Czy inwestycja w rekuperację się zwróci?
Energooszczędne budownictwo czy to domów jednorodzinnych, budynków komercyjnych czy dużych obiektów mieszkalnych, a nawet przemysłowych, jest dziś priorytetem. Energooszczędność budynku to klucz nie tylko do niższych kosztów utrzymania, ale również korzyści dla naszej “Matki Ziemi”, w postaci niższej emisji CO₂, która ogranicza efekt cieplarniany.
Dla energooszczędności ocieplamy budynki zgodnie z najnowszymi technologiami i parametrami gwarantującymi doskonałą izolację cieplną, wysoką ochronę przed wilgocią i zimnem. Wstawiamy szczelne okna, dbamy o konstrukcję i pokrycie dachowe, aby zapewnić jak najniższe przenikanie ciepła przez dach, inwestujemy w nowoczesne pompy ciepła, czerpiące energię cieplną z ziemi i idąc dalej, zapewniamy dobrą wentylację naszego domu, czyli montujemy instalację centralnej rekuperacji.
Jest to idealistyczne podejście do budowy, ale w obliczu nowych technologii budowlanych dążących do minimalizacji kosztów eksploatacyjnych budynków poprzez zapewnianie np. wysokiej szczelności czy dobrej termoizolacji, zwiększamy jednocześnie ryzyko występowania nadmiernej wilgoci czy nawet pleśni. Nie możemy więc zapomnieć o skutecznej wentylacji, która bez problemu o każdej porze roku, poradzi sobie ze szczelnym budynkiem. I właśnie taką wentylacją jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Dlaczego? Czy nie wystarczy zwykła grawitacyjna wentylacja?
Doświadczenie ostatnich kilkunastu lat pokazuje, że wiele domów wyposażonych tylko w wentylację grawitacyjną, a przy tym szczelne okna i drzwi oraz dobrą izolację, boryka się z problemem nadmiernej wilgoci gromadzącej się we wnętrzach. Dlatego odpowiedzią na te problemy jest właśnie rekuperacja, czyli centralna wentylacja z odzyskiem ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z domu.
Koszty instalacji rekuperacji
I tu z pewnością na usta ciśnie się pytanie, ile będzie mnie ta dobra wentylacja będzie kosztowała, kiedy się zwróci i czy to w ogóle jest opłacalne?
Cena całkowitej instalacji rekuperacji, na którą składa się nie tylko urządzenie, ale i cały osprzęt, czyli m.in. kanały wentylacyjne, rozdzielacze, anemostaty, jest zależna przede wszystkim od:
- metrażu budynku,
- liczby i rodzaju pomieszczeń,
- rodzaju rekuperatora,
- cech zastosowanej instalacji,
- dodatkowych elementów, takich jak gruntowy wymiennik ciepła,
- rodzaju sterowania.
Większy metraż i większa liczba pomieszczeń to siłą rzeczy droższa i bardziej skomplikowana instalacja wentylacyjna, co wpływa także na koszt montażu. Od kubatury budynku zależy również dobór rekuperatora, ponieważ musi on mieć odpowiednią wydajność i moc. W doborze odpowiedniej jednostki do Twojego domu, pomogą Ci specjaliści z aeroVent. Wykonamy bezpłatny projekt instalacji rekuperacji i dobierzemy jednostkę: https://aerovent.pl/projekt-i-wycena/
Ważne jest również to, przez kogo i w jakiej miejscowości jest montowana rekuperacja. Koszt realizacji usługi może być wyższy w dużych miastach, może również wzrastać wraz z doświadczeniem i fachowością specjalistów czy też zakresem usług. Jeśli szukasz doświadczonego instalatora rekuperacji, skontaktuj się z nami, oferujemy usługi profesjonalnych monterów rekuperacji w całej Polsce, zadzwoń: https://aerovent.pl/kontakt/
Koszt instalacji rekuperacji zależy więc od wielkości budynku i stopnia zaawansowania technologicznego systemu. W Polsce ceny instalacji rekuperacji w domach jednorodzinnych wynoszą średnio od ok. 13 000 zł.
Czynniki wpływające na opłacalność rekuperacji:
Oszczędność na ogrzewaniu
Rekuperacja pozwala odzyskać część ciepła z powietrza, które jest usuwane z budynku, co znacząco zmniejsza straty ciepła i obniża koszty ogrzewania. W polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie działa na pełnych obrotach przez kilka miesięcy w roku, oszczędności mogą być znaczące, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ponad 70% energii zużywanej w polskich domach przypada na ogrzewanie. Szacuje się, że dobrze zaprojektowany system rekuperacji może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 50%. To jednak zależy od izolacji budynku, efektywności kotła grzewczego lub pompy ciepła oraz taryf energetycznych. Te ostatnie i ich wzrost, odnotowywany w Polsce nawet częściej niż raz do roku, ma zasadniczy wpływ na opłacalność rekuperacji, ponieważ im wyższe koszty ogrzewania, tym większe będą oszczędności dzięki rekuperacji.
Ponadto w 2024 roku możemy skorzystać z dotacji z programu "Czyste Powietrze", które oferują dotacje na inwestycje w rekuperację w użytkowanych domach i inne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną budynków. Więcej na temat dofinansowania rekuperacji w 2024 dowiesz się na naszym blogu: https://aerovent.pl/blog/jak-uzyskac-dofinansowanie-do-rekuperacji-z-programu-czyste-powietrze/
Korzyści poza oszczędnościami energetycznymi
Poza znacznymi oszczędnościami na ogrzewaniu, rekuperacja poprawia komfort życia, dostarczając świeże, przefiltrowane powietrze bez strat ciepła. Rekuperacja jest szczególnie korzystna dla alergików, dzieci, osób z chorobami oddechowymi jak np. astma i ogólnie dla osób dbających o jakość powietrza w domu. Rekuperacja eliminuje zanieczyszczenia, nadmiar CO₂, a nawet smog i inne szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone. Zmniejsza także wilgotność i związane z nią ryzyko występowania pleśni.
Lepsza jakość powietrza zdecydowanie poprawia komfort życia, co jest istotną korzyścią, choć trudniejszą do wyrażenia w kategoriach finansowych.
Kiedy rekuperacja się opłaca?
W nowoczesnych domach o wysokiej szczelności rekuperacja jest niemal standardem, powinna być obowiązkową instalacją, jeśli chcemy mieć energooszczędny i zdrowy dom, bez pleśni, z zawsze świeżym powietrzem. Nowe budownictwo jest projektowane z myślą o maksymalizacji efektywności energetycznej, więc rekuperacja szybko przynosi korzyści.
Instalacja rekuperacji w starszych, już użytkowanych domach, w których nie ma lub w ogóle nie działa wentylacja grawitacyjna, jest jak najbardziej wskazana i opłacalna. Brak wentylacji jest dużo droższy niż inwestycja w rekuperację. Ponieważ skutki jakie pociąga za sobą brak wentylacji, czyli np. przemarzanie ścian, wilgoć, pleśń czy grzyb, prowadzą do poważnych uszkodzeń konstrukcji budynku, tym samym narażając właściciela na wysokie koszty napraw i remontów.
Brak wentylacji wpływa destrukcyjnie nie tylko na dom, ale i na nasze zdrowie. Istnieje bowiem ryzyko poważnych chorób, które są związane z brakiem wentylacji: alergie, problemy z oddychaniem, choroby układu oddechowego, a nawet zwiększone ryzyko chorób serca. Ponadto w nieodpowiednio wentylowanych domach, zwłaszcza tych z nieefektywnymi systemami ogrzewania i chłodzenia, występuje większe zużycie energii. Na przykład zimą, ogrzanie domu zawilgoconego, z niedziałającą wentylacją jest trudniejsze i wymaga większego zużycia energii cieplnej.
Zwrot inwestycji w rekuperację
Zwrot w inwestycję w rekuperację jest gwarantowany i dużo szybszy niż nam się wydaje. Jeśli dom budowany jest od podstaw z myślą o zastosowaniu rekuperacji, koszty z nią związane będą porównywalne z kosztami wzniesienia kominów do wentylacji grawitacyjnej. Nie zapominajmy, że prawo budowlane w Polsce zawsze narzuca obowiązek projektowania i budowania budynków wyposażonych wentylację, przynajmniej grawitacyjną. Jakieś koszty wentylacji ponieść więc trzeba. Porównując koszt budowy standardowych kominów wentylacji grawitacyjnej nie bierzmy pod uwagę tylko ceny ich elementów prefabrykowanych dostępnych w sklepach budowlanych. Dodajmy jeszcze cenę robocizny, wykończenia ponad powierzchnię połaci dachowej, obróbki blacharskiej dachu wokół komina, a czasami jeszcze ocieplenia. Nie zapominajmy, że komin zajmuje, jakże cenną powierzchnię mieszkalną. To też dodajmy do bilansu. Jeśli taką analizę zrobimy rzetelnie, może się okazać, że na zwrot kosztów związanych z decyzją o wyposażeniu naszego domu w nowoczesny system wentylacji nie będziemy musieli czekać długo, albo w ogóle, bo będzie równy racjonalnie wykonanej instalacji rekuperacji i przyzwoitego markowego rekuperatora, np. Breva Top, którego cena detaliczny wynosi 8600 zł: https://aerovent.pl/rekuperator-breva-top/
Rekuperacja w polskich warunkach jest jak najbardziej opłacalna i jest inwestycją, która się zawsze zwróci. A szybciej zwróci się w przypadku nowych, dobrze izolowanych budynków.
Oszczędności wynikające z mniejszych strat ciepła to wymierne oszczędności widoczne w naszym domowym budżecie, natomiast korzyścią niemierzalną, ale bezcenną jest lepsze zdrowie, dzięki oddychaniu zdrowym i czystym powietrzem każdego dnia.