Aktywna paroizolacja - czy warto zastosować? Kiedy położyć aktywną folię paroizolacyjną na poddaszu?

2023-10-16 12:06

Istnieją sytuacje, gdy ocieplając poddasze i wykonując zabudowę sufitu, warto sięgnąć po specjalną paroizolację – folię aktywną. Jakie właściwości ma aktywna paroizolacja? Jak układa się aktywną folię paroizolacyjną??

Folie aktywne. Kiedy na poddaszu warto zastosować folie akktywną?
Autor: Getty Images Czasem zamiast zwykłej paroizolacji warto zastosować folię aktywną

Spis treści

  1. Jak jest zbudowana folia paroizolacyjne aktywna?
  2. Jaki współczynnik oporu dyfuzyjnego ma folia aktywna?
  3. Pozostałe parametry folii aktywnej?
  4. Folia aktywna - zastosowanie
  5. Zawsze z membraną wysokoparoprzepuszczalną
  6. Jak układać folię aktywną?

Folie aktywne to rodzaj paroizolacji, która pozwala odprowadzać nadmiar wilgoci z poddasza w kierunku izolacji termicznej, a także w przypadku gdy w wełnie mineralnej stanowiącej termoizolację dachu zbierze sie zbyt dużo wilgoci umożliwi przedostanie się jej nadmiarowi na zewnątrz dachu. Jest to możliwe dzięki zmiennej wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego (Sd). Współczynnik Sd pokazuje obrazowo, bo w metrach, jak grubej warstwie powietrza odpowiada folia, żeby para wodna mogła ją przekroczyć. W foliach aktywnych jest on niższy niż w tradycyjnych paroizolacjach, ale za to działanie folii jest inteligentne.

Jak jest zbudowana folia paroizolacyjne aktywna?

Folia aktywna ma budowę wielowarstwową i zawiera membranę, podobną jak w ubraniach sportowców, która pozwala na przekazywanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Najczęściej jest zbudowana z warstwy włókniny polipropylenowej, która stanowi trwały nośnik i odpowiada za wytrzymałość folii, oraz filmu funkcyjnego zapewniającego aktywną wymianę pary wodnej. Film zawiera lejkowate mikrootwory, które gdy zajdzie taka potrzeba, umożliwią oddanie wilgoci na zewnątrz. Jednocześnie taka budowa filmu funkcyjnego uniemożliwia przedostanie się wilgoci z zewnątrz budynku w warstwę ocieplenia dachu.

Podobnie jak w przypadku zwykłej paroizolacji folia aktywna może zawierać również warstwę aluminiową, która powoduje odbicie ciepła z powrotem w kierunku wnętrza poddasza.

Jaki współczynnik oporu dyfuzyjnego ma folia aktywna?

Współczynnik oporu dyfuzyjnego wskazuje, jaka wielkość pary wodnej może być przekazana przez folię albo membranę. Jego wartość wyrażona w metrach odpowiada równoważnej dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej. Folie aktywne mają znacznie mniejszy współczynnik Sd niż folie paroizolacyjne. Dla tego rodzaju paroizolacji przyjmuje się Sd mniejsze od 20 m (w przypadku zwykłych paroizolacji wartość Sd wynosi 20 -150 m).

Pozostałe parametry folii aktywnej?

Wybierając folię aktywną, należy zwrócić uwagę na jej inne parametry techniczne. Ważna jest gramatura odpowiadająca grubości oraz wytrzymałość na rozciąganie czy rozdzieranie, które świadczą o jej trwałości.

Folia aktywna - zastosowanie

Inteligentna paroizolacja zmienia swoje działanie zależnie od warunków, jakie panują w pomieszczeniach na poddaszu. Aktywna paroizolacja przeznaczona jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. do łazienek, pralni. Jeśli na poddaszu znajduje się kuchnia, warto osłonić jego ocieplenie folią aktywną. Folia aktywna skutecznie chroni takie poddasza przed pojawieniem się wilgoci na ścianach, a w konsekwencji grzybów i pleśni. Dzięki niej drewno konstrukcyjne nie będzie narażone na gnicie.

Folia aktywna można również zastosować w ścianach szkieletowych lub podłogach.

Pamiętaj, że

Zawsze z membraną wysokoparoprzepuszczalną

Podstawowym warunkiem używania folii aktywnej na poddaszu jest zastosowanie w dachu ponad ociepleniem membrany wysokoparoprzepuszczalnej. Tylko w takiej sytuacji nadmiar wilgoci z wełny mineralnej będzie mógł być odprowadzony z dachu.

Jak układać folię aktywną?

Folię aktywną układa się tak samo jak inne folie dachowe. Jest produkowana w rolkach o szerokości 1,5 m. Poszczególne pasy folii układa się z zakładem 15-20 cm i łączy taśmą klejącą. Folia aktywna powinna stanowić jednolitą szczelną warstwę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie