Marzy Wam się mały domek w Karkonoszach? Oto projekty domów z drewna i bali

2024-09-04 12:42

Szybko nagrzewa się w zimie i trzyma chłód w lecie. Krótszy czas budowy i mniejsze koszty. To zalety tych konstrukcji. Ale domy drewniane i z bali mają coś jeszcze: tego klimatu wewnątrz nie da się porównać z niczym. Jeśli rozważacie budowę drewnianego domku letniskowego lub całorocznego, zobaczcie te zdjęcia i gotowe projekty. Oto trzy domy drewniane i bali różnej wielkości: mały, średni i duży.

Spis treści

  1. Eksperci: drewno będzie materiałem XXI wieku
  2. Projekt domu L-308. Mały, ale za to z dwiema łazienkami
  3. Projekt domu D03 Grześ Drewniany
  4. Projekt dużego domu drewnianego Polana 2 dr-S
Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Eksperci: drewno będzie materiałem XXI wieku

Marzy Wam się mały domek w Karkonoszach? Taki wakacyjny, na weekendy, a może i na cały rok, bo łopatowanie ze słynnego filmiku o „małym domku w Karkonoszach” Wam niestraszne? To znaczy, że jesteście świadomymi konsumentami. A drewno ma być hitem tego stulecia. Przypominała o tym na naszych łamach w zeszłym roku Karolina Tymorek, dyrektorka Forest Stewardship Council (to międzynarodowa organizacja not-for-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej, biorąc pod uwagę aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne).

– Alex de Rijke, ceniony brytyjski architekt, powiedział, że metal był materiałem XIX wieku, beton – XX wieku, a drewno będzie materiałem XXI wieku. To idea zgodna także z oczekiwaniami polskich konsumentów, by drewno stało się przyszłością budownictwa – mówiła Karolina Tymorek.

Zatem jeśli kochacie drewno, tradycyjne budownictwo, skrzypiące podłogi i tę charakterystyczną przytulność, zobaczcie te trzy projekty. Wasze marzenie o drewnianym domku albo domu z bali może się spełnić. I wcale nie musi to być chałupa na wiejską modłę. Zobaczcie zdjęcia – tak może wyglądać nowoczesny dom z bali.

Tu z kolei poczytacie o drewnianym domu Kasi i Michała, który sami sobie wymyślili: Drewniany dom szkieletowy w Tarnowskich Górach

Tymczasem – zaglądamy na stronę https://projekty.muratordom.pl/, filtrujemy wyniki i wybieramy dom drewniany albo z bali. Żeby ułatwić Wam decyzję, wybrałam dla Was trzy różne propozycje.

Projekt domu L-308. Mały, ale za to z dwiema łazienkami

Powierzchnia: 45 m² parter plus 30 metrów – poddasze.

  • przedsionek – 2,3 m²,
  • hol – 4,84 m²,
  • pokój – 9,0 m²,
  • łazienka – 7,28 m²,
  • pokój dzienny + aneks kuchenny – 21,71 m²,
  • Poddasze: hol – 3,11 m²,
  • pokój (21,32) – pow. użytkowa 14,09 m²,
  • pokój (12,42) – pow. użytkowa 7,75 m²,
  • łazienka (5,99) - pow. użytkowa 4,93 m².

Autor projektu, arch. Zenon Sitek tak go opisuje: L-308 to klimatyczny dom z bali drewnianych. Może być niedużym, całorocznym domem mieszkalnym lub domem letniskowym.

Zobaczcie zdjęcia domu z bali o powierzchni 75 m²

Projekt domu D03 Grześ Drewniany

To dom jednorodzinny lub komfortowy domek letniskowy o pow. 85 m². Budynek o prostej bryle, dwuspadowy dach. Idealnie pasuje na działkę z ogrodem z tyłu domu – od strony elewacji tylnej zaprojektowano duży taras, częściowo zadaszony przez obszerny balkon. „Grześ Drewniany” zaakcentowany jest ścianą szczytową i wystającą bryłą ganku wejściowego.

Elewacja drewniana z bali może być zastąpiona tynkiem, możliwe jest również wykonanie elewacji mieszanej: parter tynkowany, poddasze drewniane.

Wnętrze: na parterze zaprojektowano duży pokój dzienny z kominkiem, otwarty na kuchnię i hol ze schodami. Na poddaszu umieszczono trzy sypialnie i łazienkę. Dwa pokoje mają wyjście na balkon. Projekt dostępny z ogrzewaniem elektrycznym. Jest też wariant projektu z piecem gazowym w łazience na poddaszu. Autor projektu to arch. Michał Gąsiorowski. 

Zobaczcie zdjęcia tego domu

Projekt dużego domu drewnianego Polana 2 dr-S

Na koniec dom najdroższy i projekt z większym rozmachem. Parterowy dom drewniany dla 4–5-osobowej rodziny. Ma 165 metrów kwadratowych i cztery sypialnie (13, 15 i 16 m²). Jedna z sypialni ma własną łazienkę. Jest też spory salon i osobna kuchnia z jadalnią. Prosta, tradycyjna bryła z dachem kopertowym. Koszt budowy netto – ponad 410 tys. zł. Autor projektu to Tomasz Sobieszuk. 

Zobaczcie projekt domu drewnianego o pow. 165 mkw

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają