Woda ze studni
Korzystanie z wodociągu jest bardzo wygodne, ale nie wszędzie możliwe. Gdy w pobliżu działki nie ma sieci wodociągowej, rozwiązaniem jest budowa studni.
Decydując się na budowę studni, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy nie zabraniają tego przepisy dotyczące ochrony środowiska. Możliwość wykonania studni jest zwykle określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (o ile taki istnieje).
Budowa studni: o czym należy pamiętać?
Budowa studni może wiązać się z niemałym kosztem. Zależy on przede wszystkim od warunków gruntowo-wodnych na działce. Jeżeli w okolicy nie ma problemów z wodą – warstwa wodonośna zalega płytko i ma dużą wydajność, a przy tym można z niej czerpać wodę dobrej jakości – budowa własnego ujęcia nie będzie droga. Ale jeśli się zdarzy, że warstwa wodonośna jest położona kilkadziesiąt metrów pod ziemią, czekają nas większe kłopoty.
Przede wszystkim na budowę studni trzeba będzie uzyskać pozwolenie wodnoprawne (dla głębokości większej niż 30 m), a za głęboki odwiert zapłacimy odpowiednio więcej. Może się też okazać, że jakość wody nie spełnia wymagań stawianych wodzie pitnej. Ratunkiem jest wtedy zakup filtrów i kosztowne uzdatnianie wody.
Autor: Andrzej Szandomirski
Jak doprowadzić wodę do domu ze studni
Najpierw jednak musimy znaleźć miejsce, w którym pod powierzchnią ziemi jest dostatecznie wydajne źródło wody. Już na etapie wybierania działki warto się zainteresować, czy w okolicy nie ma problemów z wodą – dobrze jest popytać przyszłych sąsiadów, na jakiej głębokości ją znaleźli. Problemy z jej dostępnością mogą być w okolicy stawów, źródeł i dużych ujęć wody, na wyższym brzegu rzeki, na obszarach pagórkowatych i górzystych. Niestety, warstwy wodonośne mogą pod ziemią przeplatać się z warstwami nieprzepuszczalnymi nawet co kilkadziesiąt centymetrów, a wykonanie fachowej ekspertyzynie zawsze daje gwarancję szybkiego dotarcia do źródławody.
Jak znaleźć wodę na działce?
Wodę na działce można znaleźć na wiele sposobów, na przykład przez sondowanie elektrooporowe (mierzenie oporu elektrycznego podziemnych warstw), metodą potencjałową (mierzenie różnicy potencjałów naturalnie występujących w gruncie) czy przez próbne nawierty albo korzystając z istniejących map geologicznych. Znalezienie wody możemy też powierzyć różdżkarzowi. Trudno określić, która metoda jest najbardziej skuteczna i opłacalna – warunki gruntowo-wodne są bardzo zróżnicowane i nigdy nie ma pewności, że poszukiwania się powiodą.
Miejsce na studnięUtrudnieniem przy wykonywaniu studni jest konieczność zachowania bezpiecznych odległości od obiektów mogących wpływać na jakość wody. Studnia powinna być usytuowana minimum 5 m od granicy działki (chyba że sąsiad zgodzi się na mniejszą odległość), 7,5 m od osi przydrożnego rowu, 15 m od szamba i budynków inwentarskich, 30 m od drenu rozsączającego ścieki oczyszczone biologicznie i 70 m od drenu lub pola rozsączającego ścieki nieoczyszczone.