Pustaki szalunkowe: zastosowanie, wymiary, cena. Jak się wznosi z nich ściany?
Pustaki szalunkowe to sposób na szybkie zbudowanie bardzo mocnych ścian fundamentowych lub piwnicznych. Można je także wykorzystać do wznoszenia ścian przyziemia, oporowych, słupów. Jak sama nazwa wskazuje, stanowią szalunek tracony, który pozwala wznosić elementy o charakterze monolitycznym, ale bez deskowania.
Pustaki szalunkowe, nazwane też pustakami zalewowymi albo zasypowymi, są produkowane z betonu klasy C20/25. Mają ścianki o grubości 3-4 cm, a ich wnętrze jest puste. Pełnią funkcję szalunków traconych. Mur wznosi się bez zaprawy, a następnie wypełnia betonem. Dzięki zastosowaniu pustaków szalunkowych można wznosić ściany o charakterze monolitycznym bez konieczności ich deskowania, co znacząco skraca czas pracy i obniża koszty robocizny.
Pustaki zalewowe można wykorzystać do wznoszenia następujących elementów konstrukcji:
- ściany fundamentowe,
- ściany nośne przyziemia,
- ściany nośne piwnic,
- ściany oporowe,
- słupy.
Pustaki szalunkowe: właściwości
Jako produkty przeznaczone do wznoszenia elementów nośnych konstrukcji pustaki zalewowe muszą mieć dużą wytrzymałość na ściskanie. Wynosi ona zwykle 3,5-5 N/mm2. Pustaki są wykonywane z mieszanki betonowej, która zostaje poddana wibroprasowaniu. Dzięki temu kruszywo wewnątrz niej rozkłada się równomiernie, struktura materiału jest jednorodna i gotowy produkt uzyskuje dużą nośność. Do wypełniania muru stosuje się mieszankę klasy co najmniej C12/15. Pustaki szalunkowe są mrozoodporne i odporne na działanie wody. W ścianie fundamentowej lub piwnicznej trzeba pokryć je warstwą hydroizolacji. Gotowy mur z pustaków, które mają gładką powierzchnię, można pokryć tylko warstwą szpachli i pomalować. Pustaki szalunkowe o bardziej chropowatym licu zaleca się otynkować.
Sprawdź też:
Używając pustaków szalunkowych, można szybciej i łatwiej zbudować ściany fundamentowe. Są one znacznie lżejsze od bloczków betonowych, więc lubią je ekipy budowlane.
Autor: Leier
Pustaki szalunkowe mają grube ścianki i wielką przestrzeń wewnątrz do wypełnienia betonem
Pustaki szalunkowe: rozwiązanie systemowe
W skład systemu do wznoszenia ścian wchodzą trzy rodzaje pustaków szalunkowych:
- podstawowe,
- połówkowe
- narożne.
Pustaki szalunkowe podstawowe są otwarte z dwóch stron. Służą do wnoszenia zasadniczej części muru, pustaki szalunkowe połówkowe wstawia się, żeby uzupełnić ścianę przed narożnikiem konstruowanym z elementów narożnych (z jednej strony zamkniętych). Na rynku są dostępne pustaki różniące się nieco wielkością. Podstawowe mogą mieć wymiary: 49 x 25 x 25, 50 x 30 x 25, 50 x 24 x 24, 50 x 20 x 20 albo 51 x 25 x 20,5 cm. Są też węższe pustaki szalunkowe pod ściany działowe, o wymiarach np. 50 x 12 x 20 cm. Wymiary pozostałych elementów są do nich dopasowane. Waga pustaków podstawowych to 20-23 kg. Do wykonania 1 m2 muru potrzeba 8-10 sztuk. Żeby zalać betonem 1 m2 muru, potrzeba 0,13-0,21 m3 mieszanki.
Brzegi pustaków są tak wyprofilowane, że tworzą zamki szczelnie łączące poszczególne elementy. Pustaki szalunkowe mają wyprofilowane otwory i zagłębienia, w których można ułożyć pręty zbrojeniowe. Otwory służą też jako uchwyty do ich przenoszenia. Ponadto w trakcie wypełniania muru mieszanką betonową jej nadmiar może przelewać się przez nie do sąsiednich przestrzeni.
Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych: murowanie na sucho
Ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych wznosi się bez użycia zaprawy. Jedynie gdy wierzch ław fundamentowych jest nierówny, pierwsza warstwa pustaków powinna być ułożona na wyrównującej warstwie cementowej zaprawy murarskiej. Pustaki ustawia się tak, żeby zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych. Ścianę muruje się na wysokość 1 m i wtedy należy ją zalać betonem. Na tym etapie należy przerwać prace, żeby beton związał - osiągnął konsystencję gęsto plastyczną. Dopiero wtedy można układać kolejne warstwy. Zwykle gdy jeden fragment murów wiąże, ustawia się przeciwległe ściany.
Sprawdź też:
Wypełnianie betonem
Jakość betonu i sposob wypełnienia muru decyduje o jakości fundamentu. Beton powinien mieć klasę nie mniejszą niż C12/15 i odpowiednią konsystencję. Nie może być zbyt suchy, bo by nie osiągnął odpowiednich parametrów. Nie może też być za wilgotny, bo by wyciekł na łączeniach pustaków. Pustaki trzeba dokładnie wypełniać, szczególnie w narożach ścian. Dobrze jest beton zagęścić ręcznie lub z użyciem wibratora wężowego.
Sprawdź też:
Pustaki szalunkowe zbrojenie: ekspert radzi
W zależności od wysokości i przewidywanych obciążeń ścian fundamentowych i piwnicznych wykonanych z pustaków szalunkowych, należy wykonać odpowiednie zbrojenia. Jarosław Kwaśniak z Bruk-Betu mówi: - Ściany z pustaków szalunkowych możemy zbroić w spoinach poziomych, układając zbrojenie na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka oraz wykorzystując pionowe kanały zbroić słupki i rdzenie w narożnikach. Na ostatniej warstwie pustaków zaleca się poziome ułożenie dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 12 mm, które po zabetonowaniu utworzą wieniec ścienny.
Sprawdź też: