Ocieplenie pod skośnym dachem – rozwiązania na poddasza użytkowe i nieużytkowe

2023-10-16 14:13

Niezależnie tego, czy poddasze będzie pełnić funkcję użytkową, czy pozostanie nieużytkowym strychem, konieczne jest ułożenie na nim materiałów termoizolacyjnych. Zimą ograniczą straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń, a latem ochronią wnętrza przed przegrzaniem. Zobaczmy, gdzie trzeba układać ocieplenie.

Ocieplenie pod skośnym dachem
Autor: Mariusz Bykowski Poddasze użytkowe można zaaranżować i wykończyć w dogodnym czasie, zgodnie z bieżącymi potrzebami. Nawet jeśli nie przewidujemy szybkiej adaptacji strychu na mieszkanie, warto tak ocieplić strop, aby można było swobodnie się po nim poruszać

Spis treści

  1. Ocieplenie na poddaszu użytkowym
  2. Ocieplenie funkcjonalnej przestrzeni poddasza
  3. Ocieplenie na strychu niemieszkalnym
  4. Wybór optymalnego rozwiązania

Sposobów na dobre zaizolowanie poddasza jest wiele, warto więc zacząć od podjęcia decyzji, jak będzie zagospodarowana jego przestrzeń.

Ocieplenie na poddaszu użytkowym

Gdy zagospodarowuje się całą kubaturę pod dachem, wówczas ociepla się całe połacie dachu, tak by osiągnęły U nie większe niż 0,15 W/(m²K). Termoizolacją trzeba otulić także murłaty, na których opierają się krokwie, i połączyć ją z izolacją cieplną ścian.

Konstrukcję dachu skośnego stanowią przeważnie krokwie z litego drewna o wysokości nieprzekraczającej 20 cm. Ponieważ drewno ma mniejszy opór cieplny niż termoizolacja, w miejscu krokwi tworzą się liniowe mostki cieplne. Żeby osiągnąć wymaganą wartość współczynnika przenikania ciepła U dachu, warstwa termoizolacji musi być grubsza niż ta, która może się zmieścić między krokwiami. Konieczna jest zatem dodatkowa warstwa, którą można umieścić pod albo nad krokwiami. Zwykle wybiera się ten pierwszy sposób, bo układanie ocieplenia i zabudowę skosów robi się na etapie stanu surowego zamkniętego, po skończeniu wszystkich mokrych prac wykończeniowych.

Ocieplenie funkcjonalnej przestrzeni poddasza

Aby uzyskać funkcjonalną przestrzeń mieszkalną pod skosami i ograniczyć ogrzewaną kubaturę poddasza, najczęściej wykonuje się płaski sufit oddzielający nieużytkowy trójkąt w szczycie dachu. Konstrukcje sufitu na użytkowym poddaszu podwiesza się wówczas do poziomych elementów więźby (jętek albo kleszczy). Jeśli więźba opiera się na stropie niższej kondygnacji albo na bardzo niskich ściankach kolankowych, często buduje się przedścianki odcinające nieużytkowe skosy. Termoizolację układa się nie tylko w tych dodatkowych przegrodach (suficie i przedściance), ale również na stropie za przedścianką.

Decydując się na ocieplenie sufitu i przedścianki, termoizolacji nie trzeba układać na całej połaci, wystarczy jedynie w skosach poddasza użytkowego. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji materiał ociepleniowy układany na stropie za przedścianką trzeba wywinąć na niską ściankę kolankową, by ograniczyć straty ciepła z niższej kondygnacji.

ocieplanie przedścianki na poddaszu użytkowym
Autor: Rockwool Gdy nieużytkowe skosy odcina się ocieploną przedścianką, termoizolację należy ułożyć także na stropie za nią

Ocieplenie na strychu niemieszkalnym

Zależnie od projektu taka przestrzeń może się znajdować pod całym dachem skośnym albo nad sufitem poddasza użytkowego. W strefie nieużytkowej nie trzeba ocieplać dachu, ale konieczne jest termiczne zaizolowanie stropu oddzielającego ją od pomieszczeń ogrzewanych. Ponieważ pod nieocieplonymi połaciami temperatura zimą będzie prawie taka jak na zewnątrz, strop trzeba ocieplić identycznie jak stropodach (U nie wyższe niż 0,15 W/(m²K)).

Jednak w praktyce może zachodzić potrzeba ułożenia termoizolacji także w połaciach dachowych, by zimą temperatura na strychu nie spadała poniżej 0°C, na przykład ze względu na zainstalowanie tam centrali wentylacyjnej i przewodów rozprowadzających powietrze. Zgodnie z przepisami wystarczy wtedy uzyskanie U dachu nie większego niż 0,7 W/(m²K). Jeśli chcielibyśmy, żeby na poddaszu nawet czasowo utrzymywać temperaturę 8-16°C, wówczas połacie trzeba ocieplić przynajmniej do U = 0,3 W/(m²K).

Wybór optymalnego rozwiązania

Jeżeli poddasze będziemy zagospodarowywać dość szybko po zamieszkaniu domu, lecz nie przed pierwszą zimą, warto zdecydować się na tymczasowe ocieplenie stropu. W większości domów z poddaszem użytkowym strop ostatniej kondygnacji ma konstrukcję gęstożebrową lub monolityczną. Wówczas wystarczy rozłożyć na nim materiał, który docelowo przełoży się w skosy. Oczywiście trzeba będzie go dokupić, bo strop ma od nich mniejszą powierzchnię. Żeby wygodnie przemieszczać się po strychu, między matami lub miękkimi płytami termoizolacyjnymi można ułożyć kilka drewnianych belek albo podestów.

W sytuacji gdy adaptacja poddasza będzie odłożona w czasie, lepiej do ocieplenia stropu wybrać twardy materiał i na nim ułożyć podkład podłogowy (wylewkę lub suchy jastrych z płyt), po którym będzie można swobodnie chodzić. W przyszłości wystarczy wykończyć go posadzką. Już na tym etapie warto zadbać o komfort akustyczny na poddaszu i wybrać materiały o właściwościach tłumiących dźwięki.

Gdy na poddaszu ocieplamy jedynie strop, na styku ze ścianami zewnętrznymi (kolankowymi) może dochodzić do przemarzania. Dlatego izolację termiczną trzeba ułożyć także na ścianach od strony wnętrza, wyprowadzając ją przynajmniej metr nad strop.

W podobny sposób można ocieplić strop na strychu. Ale można też zdecydować się na zrobienie podłogi na legarach i w przestrzeni między nimi rozłożyć materiał termoizolacyjny.

Do ocieplania zarówno skosów poddasza, jak i stropów można wykorzystać różne dostępne na rynku materiały. Ważne jest jednak takie dobranie wyrobów, by charakteryzujące je parametry były odpowiednie w danej metodzie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie