Izolacja fundamentów - czym najlepiej izolować fundamenty? Jak to zrobić bez błędów?

2024-02-27 11:25
Izolacja fundamentów
Autor: Andrzej T. Papliński Izolacja pionowa fundamentów wykonana z masy KMB

Jak i z czego najlepiej wykonać izolacje fundamentów? Trzeba wiedzieć, że błędy przy izolacji fundamentów ujawniają się dopiero po kilku latach. Wtedy często jest już za późno na gruntowną naprawę, a remont fundamentów jest kłopotliwy i kosztowny. Zobacz, co musisz wiedzieć o izolacji fundamentów.

Nie trzeba przekonywać, jak ważne jest unikanie błędów wykonawczych i wybieranie odpowiednich materiałów do hydroizolacji. Poznaj najczęstsze niedociągnięcia podczas izolacji fundamentów i zabezpiecz się na przyszłość!

Błędy w izolacji fundamentów

Sygnałem ostrzegawczym są zawilgocone ściany parteru na styku ze ścianami fundamentowymi. Znak, że coś złego się dzieje z hydroizolacją podziemnej części budynku to:

  • brudne wilgotne plamy na ścianach
  • łuszczący się tynk
  • porost pleśniowy

Naprawa takich usterek jest kłopotliwa i wymaga odkopania fundamentów. Najtrudniejsza będzie lokalizacja miejsca przecieku i jego naprawa w przypadku płyty fundamentowej. Aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości, trzeba wszystkie prace izolacyjne fundamentów wykonać bardzo starannie, zgodnie z projektem i specyfikacją techniczną.

Pierwszym błędem jest brak opinii geotechnicznej. To błąd, którego skutki mogą być opłakane. Jeśli kupimy projekt gotowy i rozpoczniemy budowę, nie wiedząc, jaki jest grunt, możemy źle dobrać rodzaj izolacji. Oczywiście zdarzają się szczęśliwe przypadki i zastosowane rozwiązanie może się okazać w sam raz. Jednak jeśli zostanie zrobiona lekka izolacja wodochronna, a fundamentom będzie zagrażać woda wywierająca parcie hydrostatyczne, wkrótce po zakończeniu budowy sporo wydamy na skomplikowane naprawy.

Równie dużym błędem podczas planowania izolacji fundamentów jest przesadne oszczędzanie. Nie warto zamieniać wymienionych w projekcie produktów na inne – tańsze i gorszej jakości – lub wręcz rezygnować z niektórych materiałów. Częste przykłady to:

  • zmniejszanie grubości warstwy hydroizolacyjnej,
  • rezygnowanie z drugiej warstwy papy lub masy bitumicznej w izolacji wodochronnej,
  • rezygnacja z warstwy osłonowej.

Jednym z kardynalnych błędów jest zastosowanie tanich lepików asfaltowych lub roztworów bitumicznych, które w wielu sytuacjach (przy większym zagrożeniu fundamentów wodą) po prostu nie nadają się do wykonania hydroizolacji. Produktem uniwersalnym pod względem zabezpieczenia fundamentów są grubowarstwowe masy KMB, które tworzą bardzo trwałe powłoki. Odpowiednio ułożone będą chronić fundamenty budynku przed zniszczeniem przez wiele lat.

Różne rodzaje izolacji fundamentów - jak je wykonać

Jak unikać błędów podczas izolowania fundamentów?

Większość niedoróbek i błędów powstaje na skutek zbyt szybkiego tempa pracy. A materiały hydro- i termoizolacyjne trzeba układać bardzo dokładnie. Dotyczy to zwłaszcza izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Tu najdrobniejsza szczelina jest miejscem potencjalnego przecieku. Podczas układania papy lub folii hydroizolacyjnych łatwo o błędy. Podobnie może być podczas wykonywania hydroizolacji z roztworów bitumicznych, które nadają się tylko na cienkie hydroizolacje przeciwwilgociowe.

Żeby uniknąć problemów najlepiej zastosować materiały bezspoinowe, zwłaszcza grubowarstwowe. Masy KMB można wykorzystać do wykonania izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej, zmieniając tylko grubość nakładanej warstwy. To masy bitumiczne modyfikowane polimerami, które tworzą bardzo trwałe i elastyczne powłoki hydroizolacyjne. Przeciw wilgoci wystarczy warstwa o grubości 2 mm.

Gdy w gruncie mogą dłużej zalegać wody opadowe lub w obrębię posadowienia budynku występują wody gruntowe, wówczas potrzebne są grubsze hydroizolacje przeciwwodne (3-5 mm). Każdą taką hydroizolację należy wykonać z mas KMB – jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych. Drobne sfery styropianu, zawarte w tych produktach, ułatwiają uzyskanie odpowiedniej grubości warstwy hydroizolacyjnej.

Sama aplikacja dzięki specjalnie dobranej gęstości i konsystencji jest niezwykle lekka co ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich pracujących na budowie. Podczas izolacji fundamentów trzeba pamiętać o zachowaniu tak zwanych przerw technologicznych, czyli odstępów między nanoszeniem poszczególnych warstw. Masy KMB pozwalają znacznie skrócić te przerwy, ponieważ są szybkoschnące. 

Na jaką głębokość izolować fundamenty?

Według zasad fizyki cieplnej budowli ocieplenie powinno sięgać przynajmniej metr w głąb gruntu. W praktyce, dla ułatwienia, izolację układa się aż do poziomu posadowienia. Również w przypadku płyty fundamentowej należy zwrócić uwagę, żeby izolacja tworzyła szczelną wannę pod dnem płyty i wokół jej boków, a nie przykrywała wierzch. Nie jest to błędem, ale efektywność takiego rozwiązania jest o wiele mniejsza.

Zbyt nisko wyprowadzona izolacja to kolejny duży błąd! Materiały hydroizolacyjne powinny sięgać co najmniej 30 cm ponad powierzchnię gruntu. W przeciwnym razie, zwłaszcza w przypadku folii lub pap, woda deszczowa odbijająca się od powierzchni terenu, może podciekać pod ich warstwę i zawilgacać fundamenty od góry.

Równie szkodliwy jest brak połączeń między izolacjamihydroizolacja pozioma zawsze musi być szczelnie połączona z pionową, żeby styki materiałów wodochronnych nie stały się w przyszłości miejscami, przez które będzie przesączać się woda. Dlatego najbezpieczniej jest stosować grubowarstwowe masy KMB, w których łatwo można wykonać szczelne połączenia warstw poziomej i pionowej. Masy KMB są również stosowane do wykonywania uszczelnień przejść rurowych lub wklejania mankietów uszczelniających.

Jednym z poważniejszych błędów przy izolowaniu fundamentów jest układanie polistyrenu na ścianie pokrytej masą rozpuszczalnikową. Masy zawierające rozpuszczalniki organiczne nie powinny się stykać ze styropianem ani z polistyrenem ekstrudowanym. Mają one bowiem długi okres parowania i powodują stopniowe zanikanie tych materiałów ociepleniowych. Styropian należy więc przyklejać do fundamentów specjalnymi zaprawami klejącymi lub masami bitumicznymi niezawierającymi rozpuszczalników. Grupę nowoczesnych mas hydroizolacyjnych, którą można wykorzystać do przyklejania styropianu na fundamentach, są masy KMB. Nie zawierają one rozpuszczalników, więc można bezpiecznie je wykorzystać do przyklejenia warstwy ochronnej ze styropianu na fundamentach.

Jaka izolacja na ściany fundamentowe?

Stosowanie roztworów bitumicznych jako izolacji nie jest polecane. Oszem, wielu starszych wykonawców jest przyzwyczajonych do ich stosowania, ale trzeba jednak pamiętać, że służą one przede wszystkim do gruntowania powierzchni pod właściwą hydroizolację np. z pap zgrzewalnych. Nawet jako izolacja przeciwwilgociowa mogą okazać się niewystarczające, ponieważ wykonane z nich powłoki są bardzo cienkie, nie odznaczają się elastycznością i mogą nie być trwałe. Nie odznaczają się wystarczającą szczelnością, żeby zatrzymać wilgoć gruntową, a co dopiero wodę koncentrującą się przy ścianach fundamentowych.

Dlatego do izolowania fundamentów powinniśmy używać nie roztworów, tylko profesjonalnych mas hydroizolacyjnych. Produktem uniwersalnym pod względem zabezpieczenia fundamentów są grubowarstwowe masy KMB, które tworzą bardzo trwałe powłoki.

Trzeba pamiętać, że mineralne zaprawy hydroizolacyjne nie mogą być nanoszone na ściany z wykwitami solnymi. Gdy otynkuje się nimi ścianę z wysoleniami, stracą miejscami przyczepność z podłożem i pojawią się nieszczelności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie