Klimatyzator przenośny - ulga od upału. Wybieramy klimatyzator pokojowy do mieszkania w bloku?

2021-07-06 15:23

Jak dobrze wybrać klimatyzator przenośny - jakie parametry klimatyzatora pokojowego są ważne? Jak dobrać wydajność klimatyzatora pokojowego do powierzchni pomieszczenia? W poradniku podpowiadamy, jak dokonać prawidłowego wyboru.

Klimatyzatory przenośne
Autor: GettyImages

Klimatyzator przenośny jest dobrym wyborem do małych wnętrz, zarówno mieszkań jak i biur, które chcemy ochłodzić w gorące dni. Aktualnie za około 1000-1500 zł każdy mieszkaniec domu czy bloku, może mieć przenośną klimatyzację, która nie wymaga specjalistycznego montażu, a jej instalacja jest szybka i nieskomplikowana. 

Klimatyzator pokojowy parametry

Wybór klimatyzatorów przenośnych (pokojowych) w dużych sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Istnieje szereg parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu przenośnego klimatyzatora. W przypadku urządzeń domowych są to:

  • pobór mocy (klasa energetyczna),
  • poziom hałasu,
  • moc chłodnicza oraz grzewcza klimatyzatora,
  • prędkość wentylatora,
  • wydajność przepływu powietrza,
  • rodzaj czynnika,
  • zakres dostępnych temperatur
  • cena.

Modele  klimatyzatorów pokojowych z wyższej półki są bardziej atrakcyjne wizualnie, dopracowane pod względem detali i wyposażone w więcej funkcji dodatkowych. Są cichsze, co znacząco zwiększa komfort użytkowania.

Moc chłodnicza klimatyzatora pokojowego

Podczas zakupu klimatyzatora pokojowego należy sprawdzić, jaką wybrany przez nas klimatyzator ma wydajność chłodzenia (mierzoną w kilowatach - kW). Zbyt mała moc urządzenia nie pozwoli osiągnąć pożądanej temperatury, zbyt duża to wyższe koszty użytkowania. Moc chłodnicza większości oferowanych na rynku modeli klimatyzatorów pokojowych wynosi od 2 do 4 kW. Jeden kilowat wystarcza na skutecznie schłodzenie pomieszczenia o powierzchni ok. 10 m2. A zatem przykładowo, aby obniżyć temperaturę w salonie o pow. 25 m2 potrzebne będzie urządzenie o mocy około 2,5 kW. Aby wydajnie chłodzić mocno nasłonecznione wnętrza z oknami wychodzącymi na południe, należy wybrać model mocniejszy przynajmniej o 10-15 proc. Najbardziej efektywne klimatyzatory przenośne, zużywające najmniej energii elektrycznej, oznaczone są klasą A.

Klimatyzator przenośny poziom hałasu

Niestety, największą wadą klimatyzatorów przenośnych jest ich hałaśliwość, spowodowana pracą wbudowanej sprężarki i wentylatora. Jeśli zależy nam na jak najcichszej pracy, należy przed zakupem koniecznie sprawdzić informacje od producenta zawarte na etykiecie energetycznej. Wybierając klimatyzator np. do sypialni, należy szukać modeli wyposażonych w tryb nocny, zapewniający jak najcichszą pracę (na poziomie 25-30 dB). Najczęściej spotykane, urządzenia generują hałas na średnim poziomie 45-65 dB, ale nie brakuje tańszych modeli, emitujących ponad 65 dB. Dobre urządzenie powinno być wyposażone w programowalny timer, który będzie je automatycznie uruchamiał i wyłączał.

Zakres temperatury i prędkość przepływu powietrza klimatyzatora

Prędkość wentylatora może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Zazwyczaj do wyboru są trzy poziomy – im wyższy, tym zimne powietrze nawiewa szybciej, a więc praca klimatyzatora przenośnego jest lepiej odczuwalna. Ważnym parametrem jest też przepływ powietrza. Im większa wartość m3/h, tym szybsze chłodzenie (wydajne jednostki zapewniają przepływ na poziomie 300 - 400 m3/h). Zakres regulacji temperatury wynosi najczęściej od 18 do 32 stopni Celsjusza.

Jak działa klimatyzator przenośny

Zasada działania klimatyzatorów przenośnych opiera się na wykorzystaniu właściwości chemicznych i fizycznych gazów. Obecnie stosuje się środki – R410A, R407C i R290. Pierwszy z czynników jest bardzo wydajny, obecnie korzysta z niego większość domowych urządzeń. R410A składa się z dwóch nietoksycznych gazów i jest przyjazny środowisku naturalnemu. Oba składniki występują w równych proporcjach, a ich temperatura parowania jest zbliżona. Klimatyzatory wykorzystujące czynnik R407C są tańsze w produkcji. Jest to mieszanka trzyskładnikowa, każdy z wymieszanych gazów paruje w innej temperaturze. Ostatni z wymienionych czynników chłodniczych R290 również zalicza się do ekologicznych. 

Dodatkowe funkcje klimatyzatorów pokojowych

Klimatyzatory pokojowe wyposażone są w wiele funkcji dodatkowych. Oprócz chłodzenia urządzenie może pełnić funkcję ogrzewacza, osuszacza (zmniejszającego wilgotność powietrza) i oczyszczacza. Dzięki programatorowi czasowemu klimatyzator będzie się samoczynnie włączał i wyłączał o określonych godzinach. Bardziej rozbudowane modele potrafią też analizować warunki i samodzielnie dopasowywać temperaturę oraz wilgotność powietrza. Funkcja odświeżania za pośrednictwem generatora jonów pozwala oczyszczać powietrze z bakterii czy pleśni i redukować przykre zapachy np. w łazience lub w garderobie. W trybie tym nie jest wymagane podłączania rury odprowadzającej gorące powietrze. Przydatny jest też pilot zdalnego sterowania i kółka, które pozwolą łatwo przemieszczać urządzenie po mieszkaniu. 

Jaki wybrać klimatyzator przenośny

Dostępne w sklepach klimatyzatory przenośne różnią się wydajnością, poziomem generowanego hałasu, liczbą trybów pracy, przepływem powietrza i oczywiście ceną. Klimatyzatory przenośne można podzielić na trzy kategorie:

  • Pierwsza to klimatyzatory pokojowe z jednostką zewnętrzną (typu split), które składają się z dwóch elementów (parownika i agregatu) połączonych ze sobą przewodami. Są one najwydajniejsze i najcichsze, ale ich instalacja najbardziej skomplikowana. 
  • Drugim typem są klimatory lub klimatyzery, które mogą pracować w pomieszczeniach zamkniętych i nie wymagają żadnej instalacji - wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego. Są najtańsze, ale ich wydajność jest najmniejsza, ponieważ czynnikiem chłodzącym jest materiałowy wkład nasączony zimną wodą.
  • Ostatnia grupa to urządzenia z jedną lub dwoma rurami odprowadzającymi (typu monoblokowego). Czynnikiem chłodzącym jest tu mieszanka gazów (tak jak w lodówce lub klimatyzacji samochodowej). W zależności od mocy ich wydajność jest wystarczająca do szybkiego schłodzenia średniej wielkości pokoju. Instalacja wymaga umieszczenia wylotu rury gorącego powietrza za oknem pomieszczenia.

Klimatyzator przenośny ELECTROLUX pracuje w klasie energetycznej A+ i oferuje trzy prędkości nawiewu: wysoka, niska, średnia. Użytkownik może również wybrać jeden z pięciu trybów pracy; auto, chłodzenie, suszenie, wentylacja, ogrzewanie. W klimatyzatorze zastosowano czynnik chłodniczy R290.

Klimatyzator ELECTROLUX EXP09HSECI
Autor: Media Expert

Klimatyzator przenośny Ravanson o mocy 1010 W, który doskonale nadaje się do mniejszych pomieszczeń, np. sypialni czy gabinetu. Przepływ powietrza 380 m3/h. Czynnik chłodniczy: R290.

Klimatyzator pokojowy DESCON 3.5kW pracuje w klasie energetycznej A. Do klimatyzatora dołączony jest pilot zdalnego sterowania z wydajnością 320 m3 na godzinę. Moc pracy urządzenia wynosi 3500 W.

Klimatyzator DESCON DA-C3500S
Autor: Media Expert

Klimatyzator pokojowy marki Volteno o mocy 1357 W posiada 2 prędkości nawiewu oraz elektroniczne sterownie z możliwością programowania. Czynnik chłodniczy: R290. Na wyposażeniu pilot zdalnego sterowania.

Klimatyzator przenośny GORENJE KAM26PDAH. Moc: 2600 W. Tryb nocny i tryb eko: zaawansowana funkcja, która codziennie zapewnia optymalny klimat wewnętrzny i oszczędność energii na wysokim poziomie. Poprzez aktywację trybu ECO klimatyzator przez okres 8 godzin pracuje w specjalnym trybie oszczędnościowym, który zmniejsza zużycie energii o 80% przy zachowaniu bardzo cichej pracy urządzenia i poczuciu wysokiego komfortu.

Warto wiedzieć

Jak zamontować klimatyzator pokojowy w mieszkaniu

Instalacja przenośnych urządzeń chłodzących nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. W przypadku klimatyzera sprowadza się to tylko do podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego. Klimatyzator typu monoblok musi być umieszczony w pomieszczeniu z otwieranym lub uchylanym oknem, ponieważ na zewnątrz wyprowadza się elastyczną rurę odprowadzającą ciepłe powietrze. Należy zrobić to tak, aby gorące powietrze nie dostawało się z powrotem do wnętrza. Oczywiście i tego typu urządzenie należy podłączyć do zasilania. Klimatyzator pobiera z pomieszczenia ciepłe powietrze i wyprowadza je na dwór (ew. do przewodu wentylacyjnego). Urządzenia tego typu wyposażone są we wbudowany agregat chłodzący, nie trzeba montować dodatkowych elementów na zewnątrz mieszkania (tak jak to ma miejsce w klimatyzatorach typu split). W sklepach dostępne są klimatyzatory z jednym lub dwoma przewodami. Najwięcej jest modeli klimatyzatorów pokojowych z jedną rurą, ale warto jest poszukać klimatyzatorów dwururowych. Są one wydajniejsze i generują mniejszy hałas.

Zalety domowej klimatyzacji. Co może klimatyzator
Sonda
Czy uważasz, że klimatyzacja jest: