Folia paroizolacyjna aluminiowa - zastosowanie, jaka najlepsza? Jak kłaść folię paroizolacyjną aluminiową?

2023-10-06 17:37

Paroizolacja na poddaszu musi być. Czy warto zainwestować w folię paroizolacyjną aluminiową? Co nam da paroizolacja z warstwą aluminium? Jakie właściwości ma folia paroizolacyjna aluminiowa? Gdzie zastosować folię paroizolacyjną aluminiową?

folia paroizolacyjna aluminiowa
Autor: gettyimages Folia paroizolacyjna z warstwą aluminią zapewnia odbicie do wnętrza pewnej ilości energii cieplnej

Spis treści

  1. Folia paroizolacyjna aluminiowa czy zwykła?
  2. Gdzie zastosować folię paroizolacyjną aluminiową?
  3. Folia paroizolacyjna aluminiowa - rodzaje
  4. Folia paroizolacyjna aluminiowa - właściwości
  5. Jak kłaść folię paroizolacyjną aluminiową?
  6. Zobacz wyjątkową adaptację poddasza - zdjęcia

Folia paroizolacyjna aluminiowa czy zwykła?

W coraz szczelniejszych domach potrzebne jest zabezpieczenie przed wilgocią warstwy ocieplenia wykonanego z wełny mineralnej. Folia paroizolacyjna ma za zadanie zatrzymać nadmiar pary wodnej znajdującej się w powietrzu, żeby nie wniknęła w wełnę i nie zniszczyła jej właściwości termoizolacyjnych. Na rynku jest wiele zwykłych folii paroizolacyjnych. Znajdziemy też folie aluminiowe o funkcji paroizolacyjnej. Co daje warstwa aluminium? Zapewnia odbicie do wnętrza pewnej ilości energii cieplnej (promieniowanie podczerwone), która mogłaby uciec na zewnątrz. Dzięki takiej folii w pomieszczeniach będzie cieplej, a zimą możemy nieco mniej wydać na ogrzewanie.

Gdzie zastosować folię paroizolacyjną aluminiową?

Folia paroizolacyjna aluminiowa powinna być ułożona w przegrodach, w których jest wykonana warstwa ocieplenia z wełny mineralnej. Są to dachy, stropy, podłogi, ściany. Najpopularniejsze zastosowanie folii paroizolacyjnej aluminiowej to ochrona ocieplenia poddasza. Folie paroizolacyjną układa się po wewnętrznej – ciepłej – stronie przegrody.

Folia paroizolacyjna aluminiowa - rodzaje

Folie paroizolacyjne są produkowane z polietylenu, który charakteryzuje się niską przepuszczalnością pary wodnej. Warstwa aluminium naniesionego na polietylen stanowi ekran dla promieniowania cieplnego. Najlepsze są folie o budowie wielowarstwowej, wzmocnione siatką z polipropylenu.

Folia paroizolacyjna aluminiowa - właściwości

Żeby sprawdzić, jak intensywnie folia będzie chronić przed przenikaniem pary wodnej, należy sprawdzić jej współczynnik oporu dyfuzyjnego (Sd), często określany również jako paroprzepuszczalność. Współczynnik oporu dyfuzyjnego wyrażony jest w metrach. Wskazuje równoważną dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej.  Im większy współczynnik Sd, tym lepszą ochronę zapewnia folia. Dla folii paroizolacyjnych przyjmuje się wartość Sd od 20 do 150 m.

Ważnymi parametrami są także gramatura wskazująca, jak gruba i ciężka jest folia oraz wytrzymałość na rozerwanie, którą często wyraża się jako maksymalną siłę rozciągającą. Te właściwości są istotne, jeśli myślimy o trwałości folii paroizolacyjnej.

Jak kłaść folię paroizolacyjną aluminiową?

Powinna być układana warstwą metalizowaną do wnętrza pomieszczenia. Ponieważ pełni funkcję powłoki izolacyjnej, należy ułożyć ją tak, żeby tworzyła szczelną warstwę. Poszczególne pasy można układać wzdłuż lub w poprzek przegrody. Zawsze trzeba zachować zakład, co najmniej 15-20 cm. Po rozwinięciu pasów folii mocujemy je zszywkami, a następnie przyklejamy je do siebie za pomocą taśmy samoprzylepnej lub klejącej. Powinna ona zakrywać również zszywki.

Zobacz wyjątkową adaptację poddasza - zdjęcia

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie