Wkłady kominowe. Jaki wybrać zależnie od rodzaju kotła i opału

2020-01-22 12:51

W kotłach grzewczych powstają spaliny, które są agresywne chemicznie. Dlatego wewnętrzne powierzchnie kanałów kominowych muszą być chronione przez zamontowanie w nich wkładów kominowych z odpowiednich materiałów.

Wkłady kominowe
Autor: Andrzej Szandomirski Nowoczesne kotły grzewcze wymagają zastosowania wkładów ochronnych w murowanych kominach

Gdy stosowano kotły na węgiel, koks lub drewno wystarczyły kominy murowane. Kotły pracowały bez przerwy, spaliny miały wysoką temperaturę, więc kominy murowane o dużej akumulacyjności cieplnej powoli się nagrzewały i stale były gorące. W tak pracującym kominie nie wykraplała się para wodna.

Nowoczesne kotły mogą być groźne dla tradycyjnych kominów murowanych, ponieważ pracują inaczej. Kotły na gaz lub olej o wysokiej wydajności emitują spaliny o znacznie niższej temperaturze niż tradycyjne kotły na paliwa stałe. W takiej sytuacji kominy murowane nie są w stanie rozgrzać się wystarczająco szybko. Ponadto kotły pracują z przerwami - włączają się i wyłączają cyklicznie. Zimne ściany komina nie osiągają temperatury wyższej od temperatury punktu rosy. Dlatego na ich powierzchni następuje wykraplanie się kondensatu - kwaśnej cieczy zawierającej kwas siarkowy, która wnika w murowane ścianki i działa na nie destrukcyjnie.

Dlatego obecnie w kominach murowanych instaluje się specjalne wkłady kominowe. Są one wykorzystywane zarówno w trakcie wznoszenia nowych kominów, jak i w sytuacjach remontowych. Na przykład stary przewód kominowy obsługujący kocioł na węgiel można w ten sposób dostosować do nowego źródła ciepła w postaci kotła kondensacyjnego na gaz. Wkład kominowy może przydać się także, gdy przewód kominowy obsługujący np. kominek jest zniszczony, popękany, nieszczelny.

Wkłady kominowe
Autor: Centrum Komina Wkład stalowy kwasoodporny Niko. Cena z montażem 1622 zł, średnica 12 cm, wysokość 11 m.

Wkłady kominowe: jakie jest ich zadanie

Wkłady kominowe mają chronić kominy murowane przed niszczącym działaniem spalin o wysokiej temperatury i kondensatu, który może powstać w ich wnętrzu. Cienkie ścianki powodują, że wkład kominowy rozgrzewa się zdecydowanie szybciej niż tradycyjny komin murowany. Wykonanie z trwałych materiałów zapewnia wieloletnie sprawne funkcjonowanie tak wyposażonych kominów.

Wkłady kominowe
Autor: Mariusz Bykowski Wkłady kominowe są łatwe w instalacji. Zaleca się ich stosowanie zarówno w nowo budowanych domach, jak i podczas remontu już istniejących budynków

Wkład kominowy: materiał

Wkłady kominowe są produkowane z różnych gatunków stali lub ceramiki. Żeby wybrać odpowiedni wkład kominowy stalowy, musimy wiedzieć, z jakim kotłem będzie on współpracować. W przypadku wkładów kominowych ceramicznych nie ma tego problemu – są one uniwersalne, mogą pracować w systemie z każdym rodzajem kotła, np. na gaz, olej, paliwo stałe.

Wkłady kominowe
Autor: Prodmax Wkład stalowy żaroodporny owalny. Cena 980 zł, grubść 1 mm, wymiary 10 x 17 cm, wysokość 4 m.

Jak dobrać odpowiedni wkład kominowy

Wybierając wkład kominowy, zawsze trzeba upewnić się, co do wysokości temperatury spalin, które będą przez niego odprowadzane. Nowoczesne kotły na gaz lub olej wytwarzają spaliny o niskiej temperaturze. Do takich urządzeń są przeznaczone wkłady kominowe niskotemperaturowe – do 200oC. Są one wykonywane ze stali kwasoodpornej.

Do obsługi wszelkiego rodzaju kotłów, a zwłaszcza na paliwa stałe, to jest drewno, węgiel, pelety, brykiety, biomasę, są przeznaczone wkłady kominowe wysokotemperaturowe – do 600oC. Są one wykonywane ze stali kwaso- i żaroodpornej oraz ceramiki.

Niektóre wkłady kominowe różnią się także dolną granicą wytrzymałości temperaturowej. Na przykład wkład kominowy przeznaczony tylko do kotłów na węgiel lub drewno ma dolną granicę - od 200oC, a taki, który można zainstalować do obsługi kotłów na węgiel lub drewno, ale także gaz lub olej, ma dolną granicę - od 60oC, która odpowiada mniej więcej temperaturze punktu rosy, co oznacza, że wkład kominowy powinien pracować na sucho.

Warto zwrócić uwagę, że w pracy komina mogą być ważne jeszcze inne okoliczności, np. umiejscowienie komina wewnątrz lub na zewnątrz domu i inne. Dlatego dobór wkładu kominowego w niestandardowych sytuacjach warto skonsultować ze specjalistą.

Wkłady kominowe
Autor: Andrzej T. Papliński Murowanie komina z wkładami ceramicznymi
Warto pamiętać

Podstawowe kryterium wyboru wkładu kominowego

  • Kocioł na gaz lub olej - stal kwasoodporna
  • Do każdego kotła (na węgiel, drewno, olej, gaz i inne) – stal kwaso-żaroodporna, ceramika
Wkłady kominowe
Autor: Pekabet Prostka z wkładu ceramicznego

Wkłady kominowe: kształt

Wkłady kominowe ze stali najczęściej mają przekrój okrągły. Wkłady kominowe z ceramiki mogą być w przekroju okrągłe albo prostokątne. Oba typy wkładów można instalować w większości typowych kominów o pasującej średnicy. Znajdziemy też wkłady kominowe owalne ze stali przeznaczone do prostokątnych przewodów kominowych. W sytuacjach remontowych zdarza się, że trzeba dobudować nowy komin i nie może on być pionowy, tylko musi przebiegać nieco po skosie. Wtedy można wykorzystać wkłady kominowe z kolanami, które umożliwiają montaż rur pod określonym kątem lub elastyczne stalowe wkłady kominowe.

Wkłady kominowe stalowe mogą mieć różną grubość ścianek, zależnie od przeznaczenia – od 0,5 do 1 mm. Generalnie wkłady kominowe kwasoodporne do kotłów gazowych i kotłów olejowych mogą mieć cieńsze ścianki. Wkłady uniwersalne kwaso- i żaroodporne są oferowane z grubszej stali - 0,8, 1 mm. Wkłady z ceramiki mają ścianki o grubości kilku centymetrów.

Wkłady kominowe
Autor: Jawar Elastyczny wkład kominowy

Wkłady kominowe: komplet elementów

Wkłady kominowe stanowią zestaw rur i kształtek oraz elementów potrzebnych do montażu, z których można zbudować kompletny przewód spalinowy. W jego skład wchodzą np. rury, kolana, podpory, obejmy montażowe, złączki dylatacyjne, wyczystka, miska na kondensat, daszek. Każdy element jest przystosowany do systemu połączeń kielichowych, które zapewniają szczelność. Odpowiednio ukształtowane końcówki umożliwiają łatwy i szczelny montaż.

Wkłady kominowe
Autor: Jawar Wkłady kominowe owalne

Jaki kupić wkład kominowy

Po uzgodnieniu rodzaju wkładu kominowego, tak żeby pasował do kotła, należy ustalić jego wymiary. Wkłady kupuje się skonfigurowane do konkretnego komina – o zadanej średnicy lub przekątnej oraz wysokości. Średnica wkładu kominowego może wynosić 12, 14, 16, 18, 20, a nawet 30 cm. W razie potrzeby dobiera się odpowiednią liczbę rur prostych, kolan, trójników itp., żeby zbudować odpowiedniej wysokości wkład.

Sprawdź projekty gotowe domów z kolekcji Muratora:

Wkłady kominowe
Autor: stalowe-kominy.pl Elementy stalowego wkładu kominowego

Jaki komin

Pytanie 1 z 6
Czy komin musi być pionowy?
Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Nasi Partnerzy polecają