Jak zarabiać na ogrzewaniu 15 tys. zł rocznie? Ta inwestycja się opłaciła! Ogrzewanie domu jest za darmo

2022-10-11 11:31 Materiał sponsorowany
panele fotowoltaiczne na wiacie
Autor: Andrzej Papliński Wiata garażowa, zbudowana obok domu specjalnie po to, by na dachu ułożyć instalację fotowoltaiczną

Nie ma prostych rad, jak tanio ogrzewać dom, są za to inspirujące przykłady z życia. Odwiedziliśmy dom niedaleko Jeleniej Góry, w którym mieszka pan Marcin z rodziną. Nie boi się wzrostów rachunków za ogrzewanie. Jego 14-letni dom, początkowo ogrzewany węglem, dziś generuje oszczędności na ogrzewaniu w kwocie 15 tys. zł! Po rezygnacji z węgla, za ogrzewanie nic nie płaci!

Wszystkie nośniki energii do ogrzewania domu są drogie i mają drożeć, już ich brakuje albo może zabraknąć: węgiel, gaz, pellet, drewno opałowe, olej opałowy, energia elektryczna. Takiego spiętrzenia problemów właściciele domów i mieszkań jeszcze nie przeżywali. Na pytanie, jak tanio ogrzewać dom, nie ma już prostej odpowiedzi. Ocieplać, jak radzi premier? Zabraknie czasu, by poczynić jakieś poważniejsze inwestycje w tym roku. Z drugiej strony dobrze zaizolowany budynek, dom na czasie właśnie, nie potrzebuje dużo energii. Sytuacja właścicieli domów energooszczędnych jest dużo lepsza. Oni nie muszą się martwić. Powinni to brać pod uwagę ci, którzy dopiero szykują się do budowy.

W materiale wideo pokazaliśmy następujące sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Minuta filmu:

 • 1.48 Kocioł indukcyjny (+ instalacja fotowoltaiczna)
 • 2.58 System akumulacyjno-buforowy
 • 4.38 Powietrzna pompa ciepła (+ instalacja fotowoltaiczna)
 • 6.20 Powietrzna pompa ciepła w mieszkaniu
 • 7.54 Panele grzewcze na podczerwień (+ instalacja fotowoltaiczna)
 • 8.58 Folie grzewcze
 • 9.55 Kocioł elektryczny (+ instalacja fotowoltaiczna)

Jak zarabiać na ogrzewaniu 15 tys. zł. Rezygnacja z węgla

Dom niedaleko Jeleniej Góry, w którym mieszka pan Mariusz z rodziną, zbudowany został w 2008 r. Powierzchnia ogrzewana to około 170 m2. Pierwszym sposobem ogrzewania było centralne ogrzewanie z kotłem węglowym. To klasyczny wybór na terenach podmiejskich i wiejskich, gdzie nie ma sieci gazowej. Właściciel domu wspomina: – Spalaliśmy 5 ton węgla, a dodatkowo 2 m3 drewna na ogrzewanie wody w okresie letnim.

Przeczytaj też: Jaki jest koszt ogrzewania domu - porównujemy ceny gazu, węgla, pelletu i prądu

Pan Mariusz ma umysł ścisły. Dogłębnie analizuje zagadnienia związane z utrzymaniem domu, parametrami urządzeń. Już w 2014 r., paląc wciąż węglem, dokonał zaskakującego dla niego odkrycia: ogrzewanie domu pompą ciepła będzie kosztowało tyle samo albo i taniej!

Pompa ciepła zamiast drogiego węgla

Powietrzna pompa ciepła ma moc 9 kW. Co podkreśla pan Mariusz, moc jest obliczona dla temperatury -15oC, a więc warunków wymagających od urządzenia dużej sprawności. Pompa rzeczywiście jest bardzo wydajna. Przez 8 lat nie było sytuacji, nawet przy największych mrozach (wtedy pracuje bez przerwy), żeby nie dostarczyła do klasycznych grzejników płytowych czynnika grzewczego o temperaturze 42-48oC. Przygotowuje też ciepłą wodę użytkową. Roczne zużycie energii przez powietrzną pompę ciepła to 7 tys. kWh.

