Klimatyzator przenośny. Tani i szybki sposób na schłodzenie mieszkania. Nie musisz wydawać fortuny!

2022-08-05 12:02

Prosty klimatyzator przenośny zapewni szybkie ochłodzenie wnętrza. Taki klimatyzator jest tani, nie zużywa dużo prądu i nie potrzebuje dodatkowej instalacji ani specjalistycznego montażu. Sprawdź, jakie są rodzaje klimatyzatorów i jaki wybrać do domu, by poczuć ulgę w upalne dni. Działają szybko i realnie obniżają temperaturę!

Przenośny klimatyzator
Autor: materiały prasowe Przenośny klimatyzator WELL P7 firmy Electrolux ma atrakcyjny wygląd i szybko chłodzi pomieszczenie

Tani i prosty klimatyzator przenośny bez instalowania to dobry wybór do mieszkania w bloku. Szybko ochłodzi wybrane pomieszczenie. A jago montaż jest prosty, nie wymaga skomplikowanej instalacji. Jeśli upały dają Ci się we znaki i w twoim mieszkaniu jest bardzo duszno, warto kupić klimatyzator przenośny. To rozwiązanie warte polecenia również wtedy, gdy nie planujemy stałego korzystania z klimatyzacji, tylko okazjonalne włączanie klimatyzatora w najbardziej upalne dni.

Tani i mały klimatyzator do mieszkania

Przenośny klimatyzator działa od razu, wystarczy podłączenie kabla z wtyczką do gniazda elektrycznego na napięcie 230 V i wystawienie przewodu powietrznego przez uchylone okno, co w mniejszym lub większym stopniu (zależnie od wielkości szczeliny, przez którą do wnętrza będzie napływało gorące powietrze) zmniejszy efekt chłodzenia.

Przeczytaj też: Jak przetrwać upał w mieszkaniu? 7 szybkich sposobów na ochłodzenie pomieszczeń

Klimatyzatory przenośne są małe i wygodne. Mają zwartą budowę, ważą niewiele i czasem mają kółka, co ułatwia przestawianie ich z pomieszczenia do pomieszczenia. Nie pracują tak cicho jak stacjonarne, ale też nie na tyle głośno, by stanowiło to istotną przeszkodę podczas pracy lub wypoczynku w domu.

Przeczytaj też: Klimatyzer (klimator) zamiast klimatyzatora - jak działa najtańsze urządzenie do chłodzenia

Jeśli jednak miejscem pracy klimatyzatora ma być głównie sypialnia, w jego danych technicznych warto sprawdzić poziom hałasu generowanego podczas pracy klimatyzatora co najmniej na średnim, a najlepiej na najwyższym biegu. Nie powinien przekraczać 45-50 dB (35 dB to wartość odpowiadająca cichej rozmowie).

Jaki klimatyzator przenośny wybrać do mieszkania?

Klimatyzatory przenośne występują w dwóch wersjach split lub monoblok. Urządzenia typu split mają dwie jednostki połączone ze sobą cienkimi, elastycznymi, wypełnionymi freonem przewodami o długości 3-4 m. Wewnętrzną, zawierającą parownik, ustawia się w pomieszczeniu, które ma być chłodzone, z kolei zewnętrzną, z emitującą największy hałas sprężarką, wystawia się za okno.

Jak zamontować klimatyzator przenośny w bloku?

Pomieszczenie chłodzone klimatyzatorem przenośnym musi mieć balkon albo taras, bo inaczej nie ma gdzie ustawić jednostki zewnętrznej. Na parapecie za oknem jest na nią za mało miejsca. Klimatyzatory przenośne monoblokowe mają komplet elementów w obudowie, którą ustawia się w pomieszczeniu, i jedną lub dwie rury do odprowadzania ciepła na zewnątrz. Jeśli rura jest jedna, ma średnicę 13-15 cm, jeśli są dwie ich średnica jest mniejsza, a klimatyzator jest wydajniejszy i generuje mniejszy hałas. Rury (rurę) wystawia się przez uchylone okno. Balkon lub taras nie są w tym przypadku niezbędne, ale ponieważ wszystkie (również te najgłośniejsze) elementy klimatyzatora znajdują się w pomieszczeniu, hałas towarzyszący jego pracy jest zazwyczaj większy niż w przypadku klimatyzatorów typu split.

Ile prądu zużywa klimatyzator

Do kupienia są klimatyzatory przenośne monoblokowe o mocy od 2 do 4,5 kW i klimatyzatory typu split o mocy chłodniczej sięgającej 10 kW. Najbardziej efektywne, zużywające najmniej energii elektrycznej są klimatyzatory o klasie energetycznej A.

Sprawdź: Ile prądu zużywa klimatyzacja i inne instalacje w domu

Klimatyzatory trafiające do sprzedaży muszą mieć etykietę energetyczną, podobnie jak kuchnia czy lodówka. Warto wybierać takie o najwyższej klasie energetycznej A, a nawet podwyższonej A+, A++ lub najwyższej A+++, ponieważ zużywają one najmniej energii. Klimatyzator klasy B zużywa 10% energii więcej niż klasy A, ten zaś o 10% więcej niż urządzenie klasy A++. Różnica w zużyciu energii między klimatyzatorami klasy A++ i A+++ jest jeszcze większa i sięga 20%.

Ile BTU na m2 - zapotrzebowania na chłód

Producenci klimatyzatorów podają moc klimatyzatora w tysiącach BTU/h. Informacja o mocy chłodniczej danej jednostki znajduje się w symbolu danego klimatyzatora. Odpowiedni klimatyzator można dobrać, posługując się właśnie tym wskaźnikiem - czyli  zapotrzebowania na chłód, który wynosi od 80 do 150 W/m2 powierzchni pomieszczenia. Tak duże rozbieżności wynikają m.in. z położenia pomieszczenia względem stron świata, wielkości okien, zysków ciepła od sąsiadujących wnętrz, liczby osób przebywających w pomieszczeniu oraz znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych. Najbardziej niekorzystne warunki mają pomieszczenia położone na ostatniej kondygnacji z oknami o orientacji południowo-zachodniej, najmniej – usytuowane na parterze z oknami skierowanymi na północ. W mocno nasłonecznionych wnętrzach, z oknami wychodzącymi na południe albo na poddaszach trzeba przyjmować wartości bliskie górnej granicy zakresu. Klimatyzator o mocy 2-2,5 kW wystarczy do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni do 30 m², a klimatyzator 7 kW jest do pomieszczenia o powierzchni 60-80 m².

NIE PRZEGAP: 9 najczęstszy błędów, które popełniamy używając klimatyzacji

Wybierając klimatyzator przenośny, warto zwrócić uwagę na przepływ powietrza. Im jest większy przepływ powietrza, tym chłodzenie jest szybsze. Wydajne klimatyzatory zapewniają przepływ na poziomie 300-400 m3/h.

Jak sterować klimatyzatorem?

Prędkość obrotów wentylatora w klimatyzatorze może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Przy większych obrotach wentylatora strumień powietrza schładzanego przez klimatyzator osiąga większą prędkość, więc praca klimatyzatora staje się bardziej odczuwalna. W prostych modelach klimatyzatorów regulacja obrotów odbywa się skokowo. Do ustawiania zwykle dwóch lub trzech dostępnych prędkości służy pilot sprzedawany w komplecie z klimatyzatorem.

Przeczytaj też: Jak przetrwać upał na balkonie, tarasie i w ogrodzie? 5 pomysłów na osłony przed słońcem

Dobrej klasy klimatyzatory przenośne do chłodzenia, mają dodatkowe funkcje - zwykle możliwość oczyszczania powietrza z drobnoustrojów i/lub pyłu oraz nawilżania, szeroki zakres regulacji temperatury (najczęściej od 18 do 32°C) i siły nawiewu, a także możliwość programowania parametrów pracy według wybranych scenariuszy.

Przeczytaj też: Jak działa oczyszczacz powietrza

Dzięki programatorowi czasowemu klimatyzator będzie się samoczynnie włączał i wyłączał o określonych godzinach, co pozwoli zaoszczędzić energię. Niektóre modele klimatyzatorów mają tryb „auto”, w którym urządzenie samo dobiera bieg pracy wentylatora odpowiedni do utrzymania zadanej temperatury w pomieszczeniu.

Czasem w klimatyzatorach dostępna jest funkcja grzania, przydatna w okresie przejściowym, przed uruchomieniem lub po wyłączeniu centralnego ogrzewania. Klimatyzator pracujący jako urządzenie grzewcze działa jak pompa ciepła. Przeczytaj o tym, jak wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu.