Fundament a grunt
Rozpoczynając budowę domu, należy sprawdzić jaki rodzaj grunt znajduje się na naszej działce. Jest to przed wszystkim ważna informacja dla konstruktora, który decyduje o rodzaju fundamentów domu, ale także dla nas jako przyszłych użytkowników. Wiedza ta może ustrzec nas od późniejszych problemów.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu
Na rodzaj fundamentów, ich wymiary, a także głębokość posadowienia, decydujący wpływ ma rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych. Przy realizacji dużych założeń, specjalistyczne badanie gruntu są obowiązkowe dla inwestora. W przypadku domów jednorodzinnych nie ma takiego wymogu, jednak, gdy nie jesteśmy pewni, na jakim gruncie budujemy swój dom, lepiej je wykonać. Zaoszczędzi nam to zmartwień i ewentualnych kłopotów w przyszłości.
Jeżeli nie zdecydujemy się korzystać z pomocy fachowca warto zorientować się, na jakich zasadach zostały wykonane fundamenty w sąsiedztwie:
- jakiego rodzaju są fundamenty i jakie maja wymiary;
- czy ściany są popękane;
- na jakiej głębokości znajduje się wód gruntowa;
- jak podnosi się jej poziom w różnych porach roku;
Na tej podstawie będziemy mogli ocenić, czy fundamenty naszego domu są poprawnie zaprojektowane.
Wszystkie prace fundamentowe powinno się zacząć od usunięcia z obrysu budynku ziemi roślinnej, czyli humusu. Nie powinniśmy lekceważyć tej czynności. Po pierwsze, ziemia ta przyda się po zakończeniu budowy do urządzania przydomowego ogrodu, a po drugie, w ziemi tej znajdują się zarodniki, które pozostawione, mogą zagrozić rozwojem grzybów pleśniowych w nowo wybudowanym domu