Skuteczne sposoby na upał. 7 pomysłów, jak ochłodzić mieszkanie latem

2022-08-21 7:41
Jak przetrwać upał w mieszkaniu
Autor: GettyImages Upały w natarciu. .W takiej sytuacji pozostaje jedno – schładzanie powietrza w mieszkaniu wszelkimi możliwymi sposobami

Jak przetrwać upał w mieszkaniu bez klimatyzacji? Poznaj skuteczne sposoby na upał w domu. Wysokie temperatury są bardzo uciążliwe - gorąco i duchota przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Mamy kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą przetrwać gorące dni i pozbyć się nadmiaru ciepła w mieszkaniu.

Wysokie temperatury, w szczególności w mieście, potrafią dać się we znaki. Problem pojawia się wtedy, gdy w domu robi się tak samo gorąco, jak na zewnątrz. Jak przetrwać upały w mieszkaniu? Mamy kilka prostych trików na schłodzenie powietrza i podniesienie komfortu domowników. Oto skuteczne, domowe sposoby na upał.

Zamykanie okien w upał - nie wpuszczaj gorącego powietrza!

To przez okna wpada do mieszkania w ciągu dnia najwięcej promieni słonecznych oraz rozgrzanego powietrza. Dlatego w porze największego nasłonecznienia należy trzymać okna zamknięte. W przeciwnym razie, gorące powietrze wpadnie do mieszkania. O ile to możliwe warto uchylać jedynie te okna, które w danym momencie nie są narażone na działanie promieni słonecznych.

Osłona przed słońcem. Zasłoń rolety i zaciągnij zasłony!

Najlepszą ochroną przed promieniowaniem słonecznym są osłony zewnętrzne, które nie tylko chronią przed słońcem, ale i zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania. Nie każdy jednak takie rolety posiada - dlatego z ciepłem przenikającym przez okna najlepiej walczyć stosując żaluzje, rolety, czy zwykłe zasłony. Tak naprawdę nie ma znaczenia czym zasłonisz okno, ważne, aby zrobić to jak najwcześniej i szczelnie. W czasie upałów możesz również powiesić w oknie białe prześcieradło czy ręcznik. Odbiją one część promieni słonecznych, co sprawi, że wnętrza pomieszczeń nie będą się bardzo nagrzewać.

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie w upalne dni? Rób to w nocy lub nad ranem

Najlepszą porą na wietrzenie mieszkania w czasie letnich upałów jest wieczór oraz noc, a także wczesne godziny poranne, kiedy temperatura jest zdecydowanie niższa. Wtedy okno można uchylić, otworzyć i przewietrzyć mieszkanie po to, by cyrkulacja powietrza była lepsza. W ciągu dnia okno należy zamknąć, ponieważ do pomieszczenia będzie przedostawało się już wyłącznie gorące powietrze.

Sposób na upał - wykorzystaj wodę do ochłody

Jeżeli upał w mieszkaniu jest szczególnie dokuczliwy, napełnij wannę zimną wodą, a drzwi łazienki zostaw otwarte. Jeżeli nie masz wanny, możesz rozstawić miski z lodowatą wodą, która podczas parowania obniży temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie zwiększy wilgotność powietrza. Podobny efekt przyniesie rozwieszenie w pobliżu okien mokrych ręczników czy prześcieradła. Można również w pokoju postawić suszarkę i rozwiesić na niej pranie, które nawilży wnętrze i obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Upał w domu? Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne

Z upałem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, które emitują dużo ciepła. Nie dość, że oszczędzamy energię, to jeszcze skutecznie obniżymy temperaturę w mieszkaniu.

Przeczytaj też: Zacienienie tarasu - 15 pomysłów na zadaszenia tarasów

Wstrzymajmy się przede wszystkim z gotowaniem, używaniem piekarnika, odkurzaniem, wyłączmy komputer, jeżeli skończyliśmy już z niego korzystać. 

Wiatrak i wentylator - must have na upały

Szybko ulgę, gdy panuje upały w mieszkaniu przyniesie wentylator, który wprawi powietrze w ruch i sprawi, że poczujemy się lepiej. Jest do wyboru wiele rodzajów wentylatorów. Ale każdy z nich ma ruchome śmigła, które służą do mieszania powietrza. Poruszające się z dużą prędkością cząsteczki powietrza są chłodniejsze niż nieruchome. Owiewający nas silny strumień powietrza, sprawia, że uczucie gorąca znika, co przynosi ulgę. Ich największą zaletą jest cena. Nie kosztują wiele, a dość skutecznie wprowadzają powietrze w ruch, dzięki czemu przebywanie w mieszkaniu jest dużo przyjemniejsze.

Czytaj też: Klimatyzator przenośny. Tani i szybki sposób na schłodzenie mieszkania. Nie musisz wydawać fortuny!

Klimatyzator - alternatywa dla klimatyzacji

Najbardziej oczywistym sposobem na walkę z upałem jest zamontowanie w domu klimatyzacji. Niestety jest to jedno z najdroższych rozwiązań. Trzeba jednak dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego klimatyzatora, by nie być rozczarowanym z efektów chłodzenia. Jaki model wybrać, jaki klimatyzator sprawdzi się w domu, a jaki w mieszkaniu w bloku? Tu znajdziesz szczegółowe informacje: Jaki klimatyzator wybrać - przenośny czy split?>>> 

Tańszą alternatywą dla przenośnego klimatyzatora jest klimatyzer. Można go postawić w każdym pomieszczeniu i nie potrzebuje żadnej instalacji. To najtańsze wśród przenośnych urządzeń chłodzących.

Dowiedz się więcej: Klimatyzer (klimator) to najtańsze urządzenie do chłodzenia >>>

Chcesz poznać więcej sposobów na radzenie sobie z upałem?

Włącz podcast i posłuchaj porad ekspertów.

Listen to "Jak radzić sobie z upałami?" on Spreaker.