Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i murowane wybudujesz błyskawicznie
Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając technologię szkieletową. Domy szkieletowe wznosi się bowiem bez konieczności prowadzenia tzw. mokrych prac. Jeżeli wolisz dom murowany, sięgnij po bloczki, których nie trzeba ocieplać. Szybko wybudujesz również dom z bali. Dobra ekipa wzniesie i wykończy dom w trzy miesiące.
Wybierając technologię budowy domu – jeśli chodzi o materiały konstrukcyjne, szybki montaż zapewnia technologia szkieletowa (czyli tak zwane domy kanadyjskie).
Domy szkieletowe stawia się w oparciu o drewniany lub stalowy szkielet. Między jego elementami umieszczane jest ocieplenie, najczęściej z wełny mineralnej. Okładzinę wewnętrzną i zewnętrzną stanowią płyty (OSB, MFP, cementowo-włóknowe, gipsowo- włóknowe, gipsowo-kartonowe).
Domy takie wznosi się szybko, bez konieczności prowadzenia tak zwanych mokrych prac.
- Szybka budowa domu. Jak zacząć i skończyć w jednym roku
- Te materiały budowlane pozwolą ekspresowo wykończyć dom
Domy murowane
Jeżeli wolimy dom murowany, pamiętajmy, że szybciej go wybudujemy, sięgając po bloczki lub pustaki zapewniające ścianom taką izolacyjność termiczną, żeby nie trzeba było ich dodatkowo ocieplać. Nadają się do tego odpowiednio duże bloczki z betonu komórkowego, pustaki keramzytobetonowe i te z ceramiki poryzowanej.
Murowane działówki możemy zastąpić lekkimi ścianami o konstrukcji szkieletowej, co także odrobinę przyspieszy proces budowy.
Domy z bali
Także z bali można zbudować szybko. Gdy zatrudnimy sprawną ekipę, zdoła wznieść i wykończyć dom nawet w trzy miesiące.
Duże firmy oferujące domy z bali przygotowują budulec w fabryce na podstawie szczegółowego projektu. Później dostarczają odpowiednią liczbę elementów na budowę i ekipa rozpoczyna montaż. Jest pracochłonny, gdyż bale są ciężkie. Ustawia się je – jeden na drugim – na balu podwalinowym, który spoczywa bezpośrednio na zaizolowanym fundamencie.
Bale mogą też zostać użyte do wykonania konstrukcji stropów międzykondygnacyjnych. Robi się na nich później drewniany podkład pod posadzkę. Więźba dachowa powstaje w tradycyjny sposób.
Zanim zdecydujemy się na dom z bali, pamiętajmy, że będzie on pasować tylko tam, gdzie jest adekwatne otoczenie – lasy, pola, góry, łąki, ewentualnie podobne do niego budynki.
Musimy też zwrócić uwagę na to, że dziś lite bale grubości 30 cm nie spełnią wymogów izolacyjności cieplnej. Aby współczynnik przenikania ciepła U nie przekroczył wymaganego 0,3 W/(m2·K), bale muszą być znacznie grubsze lub trzeba zastosować dodatkowe ocieplenie. Dom z bali doprowadzony do stanu surowego kosztuje 1200-3000 zł/mkw.