Co zamiast grzejników na ścianach? Podłogówka lub grzejniki kanałowe

2019-01-10 13:07

Co zamiast grzejników na ścianach? Przestrzeń pod podłogą pomieszczenia jest drugim, po ścianach, miejscem najczęściej wybieranym do ulokowania elementów grzejnych. Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe? Jak umiejętnie wykorzystać ich możliwości?

grzejnik kanałowy
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik W pobliżu okien jest zwykle najchłodniej, dlatego umieszcza się pod nimi grzejniki, wtedy jest zapewniona dobra cyrkulacja ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Gdy wybierzemy kanałowe, okna będą mogły sięgać do samej podłogi

Tradycyjne miejsce na grzejnik, idealne z punktu widzenia efektywnej wymiany ciepła, to ściana pod oknem. W nowo budowanych domach czy mieszkaniach coraz częściej zrywa się z tą tradycją i ukrywa elementy grzejne pod podłogą lub w specjalnie zbudowanym w niej kanale. Ogrzewania podłogowego nie widać po zabudowaniu. O obecności grzejnika kanałowego świadczy jedynie kratka osłaniająca wierzch kanału, w którym jest umieszczony.

Sonda
Co wybierasz?

Dla kogo ogrzewanie podłogowe?


Rury podłogówki są umieszczone pod posadzką, więc w zasadzie nie wpływają na estetykę gotowego wnętrza, jednak w pewnym stopniu ograniczają usytuowania niektórych elementów trwałego wyposażenia, np. kominka w salonie, oraz dużych i masywnych mebli. Instalacja nie powinna pod nimi przebiegać, bo może dojść do jej przegrzania i w konsekwencji nawet uszkodzenia. Do tego ciepło emitowane przez tę część instalacji nie może być odpowiednio wykorzystane.

Ważniejsze od estetyki wydaje się jednak źródło ciepła, które ma zasilać instalację. Jeśli mamy pompę ciepła albo kocioł kondensacyjny, podłogówka będzie idealna. Niskotemperaturowe źródła ciepła pracują z najwyższą sprawnością i zużywają mniej energii, kiedy podgrzewają wodę do niezbyt wysokiej temperatury. Do zasilania ogrzewania podłogowego odpowiednia jest do 50oC – nie powoduje rozgrzewania podłogi powyżej 29oC w pokojach i 33oC w łazienkach. Wyższa temperatura podłogi mogłaby powodować wrażenie nienaturalnego ciepła w okolicy stóp, a u bardziej wrażliwych osób nawet ich obrzęki. Oddziaływałaby także niekorzystnie na betonową płytę grzewczą i posadzkę, powodując na przykład powstawanie szczelin między płytami okładziny (terakoty, desek, parkietu, paneli), a w przypadku ich trwałego zamocowania – nawet pękanie.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym temperatura powierzchni grzejnych nie jest wyższa od temperatury naszej skóry, a powietrza – mniej więcej taka jak średnia temperatura przegród budowlanych. Dzięki temu osobom przebywającym w ogrzewanych w ten sposób wnętrzach łatwiej niż we wnętrzach ogrzewanych innego rodzaju grzejnikami zapewnić komfort cieplny. Sprzyja temu także charakterystyczny dla tego rodzaju ogrzewania pionowy rozkład temperatury – z wyższą wartością w okolicy wrażliwych na ciepło stóp i niższą na wysokości głowy. Temperatura powietrza we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym może być nieco niższa (mniej więcej o 2oC) niż w ogrzewanych grzejnikami konwekcyjnymi, więc eksploatacja instalacji c.o. mniej kosztuje.
Nie ma konwekcyjnych ruchów powietrza, więc nie unosi się kurz.

ogrzewanie podłogowe
Autor: Piotr Mastalerz We wnętrzach z przeszklonymi ścianami niełatwo znaleźć dobre miejsce na grzejnik. Jeśli do tego mamy ceramiczną podłogę i niskotemperaturowe źródło ciepła, najlepiej zainstalować ogrzewanie podłogowe

Gdzie się sprawdzą grzejniki kanałowe?

Przede wszystkim we wnętrzach, w których nie ma dobrego miejsca na tradycyjne grzejniki, ale z różnych względów zależy nam na ogrzewaniu konwekcyjnym. Grzejniki kanałowe działają tak jak wszystkie inne, w których przeważa zjawisko konwekcji, ale nie widać ich w pomieszczeniu. Umieszcza się je w zagłębieniu (kanale) zrobionym w podłodze, zazwyczaj wzdłuż okien lub drzwi tarasowych. W ten sposób można pogodzić dwa pozornie wykluczające się elementy – duże okna zaczynające się tuż nad podłogą i najlepszą pod względem jakości wymiany ciepła lokalizację grzejnika.

Grzejniki tworzą skuteczną barierę dla chłodu przenikającego przez szyby. Ciągłe przemieszczanie się powietrza sprawia natomiast, że w ich pobliżu nigdy nie jest zbyt gorąco. Ciepło jest dostarczane dokładnie tam, gdzie go najbardziej potrzeba. Grzejniki kanałowe skutecznie przeciwdziałają też wykraplaniu się pary wodnej na chłodnych powierzchniach szyb.

Grzejniki kanałowe o odpowiednio dobranej mocy mogą samodzielnie ogrzewać pomieszczenie. Szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło, więc łatwo nimi sterować. Wykorzystuje się do tego zawory z głowicami termostatycznymi.

Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu jest na tyle duże, że nie da się dobrać grzejnika kanałowego o dostatecznej mocy, można zwykle dopasować odpowiedni model z wentylatorem.

grzejnik kanałowy
Autor: Andrzej Szandomirski Grzejniki kanałowe mają tę przewagę nad ogrzewaniem podłogowym, że nie determinują rodzaju posadzki. Można ją zrobić także z grubej klepki lub desek

Kiedy przydadzą się razem


Ogrzewanie podłogowe ze względu na konieczność przestrzegania dopuszczalnej temperatury podłogi ma ograniczoną moc - zwykle nie przekracza ona 80 W/m2 (w strefie brzegowej 120 W/m2).
 Z kolei grzejniki kanałowe nie zapewnią efektu przyjemnego ciepła pod stopami, gdy na posadzce zostaną ułożone płytki ceramiczne lub kamienna okładzina. Jedne i drugie mogą samodzielnie nie wystarczyć do skutecznego ogrzewania bardzo rozległych pomieszczeń z dużymi, sięgającymi podłogi oknami. Za to razem będą stanowić doskonale uzupełniający się tandem. Grzejniki wspomogą ogrzewanie podłogowe w dostarczeniu brakującej ilości ciepła. Unoszące się znad nich ogrzane powietrze będzie też ogrzewało chłodne szyby i zapobiegało ich parowaniu. Podłogówka przyjemnie ogrzeje zimną podłogę i zapewni korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana automatyka umożliwi obu układom harmonijną współpracę w ramach jednej instalacji.


grzejnik kanałowy pod oknem
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jerzy Milewski Z Zespołem Elm Studio Grzejnik umieszczony w kanale pod drzwiami prowadzącymi na taras grzeje tak jak zawieszony pod każdym innym oknem, ale nie przeszkadza w jego otwarciu

Dobra współpraca
 podłogówki i grzejników kanałowych

Kiedy w jednej instalacji mają być zamontowane i grzejniki, i ogrzewanie podłogowe, trzeba rozwiązać problem z temperaturą zasilającej je wody. Do podłogówki nie może być kierowana woda o temperaturze wyższej niż 55oC, grzejniki potrzebują cieplejszej, żeby nie musiały być zbyt duże, a przez to drogie.
 Dlatego w instalacjach mieszanych (z grzejnikami i podłogówką) zwykle do grzejników jest bezpośrednio kierowana gorąca woda ze źródła ciepła, a do podłogówki – woda schłodzona, na przykład zmieszana w odpowiednich proporcjach z wodą powracającą do kotła. Sterowanie takim procesem odbywa się automatycznie. Jeżeli grzejnik kanałowy ma jedynie wspomagać ogrzewanie podłogowe, nie musi dostarczać do pomieszczenia dużej ilości ciepła. Może się wtedy okazać, że mimo zasilania wodą o niewysokiej temperaturze, odpowiedniej do ogrzewania podłogowego, uda się dobrać model o zadowalających wymiarach. Ta kwestia powinna zostać rozstrzygnięta w sporządzonym przez fachowca projekcie instalacji grzewczej.

Zobacz także:

Koszt ogrzewania domu - porównanie cen gazu, paliw stałych i prądu >>>

Program "Czyste powietrze". Jak złożyć wniosek? Jak uzyskać dofinansowanie?

Dom z kolektorami, rekuperatorem i instalacją PV: koszt instalacji i ogrzewania >>>

Folia grzewcza i panele fotowoltaiczne: ogrzewanie domu za darmo! >>>

grzejnik kanałowy
Autor: Andrzej Szandomirski Możliwe jest dopasowanie grzejnika kanałowego do okien niestandardowych, na przykład umieszczonych w narożniku lub w zaokrąglonej ścianie
kanał na grzejnik
Autor: Wiktor Greg Zagłębienie na grzejnik najlepiej zrobić podczas budowy, inaczej trzeba usunąć fragment podłogi i rozkuć podłoże
rury ogrzewania podlogowego
Autor: Piotr Mastalerz Podłoże pod ogrzewaniem podłogowym musi być odpowiednio zaizolowane, żeby ciepło w całości trafiało do ogrzewanego pomieszczenia. Najlepiej użyć izolacji systemowych
Nasi Partnerzy polecają