna),
 • poziom hałasu,
 • moc chłodnicza oraz grzewcza klimatyzatora,
 • prędkość wentylatora,
 • wydajność przepływu powietrza,
 • rodzaj czynnika,
 • zakres dostępnych temperatur
 • cena.

Modele  klimatyzatorów pokojowych z wyższej półki są bardziej atrakcyjne wizualnie, dopracowane pod względem detali i wyposażone w więcej funkcji dodatkowych. Są cichsze, co znacząco zwiększa komfort użytkowania.

Moc chłodnicza klimatyzatora pokojowego

Podczas zakupu klimatyzatora pokojowego należy sprawdzić, jaką wybrany przez nas klimatyzator ma wydajność chłodzenia (mierzoną w kilowatach - kW). Zbyt mała moc urządzenia nie pozwoli osiągnąć pożądanej temperatury, zbyt duża to wyższe koszty użytkowania. Moc chłodnicza większości oferowanych na rynku modeli klimatyzatorów pokojowych wynosi od 2 do 4 kW. Jeden kilowat wystarcza na skutecznie schłodzenie pomieszczenia o powierzchni ok. 10 m2. A zatem przykładowo, aby obniżyć temperaturę w salonie o pow. 25 m2 potrzebne będzie urządzenie o mocy około 2,5 kW. Aby wydajnie chłodzić mocno nasłonecznione wnętrza z oknami wychodzącymi na południe, należy wybrać model mocniejszy przynajmniej o 10-15 proc. Najbardziej efektywne klimatyzatory przenośne, zużywające najmniej energii elektrycznej, oznaczone są klasą A.

Klimatyzator przenośny poziom hałasu

Niestety, największą wadą klimatyzatorów przenośnych jest ich hałaśliwość, spowodowana pracą wbudowanej sprężarki i wentylatora. Jeśli zależy nam na jak najcichszej pracy, należy przed zakupem koniecznie sprawdzić informacje od producenta zawarte na etykiecie energetycznej. Wybierając klimatyzator np. do sypialni, należy szukać modeli wyposażonych w tryb nocny, zapewniający jak najcichszą pracę (na poziomie 25-30 dB). Najczęściej spotykane, urządzenia generują hałas na średnim poziomie 45-65 dB, ale nie brakuje tańszych modeli, emitujących ponad 65 dB. Dobre urządzenie powinno być wyposażone w programowalny timer, który będzie je automatycznie uruchamiał i wyłączał.

Zakres temperatury i prędkość przepływu powietrza klimatyzatora

Prędkość wentylatora może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Zazwyczaj do wyboru są trzy poziomy – im wyższy, tym zimne powietrze nawiewa szybciej, a więc praca klimatyzatora przenośnego jest lepiej odczuwalna. Ważnym parametrem jest też przepływ powietrza. Im większa wartość m3/h, tym szybsze chłodzenie (wydajne jednostki zapewniają przepływ na poziomie 300 - 400 m3/h). Zakres regulacji temperatury wynosi najczęściej od 18 do 32 stopni Celsjusza.

Jak działa klimatyzator przenośny

Zasada działania klimatyzatorów przenośnych opiera się na wykorzystaniu właściwości chemicznych i fizycznych gazów. Obecnie stosuje się środki – R410A, R407C i R290. Pierwszy z czynników jest bardzo wydajny, obecnie korzysta z niego większość domowych urządzeń. R410A składa się z dwóch nietoksycznych gazów i jest przyjazny środowisku naturalnemu. Oba składniki występują w równych proporcjach, a ich temperatura parowania jest zbliżona. Klimatyzatory wykorzystujące czynnik R407C są tańsze w produkcji. Jest to mieszanka trzyskładnikowa, każdy z wymieszanych gazów paruje w innej temperaturze. Ostatni z wymienionych czynników chłodniczych R290 również zalicza się do ekologicznych. 

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów pokojowych

Klimatyzatory pokojowe wyposażone są w wiele funkcji dodatkowych. Oprócz chłodzenia urządzenie może pełnić funkcję ogrzewacza, osuszacza (zmniejszającego wilgotność powietrza) i oczyszczacza. Dzięki programatorowi czasowemu klimatyzator będzie się samoczynnie włączał i wyłączał o określonych godzinach. Bardziej rozbudowane modele potrafią też analizować warunki i samodzielnie dopasowywać temperaturę oraz wilgotność powietrza. Funkcja odświeżania za pośrednictwem generatora jonów pozwala oczyszczać powietrze z bakterii czy pleśni i redukować przykre zapachy np. w łazience lub w garderobie. W trybie tym nie jest wymagane podłączania rury odprowadzającej gorące powietrze. Przydatny jest też pilot zdalnego sterowania i kółka, które pozwolą łatwo przemieszczać urządzenie po mieszkaniu. 

Jaki wybrać klimatyzator przenośny

Dostępne w sklepach klimatyzatory przenośne różnią się wydajnością, poziomem generowanego hałasu, liczbą trybów pracy, przepływem powietrza i oczywiście ceną. Klimatyzatory przenośne można podzielić na trzy kategorie:

 • Pierwsza to klimatyzatory pokojowe z jednostką zewnętrzną (typu split), które składają się z dwóch elementów (parownika i agregatu) połączonych ze sobą przewodami. Są one najwydajniejsze i najcichsze, ale ich instalacja najbardziej skomplikowana. 
 • Drugim typem są klimatory lub klimatyzery, które mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych i nie wymagają żadnej instalacji - wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego. Są najtańsze, ale ich wydajność jest najmniejsza, ponieważ czynnikiem chłodzącym jest materiałowy wkład nasączony zimną wodą.
 • Ostatnia grupa to urządzenia z jedną lub dwoma rurami odprowadzającymi (typu monoblokowego). Czynnikiem chłodzącym jest tu mieszanka gazów (tak jak w lodówce lub klimatyzacji samochodowej). W zależności od mocy ich wydajność jest wystarczająca do szybkiego schłodzenia średniej wielkości pokoju. Instalacja wymaga umieszczenia wylotu rury gorącego powietrza za oknem pomieszczenia.

Klimatyzator przenośny ELECTROLUX pracuje w klasie energetycznej A+ i oferuje trzy prędkości nawiewu: wysoka, niska, średnia. Użytkownik może również wybrać jeden z pięciu trybów pracy; auto, chłodzenie, suszenie, wentylacja, ogrzewanie. W klimatyzatorze zastosowano czynnik chłodniczy R290.

Klimatyzator ELECTROLUX EXP09HSECI
Autor: Media Expert

Klimatyzator przenośny Ravanson o mocy 1010 W, który doskonale nadaje się do mniejszych pomieszczeń, np. sypialni czy gabinetu. Przepływ powietrza 380 m3/h. Czynnik chłodniczy: R290.

Klimatyzator pokojowy DESCON 3.5kW pracuje w klasie energetycznej A. Do klimatyzatora dołączony jest pilot zdalnego sterowania z wydajnością 320 m3 na godzinę. Moc pracy urządzenia wynosi 3500 W.

Klimatyzator DESCON DA-C3500S
Autor: Media Expert

Klimatyzator pokojowy marki Volteno o mocy 1357 W posiada 2 prędkości nawiewu oraz elektroniczne sterownie z możliwością programowania. Czynnik chłodniczy: R290. Na wyposażeniu pilot zdalnego sterowania.

Klimatyzator przenośny GORENJE KAM26PDAH. Moc: 2600 W. Tryb nocny i tryb eko: zaawansowana funkcja, która codziennie zapewnia optymalny klimat wewnętrzny i oszczędność energii na wysokim poziomie. Poprzez aktywację trybu ECO klimatyzator przez okres 8 godzin pracuje w specjalnym trybie oszczędnościowym, który zmniejsza zużycie energii o 80% przy zachowaniu bardzo cichej pracy urządzenia i poczuciu wysokiego komfortu.

Warto wiedzieć

Jak zamontować klimatyzator pokojowy w mieszkaniu

Instalacja przenośnych urządzeń chłodzących nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. W przypadku klimatyzera sprowadza się to tylko do podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego. Klimatyzator typu monoblok musi być umieszczony w pomieszczeniu z otwieranym lub uchylanym oknem, ponieważ na zewnątrz wyprowadza się elastyczną rurę odprowadzającą ciepłe powietrze. Należy zrobić to tak, aby gorące powietrze nie dostawało się z powrotem do wnętrza. Oczywiście i tego typu urządzenie należy podłączyć do zasilania. Klimatyzator pobiera z pomieszczenia ciepłe powietrze i wyprowadza je na dwór (ew. do przewodu wentylacyjnego). Urządzenia tego typu wyposażone są we wbudowany agregat chłodzący, nie trzeba montować dodatkowych elementów na zewnątrz mieszkania (tak jak to ma miejsce w klimatyzatorach typu split). W sklepach dostępne są klimatyzatory z jednym lub dwoma przewodami. Najwięcej jest modeli klimatyzatorów pokojowych z jedną rurą, ale warto jest poszukać klimatyzatorów dwururowych. Są one wydajniejsze i generują mniejszy hałas.

Zalety domowej klimatyzacji. Co może klimatyzator
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE