Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak dobrać, jak układać?

2017-04-28 10:00

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają prawdziwe, ceglane mury. Sprzedawane są w równie bogatej gamie faktur i kolorów, jak cegły. Płytki doskonale zastępują tynki cienkowarstwowe, powszechnie stosowane do wykańczania ścian ocieplanych metodą ETICS.

Dom z nowoczesną elewacją z klinkieru i drewna
Autor: Röben
Elewacja z płytek klinkierowych
Autor: Röben Płytki klinkierowe są szlachetniejszym i zdecydowanie trwalszym materiałem niż jakikolwiek tynk

Płytki klinkierowe mogą być z powodzeniem stosowane jako materiał wykończeniowy po ociepleniu ścian wełną mineralną albo styropianem. Po ułożeniu stworzą nieodparte wrażenie, że ściana powstała z prawdziwych cegieł. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy odnawiasz dom z ceglaną elewacją i ocieplasz go od zewnątrz. Płytki pozwolą wtedy odtworzyć pierwotny wygląd ścian.

Płytki klinkierowe prawie jak cegły

Płytki produkowane są z tego samego materiału co klinkierowe cegły. Wypala się je w temperaturze ponad 1000 oC. Mają identyczną długość i wysokość, taką samą kolorystykę oraz faktury. Mogą być gładkie lub ryflowane, jednobarwne albo cieniowane. Są też modele specjalne, wyglądem zbliżone do starych, wysłużonych cegieł. Oprócz standardowych, wytwarzane są też płytki narożnikowe, dzięki którym elewacja zdolna jest jeszcze bardziej upodobnić się do prawdziwego klinkierowego muru.

Trwała elewacja
Autor: Röben Trwałość elewacji z płytek klinkierowych liczona jest w dziesiątkach lat. Nie wymaga ona właściwie żadnych prac konserwacyjnych

Płytki klinkierowe na systemie ETICS

Montaż płytek można rozpocząć dopiero po tym, jak wykonawcy ułożą ocieplenie i zrobią na nim tak zwaną warstwę zbrojoną. To podkład tynkarski wzmocniony siatką z włókna szklanego o gramaturze 145 g/m2. Ponieważ płytki są cięższe niż tynk ocieplenie powinno być mocowane nie tylko na klej, ale również stabilizowane kołkami (minimum 8 sztuk na 1 m2). Opracowane są nawet specjalne systemy ociepleniowe ETICS, przewidujące zastosowanie okładziny klinkierowej.

Płytki klinkierowe tylko na cokole

Nawet, gdy ocieplone ściany zostaną wykończone tynkiem, płytki klinkierowe często znajdują zastosowanie, jako materiał, który przykleja się na strefie cokołowej. Cokół domu, czyli najniżej położona część ścian parteru lub fragment ścian fundamentowych albo piwnicznych wystający ponad poziom terenu, to miejsce bardzo narażone na uszkodzenia lub zabrudzenie. Płytki zapewniają szczególne trwałą okładzinę, łatwą do utrzymania w czystości.

Cokół z płytek
Autor: Röben Pozwalają też wizualnie urozmaicić wygląd ścian, przełamując monotonię tynku.

Jak mocować płytki klinkierowe elewacyjne?

Mocowanie płytek rozpoczyna się od otworów okiennych i drzwiowych. Później przykleja się je w narożnikach, dbając by układ warstw został zachowany. Pomocny w tym będzie sznurek rozpięty wzdłuż ścian. Klej nanosi się pacą zębatą zarówno na ściany, jak i na całą spodnią powierzchnię płytek. Między płytkami pozostawia się równe odstępy, które później będą wypełniane masą spoinującą. Pomocne są w tym długie plastikowe profile. Dzięki nim spoiny poziome w każdym miejscu będą miały jednakową szerokość. Zgodnie z praktyką budowlaną grubość spoin poziomych powinna być nie mniejsza niż 8 mm i nie większa niż 15 mm. W narożach ścian najlepiej jest stosować specjalne płytki kątowe. Są to specjalne płytki przeznaczone do tego celu. Ich wybór zaoszczędzi prac związanych z przycinaniem płytek, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny.

Sprawdź też:

Spoinowanie płytek klinkierowych

Na drugi dzień po montażu elewacji szczotką czyści się szczeliny między pytkami. Usuniesz w ten sposób zaschnięte resztki kleju. Później trzeba wypełnić szczeliny masą spoinującą. Zaraz po nałożeniu masa spoinująca jest zacierana packą z powłoką z gąbki. Półsuchą masę spoinującą można też umieszczać między płytkami używając specjalnej wąskiej szpachelki do fugowania klinkieru. W przypadku gdy resztki masy wyjdą poza lico muru, musisz je jak najszybciej usunąć. Tuż po stężeniu zaprawy spoiny wyrównaj małą, wąską kielnią, tak zwaną spoinówką.

Ważne

Zarówno do przyklejania płytek, jak i do ich spoinowania używaj zapraw przeznaczonych do klinkieru. Użycie innych może skończyć się tym, że po pewnym czasie na elewacji pojawią się białe zacieki zwane wykwitami.

Warto wiedzieć

Płytki klinkierowe we wnętrzach

Płytki klinkierowe są obecnie bardzo często stosowane przy wykańczaniu wnętrz. Mocuje się je do wybranych ścian, które mają być szczególnie wyeksponowane. Daje to doskonały efekt dekoracyjny, zwłaszcza gdy kolor płytek i rysunek spoin zostaną podkreślone przez odpowiednio dobrane oświetlenie.

Jak dobrać płytki klinkierowe?

Płytki dobiera się tak, żeby pasowały kolorystycznie do pokrycia dachowego. Warto również, aby takie same płytki, ewentualnie cegły z tej samej kolekcji zostały użyte do wykończenia lub budowy ogrodzenia. Lepiej nie mieszać na jednej elewacji płytek o różnych barwach lub fakturach. Jeśli masz kłopot z doborem płytek elewacyjnych, skorzystaj z pomocy architekta. Pamiętaj, że płytki nie muszą pokrywać całej powierzchni ścian. Czasem wystarczy zaakcentować nimi wybrane fragmenty elewacji

Pozostałe podkategorie