Materiały na brązowy dach. Jaka elewacja domu z brązowym dachem

2020-01-17 13:12

Brązowy dach to rozwiązanie naturalne i ponadczasowe. Zobaczmy aranżacje domów z brązowym dachem oraz materiały, z których można go wykonać.

Brązowy dach to do niedawna jedna z najpopularniejszych propozycji koloru pokrycia domu. Obok czerwonego, wciąż jest często zalecany w wielu miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Paleta brązów jest bardzo bliska czerwieni - naturalnemu kolorowi dachówek, które są symbolem tradycyjnego dachu.

Zachowanie równowagi na elewacjach wymaga pewnej dyscypliny i powściągliwości w doborze barw. Brązowy jest kolorem mocnym, ale jednocześnie dość neutralnym. Przy dużych połaciach dachów skośnych dominuje w całym budynku. Ale jednocześnie dobrze komponuje się z wieloma innymi barwami.

Brązowy dach
Autor: www.muratorprojekty.pl Brązowy to od dawna jeden z tradycyjnie stosowanych kolorów dachów. Projekt domu Murator C444u - Czterolistna koniczyna - wariant XVIII Link: Zobacz projekt domu >>>

Brązowy dach: jaki dopasować kolor elewacji

Brązowy kolor kojarzy się z naturą, ciepłymi barwami ziemi, więc jednym ze sprawdzonych rozwiązań wykończenia domu jest brązowy dach i jasna elewacja w tonacji piasku, jasnych żółci, pasteli i beżów. Dopełnienie może stanowić stolarka otworowa w kolorze białym, brązowym albo po prostu drewniana. Na jasnej elewacji można wykorzystać różne odcienie żółcieni, ale niezbyt intensywnych. Połączenie brązowego z odcieniami pomarańczy trzeba dobrze rozważyć, żeby nie stworzyć zbyt krzykliwej kompozycji. Klasycznym rozwiązaniem jest brązowy dach i biała elewacja, która może być ożywiona za pomocą stolarki otworowej, najlepiej w kolorach drewnopodobnych.

Innym sposobem na ładną aranżację z brązowym dachem jest wykorzystanie na zewnątrz budynku różnych barw z tej palety - jaśniejszych odcieni brązu, koloru kasztanowego, orzechowego, miedzianego. Mogą być one zrealizowane w różnych materiałach, nie tylko w tradycyjnym tynku elewacyjnym, ale np. w okładzinie z klinkieru lub oblicówce z odpowiednio podbarwionych desek.

Murator M262b - Słuszny wybór - wariant II
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M262b - Słuszny wybór - wariant II. Pokrycie z dachówki ceramicznej z kolorze brązowym Link: Zobacz projekt domu >>>

Z czego zrobić brązowy dach: materiały na pokrycie

Jest bardzo obszerny wybór różnego rodzaju materiałów pokryciowych w kolorze brązowym. Brązowe dachówki znajdziemy zarówno w ofercie produktów ceramicznych, jak i betonowych. Najbardziej tradycyjne są brązowe karpiówki i dachówki zakładkowe o wzorze falistym. Ale w tym kolorze są także produkowane modne obecnie dachówki płaskie. Dachówki ceramiczne to synonim tradycyjnego dachu najwyższej jakości. Dachówki cementowe udoskonalane w ostatnich latach nie ustępują im urodą ani trwałością.

Brązowe płytki znajdziemy w kolekcjach łupka dachowego, który jest niezwykle szlachetnym i jednym z najstarszych materiałów pokryciowych. Dach w takim kolorze można wykonać również z blachy płaskiej układanej na rąbek, wykonanej ze stali lub z aluminium powleczonych powłokami ochronnymi. Odcienie brązu znajdziemy także w kolekcjach blachodachówek sprzedawanych w dużych arkuszach lub w małych panelach oraz blachy trapezowej. Niektórzy producenci oferują nawet blachodachówki powleczone brązową powłoką o wzorze drewnopodobnym. Brązowy dach można wykonać też z gontów bitumicznych, czyli dekoracyjnie wykończonej papy.

Murator C333u - Miarodajny
Autor: www.muratorprojekty.pl Brązowy dach ładnie komponuje się z drewnianą okładziną i białym tynkiem na elewacji. Projekt domu Murator C333u - Miarodajny - wariant XVIII Link: Zobacz projekt domu >>>

Materiały na brązowy dach:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki cementowe,
  • łupek,
  • blachodachówka w arkuszach,
  • blachodachówka w panelach,
  • blachodachówka z posypką,
  • blacha trapezowa,
  • blacha płaska stalowa,
  • blacha płaska aluminiowa,
  • gont bitumiczny.
Brązowy dach
Autor: Prefa Brązowy dach i fragment elewacji wykończony blachą aluminiową ciętą i układaną jak łupek

Brązowy dach: paleta odcieni

Za klasyczny kolor brązowy uważa się odcień RAL 8017. Jednak jest znacznie więcej barw z tej tonacji. Producenci nie zawsze używają standaryzowanych liczbowych oznaczeń kolorów. Zamiast tego znajdziemy materiały pokryciowe w kolorze jasno- i ciemnobrązowym, kasztanowym, orzechowym, miedzianym, kawowym, złotego dębu, medalowego brązu itp. Wiele produktów ma wykończenie melanżowe, w którym przenika się kilka odcieni brązu. Dachówki, blachodachówki albo blacha mogą mieć wykończenie półmatowe, głęboko matowe albo w różnym stopniu lśniące. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ stopień połysku może w znacznym stopniu wpłynąć na końcowy wyraz brązowego dachu.

Brązowy dach a wykończenie okapów i orynnowanie

Brązowy jest również popularnym kolorem materiałów na orynnowanie. Podobnie jak w przypadku materiałów dachowych znajdziemy rynny i rury spustowe w kolorze brązowym, miedzianym, kasztanowym itp. Systemy rynnowe w odcieniach brązu mogą być wykonane ze stali, PCW, aluminium. Idealne dopasowanie uzyskamy, sięgając po blachodachówki lub blachę płaską, ponieważ ich producenci zwykle mają orynnowanie i blachę na obróbki pod- i nadrynnowe w identycznym kolorze.

Brązowy dach
Autor: Jarosław Kąkol Brązowe okapy i orynnowanie przy dachu krytym gontem bitumicznym

Brązowy dach: jak dopasować podbitkę

Podbitka nie musi być w tym samym kolorze co dach. Bardzo ładnie wygląda dom, w którym jest ona skomponowana tak, żeby pasowała do elewacji albo dekoracyjnych elementów wykończeniowych na niej. Klasyczne rozwiązania to biała podbitka przy białej elewacji lub drewniana podbitka, gdy na zewnątrz są oblicówki z desek.

Jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu podbitki do dachu, to warto wiedzieć, że producenci blach na pokrycia i blachodachówek mają często również panele podbitkowe w takich samych kolorach. Z kolei podbitka plastikowa może mieć takie samo wykończenie jak rynny z PCW. W przypadku pozostałych materiałów idealne dopasowanie może być trudniejsze do zrealizowania.

Brązowy dach
Autor: Gamrat Drewnopodobna podsufitka przy brązowym dachu z miedzianymi rynnami
Brązowy dach
Autor: Andrzej Szandomirski Brązowy dach pasuje do budynku o białych ścianach z elementami pruskiego muru oraz okładziną z czerwono-brązowych cegieł. Projekt domu Andrzej Ludew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie