Ścianka działowa w domu: 9 najczęstszych problemów inwestora
Wyjaśniamy 9 najistotniejszych zagadnień związanych z budową ścianki działowej. Ścianka działowa to podstawowy element każdego domu, a także wielu mieszkań. Nie oznacza to wcale jednak, że każdy inwestor wie wszystko na temat stawiania ścianek działowych.
Teoretycznie ścianka działowa nie jest zbyt trudna do wykonania. Wielu domorosłych majsterkowiczów szczyci się wykonaniem takiej przegrody w mieszkaniu czy domu. Jednak okazuje się, że budowa ścianek działowych budzi wciąż różne wątpliwości. Oto 9 problemów, które najczęściej pojawiają się wśród relacji osób budujących dom lub remontujących mieszkanie.
1. Kiedy budować ścianki działowe – przed zrobieniem stropu czy po?
Ściany działowe z założenia nie przenoszą i nie powinny przenosić obciążeń ze stropu ani innych elementów konstrukcyjnych domu. Od tego są między innymi ściany nośne. Rola działówek sprowadza się do wytyczenia w części lub w całości poszczególnych pomieszczeń. Z tego wynika, że budować powinniśmy je już po tym, jak prace nad stropami zostaną zakończone.
2. Czy do ścianki działowej trzeba robić nadproże?
Nad otworami drzwiowymi, które nie będą sięgać sufitu, zawsze należy budować nadproża, czyli specjalne elementy wzmacniające. Rodzaj nadproża zależy od tego, z czego jest wzniesiona ścianka działowa, jak szerokie drzwi przewidziano i jak długi będzie odcinek między górną krawędzią otworu a sufitem. W sprawie nadproża najwięcej ma do powiedzenia architekt. Jeśli dobudowujemy taką ścianę w istniejącym domu, sposób wykonania nadproża może doradzić inżynier budowlany.
Nie przegap!
Czy do budowy ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Najprościej jest zastosować wzmocnienie z płaskownika stalowego (tak zwana bednarka), na którym oparte zostaną warstwy muru nad otworem. Płaskownik będzie widoczny po zakończeniu budowy ściany, ale i tak zamaskuje go później ościeżnica. Gdy otwór ma być pozostawiony bez drzwi, płaskownik można ukryć w warstwie tynku po uprzednim zabezpieczeniu tego miejsca stalową siatką wzmacniającą. Jeśli chcemy zastosować płaskownik w ścianie murowanej na cienkie spoiny, trzeba go będzie ułożyć w wyżłobieniach przygotowanych w budulcu, w miejscach jego oparcia. Najprostsze do stosowania są prefabrykowane belki nadprożowe z betonu, betonu komórkowego, keramzytobetonu lub belki betonowo-ceramiczne. Nie zawsze jednak uda się nam dobrać je do szerokości ściany działowej.
3. Kiedy ściankę działową trzeba zbroić?
Jeżeli budujemy ściankę działową z cegieł pełnych lub dziurawek i ma być ona wyższa niż 2,5 m lub dłuższa niż 5 m, konieczne będzie zbrojenie. Robi się je z płaskowników stalowych lub ze specjalnych drabinek zbrojeniowych umieszczanych w co czwartej spoinie poziomej. Pamiętajmy, że zbrojenie musi też być zakotwione w ścianie nośnej, gdy działówka się z nią styka. Zbrojenia w co drugiej-trzeciej spoinie poziomej wymagać będą ściany wolno stojące niepołączone z nośnymi. Nie musimy zbroić ścian szkieletowych oraz murowanych ścian z bloczków silikatowych.
4. Jak budować działowe ścianki szkieletowe?
Montaż takich ścianek działowych zaczyna się od wytyczenia linii ich przebiegu. Linie odwzorowuje się na podłodze, suficie i ścianach, z którymi działowa będzie się stykać. Później zaczynamy budowanie rusztu nośnego. Jego dolną i górną część stanowią profile UW. Dolny przykręca się do podkładu podłogowego, a górny do sufitu. Pod profilami warto umieścić podkładkę wytłumiającą w formie pasa gumy technicznej lub filcu.
Pionowe słupki z profili CW po docięciu na potrzebną długość wkładamy między ścianki profili UW bez przykręcania do nich. Gdy ruszt jest gotowy, między jego elementami umieszczamy wełnę mineralną jako materiał do izolacji akustycznej. Bez niej ściana dudniłaby niczym pudło rezonansowe. Wewnątrz ściany można też poprowadzić różne przewody instalacyjne. Okładzinę wykonuje się głównie z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych grubości 12,5 mm. Płyty montujemy pionowo. Płyty przykręcamy jedynie do profili CW, używając specjalnych nierdzewnych wkrętów. Odległość między okładziną a podłożem bądź sufitem nie powinna być mniejsza niż 1 cm. Po zamontowaniu okładziny z płyt g-k lub g-w 5-milimetrowe przerwy między poszczególnymi płytami należy zaspoinować.
5. Czy ścianę szkieletową można stawiać gdziekolwiek?
Ważną zaletą lekkich wewnętrznych ścian działowych jest to, że można je dobudowywać w istniejących domach i mieszkaniach lub przestawiać na nowe miejsca. Mamy tu prawie całkowitą dowolność. Dzięki małemu ciężarowi nie obciążają one zanadto stropów. Nie są więc potrzebne żadne specjalne obliczenia konstrukcyjne i badania, czy stropy wytrzymają dodatkowy ciężar. Dobudowa takiej ściany nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w urzędzie. Tylko wtedy, gdy dom jest bardzo stary i zniszczony, przed budową takiej ściany warto zasięgnąć opinii konstruktora.
Polecany artykuł:
6. Czy najpierw sufit podwieszany, czy działowa ścianka g-k?
Z wielu względów, głównie dotyczących stabilności i izolacyjności akustycznej, lekkie ściany działowe powinno się budować przed wykonaniem sufitów podwieszanych. Łatwiej jest połączyć profile nośne ze sztywną powierzchnią stropu niż okładziną sufitu wiszącego na wieszakach. Możliwe jednak, i dość często praktykowane (zwłaszcza na poddaszach), jest łączenie ścian działowych z okładziną sufitową. Ważne, żeby linia połączenia biegła wzdłuż profilu konstrukcyjnego sufitu.
7. Jak łączyć ściany działowe?
Murowane ściany działowe najlepiej jest ze sobą przemurować. Zwiększy to ich stabilność oraz wyjdzie na dobre akustyce pomieszczeń. Co innego łączenie ich ze ścianami nośnymi. Przemurowanie nie wchodzi tu w grę. Rzadko już stosuje się metodę łączenia obu murów na strzępia lub zazębiania ich w inny sposób. Obecnie najczęściej łączy się ściany nośne z działowymi za pomocą stalowych kotew. Przykręca się je do muru nośnego w trakcie budowy ściany działowej. Odgina się je później pod kątem prostym i umieszcza w poziomej spoinie działówki. Zazwyczaj kotwy są rozmieszczane co trzy spoiny poziome. Ważne też, żeby w trakcie murowania wykonywać pionową spoinę między jednym i drugim murem. Inaczej wygląda łączenie ścian szkieletowych. Buduje się je etapami i skręca wzajemnie.
8. Jak wieszać półki na ścianie działowej z pustaków?
Mur z pustaków ma niejednorodną strukturę. Gdy umieścimy w nim gwóźdź lub wkręt, może on nie mieć wystarczającego oparcia. Aby bezpiecznie wieszać przedmioty na działówkach z pustaków, powinniśmy używać kołków rozporowych o długiej strefie rozprężenia, a przy wyjątkowo dużych ciężarach – kotew chemicznych przeznaczonych do takiego właśnie materiału. Specjalne kołki powinny być używane zawsze, gdy wieszamy spore ciężary, na przykład szafki kuchenne bądź regały z książkami. Pamiętajmy również, że otwory wiercimy w ścianach z pustaków, kratówek lub dziurawki bez użycia udaru. Trzeba to koniecznie sprawdzić, zanim uruchomimy wiertarkę.
9. Jakiej grubości spoiny w ściance działowej?
Murowanie ścianki działowej rozpoczyna się od ułożenia pasa papy wzdłuż linii przebiegu ściany. Następnie prace postępują w sposób właściwy danemu materiałowi. Bloczki lub płytki z betonu komórkowego muruje się na zaprawę zwykłą albo klejową. W drugim przypadku spoiny będą bardzo cienkie, zaledwie 2-3 mm. Trzeba więc starannie wypoziomować pierwszą ich warstwę, gdyż trudno będzie później poziomować kolejne. Wyjątkowo więc muruje się ją na grubej warstwie zaprawy zwykłej, cementowo-wapiennej. Elementy ustawia się na mijankę, żeby pionowe spoiny w poszczególnych warstwach muru były przesunięte względem siebie mniej więcej połowę długości.
Gdy bloczki mają wpusty i wypusty, nie robi się między nimi spoin pionowych. Nie wolno ich także przesuwać po świeżo naniesionej zaprawie, należy dostawiać je od góry, wsuwając wypust we wpust. W przypadku betonu komórkowego można przeszlifować każdą warstwę. Gdy na cienkie spoiny murujemy bloczki silikatowe, nie mamy takiego wentyla bezpieczeństwa. Trzeba zachować szczególną precyzję. Elementy z ceramiki lub keramzytobetonu murujemy na zwykłą zaprawę w sposób tradycyjny. Grubość spoin wynosi wówczas około 1 cm. Przy murowaniu ścian działowych ważne jest zakończenie. Mur nie może stykać się ze stropem. Należy pozostawić 3-4-centymetrowy odstęp i wypełnić go wełną mineralną lub pianką poliuretanową.
Polecany artykuł:
Wideo: jak murować ścianki działowe
Polecany artykuł: