Będą dopłaty do innych paliw - dotacje do pelletu, drewna, gazu, oleju opałowego

2022-08-06 11:44
Pellet drzewny - czy będzie nowy dodatek dla osób ogrzewajacych dom pelletami?
Autor: Kalbar Pellet drzewny

Minister Moskwa poinformowała o nowych dopłatach do ogrzewania. Będą dopłaty do pelletu, drewna, gazu, oleju opałowego. Nie będzie kryterium dochodowego w ich przyznawaniu. To efekt zarzutów, że w dodatku węglowym pominięto inne źródła ciepła. A wprowadzenie tylko dodatku węglowego jest niesprawiedliwe.

Senat wprowadził poprawki do ustawy o dodatku węglowym (projekt rządowy). Senatorowie zdecydowali, że powinny być dopłat do innych paliw niż węgiel. 5 sierpnia Sejm odrzucił poprawki i wprowadził ustawę o dodatku węglowym 3000 zł tylko dla węgla. Nie będzie kryterium dochodowego w przyznawaniu dopłat.

Są nowe dopłaty do ogrzewania

Anna Moskwa minister Klimatu i Środowiska Moskwa podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie poinformowała od nowych dopłatach do ogrzewania. Przeczytaj: Nowe dopłaty do ogrzewania dla wszystkich >>>

Wysokość nowych dopłat dla korzystających z pelletu, oleju opałowego, drewna i gazu LPG wyniesie:

  • dopłaty do pelletu - 3 tys. zł;
  • dopłaty do oleju opałowego - 2 tys. zł;
  • dopłaty do drewna kawałkowego - 1 tys. zł;
  • dopłaty do gazu LPG - 500 zł.

Dopłaty do pelletu, drewna, oleju i gazu mają funkcjonować analogicznie jak w przypadku dodatku węglowego - dodatek zostanie wypłacony jednorazowo po złożeniu wniosku, każdemu kto korzysta z podanego źródła ciepła. Nie obowiązuje kryterium dochodowe. Dodatek do ogrzewania będzie wypłacany przez gminy.

Dlaczego wprowadzono dopłaty do innych paliw?

Dopłaty do innych paliw to skutek krytyki rządu za wprowadzenie dopłat tylko do węgla. Pojawiło się wiele głosów, że wprowadzenie tylko dodatku węglowego 3000 zł jest niesprawiedliwe. Więcej o tym, jak dostać dodatek węglowy i jak złożyć wniosek o jego wypłatę pisaliśmy w artykule: "Dodatek węglowy 3000 zł - jak wypełnić wniosek i gdzie złożyć, kiedy wypłata".

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd przyzna dopłaty do innych źródeł ciepła. Na konferencji, zapytany o dopłaty dla osób ogrzewających domy innymi źródłami ciepła powiedział: - Ciepło dla gospodarstw domowych to przedmiot dyskusji Rady Ministrów dziś i wcześniej. Na moje polecenie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt, który objąłby różnymi mechanizmami różne źródła ciepła - wyjaśnił. Dodał, że wysokość nowych dopłat będzie uzależniona od cen tych paliw na rynku.

Jedną z form wsparcia finansowego jest też obniżka VAT-u na pellety, olej opałowy i gaz płynny LPG - Senat zaproponował stawkę 0%

Przeczytaj też:

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" czytamy: "Rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty".

Polska Rada Pelletu już dawno zwróciła się do rządu z prośbą o pomoc dla osób, które ogrzewają dom pelletami. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule - Czy będą dopłaty do pelletu? Niedawno również Polski Alarm Smogowy wysłał do rządu propozycję społeczną wprowadzenia dodatku energetycznego i bonu na audyt energetyczny.

Przeczytaj też:

Czy będzie tarcza antyinflacyjna dla pelletu, oleju opałowego?

Producenci pelletów walczą też o zmniejszenie stawki VAT na to paliwo. W Polsce stawka VAT na pellet wynosi 23%, podczas gdy w wielu krajach Europy Zachodniej – 10%. Kolejnym sposobem na pomoc finansową przed sezonem grzewczym miałaby być też tarcza antyinflacyjna wprowadzona na pellet, olej opałowy i węgiel. Przeczytaj tutaj: VAT 0% na pellet, olej opałowy i gaz płynny LPG >>>