Przeczytaj też: Ile zapłacisz za ogrzewanie pompą ciepła?

Pan Mariusz dodaje: - Przed podwyżkami cen energii koszt ogrzewania pompą wynosił 3 tys. zł, czyli mniej niż węglem i drewnem opałowym. Problem w tym, że energia elektryczna zaczęła mocno drożeć, stąd kolejny etap historii domu pod Jelenią Górą.

Wiata garażowa z fotowoltaiką

W 2019 r. wykonano instalację  fotowoltaiczną. Na zbudowanej w tym celu wiacie dla samochodów ułożono panele o mocy 9,9 kWp.

- Fotowoltaika to naturalna konsekwencja ogrzewania domu prądem - tłumaczy pan Mariusz. - Nie bez znaczenia były też dopłata z programu „Mój prąd” oraz ulga termomodernizacyjna. Produkcja energii elektrycznej jest rozliczana w systemie net-metering. Można odebrać z sieci energetycznej 80% wprowadzonej tam energii.

Roczna produkcja instalacji fotowoltaicznej pana Mariusza to 9800 kWh, a po potrąceniach realny uzysk wynosi około 8500 kWh. - W 100% energia z fotowoltaiki pokrywa więc zapotrzebowanie na pracę pompy ciepła oraz 30-50% zapotrzebowania na energię elektryczną w domu: na oświetlenie i pracę urządzeń – dopowiada pan Mariusz.

Przeczytaj też: Fotowoltaika - Net-billing nowym sposobem rozliczania! Rozliczysz wartość, a nie ilość energii

Kolejnym plusem instalacji z pompą ciepła i fotowoltaiką są klimakonwektory, czyli grzejniki, które można wykorzystać też do chłodzenia. Pompa ciepła jest w stanie schładzać wodę w instalacji zasilającej klimakonwektory do temperatury +6oC. Lepiej się wtedy pracuje i śpi na poddaszu.

Zerowe koszty ogrzewania domu

Pan Mariusz ocenia swoje decyzje: - Strzałem w dziesiątkę było skorzystanie z możliwości inwestycji w nowoczesne odnawialne źródła energii. Dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na gorsze czasy. – I dopowiada: – Gdybym pozostał przy węglu, musiałbym kupić 5 ton za 15 tys. zł. Te pieniądze zostają w domowym budżecie, bo nasz dom ma zerowe koszty ogrzewania. Dodajmy, że inwestycja w pompę ciepła zwróciła się po 6 latach, a w fotowoltaikę zwróci się już po trzech. A może szybciej, jeśli ceny energii będą jeszcze rosły...

Wypowiedź urzędnika Urzędu Miasta Wrocławia z dnia 7 kwietnia 2022.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd
Nowy program NFOŚiGW: „CIEPŁE MIESZKANIE

Program oferuje dofinansowanie do wymiany kopciuchów i poprawy efektywności energetycznej lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dotacja może wynosić od 30 do 95% kosztów inwestycji - od 15 do 39,9 tys. zł. Kryterium przyznania, poza właściwą dokumentacją, jest również dochód właściciela lokalu. Dystrybutorem środków są gminy.

Murator
Murator 10

Autor: Murator

Artykuł znajdziesz we październikowym wydaniu magazynu Murator. Ponadto w numerze przeczytasz m.in. o:

 • wykończeniu poddasza,
 • czym ogrzewać dom,
 • jak uniknąć błędów podczas budowy więźby dachowej,
 • wyborze rekuperatora,
 • magazynowaniu energii elektrycznej,
 • budowie piwniczki ogrodowej,
 • wakacjach kredytowych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.