Tani węgiel w Warszawie. Jak go kupić? Można już składać wnioski

2022-11-18 14:48
Węgiel po preferencyjnej cenie w Warszawie
Autor: GettyImages

Węgiel po preferencyjnych cenach w Warszawie. Stolica dołączyła do gmin, które umożliwią sprzedaż taniego węgla mieszkańcom. Wskazano dwie lokalizacje odbioru opału. Warszawiacy zainteresowani zakupem węgla od samorządu będą musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Gdzie go złożyć i do kiedy? Gdzie będzie można kupić tani węgiel w Warszawie?

Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, która weszła w życie 3 listopada, zakłada, że samorządy będą kupować węgiel w cenie 1,5 tys. zł za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom nie drożej niż 2 tys. zł za tonę. Warszawa dołączyła do grona samorządów, które zdecydowały się sprzedawać paliwo stałe mieszkańcom po preferencyjnych cenach. 

Węgiel po preferencyjnych cenach w Warszawie

W Warszawie węgiel rozdysponuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Miejska spółka będzie odpowiedzialna za: odbiór węgla od spółki państwowej wskazanej przez Ministra Aktywów Państwowych, przetransportowanie węgla na place składowe, magazynowanie na swoim terenie oraz sprzedaż mieszkańcom – zarówno z miejsca składowania, jak i z możliwością dowozu bezpośrednio do mieszkańca.

Stołeczny ratusz poinformował, że a podstawie uzupełnionych ankiet od mieszkańców, którzy opalają domy i mieszkania węglem, stolica w ubiegłym tygodniu złożyła zapotrzebowanie na zakup ponad 5 tys. ton węgla.

Wniosek o preferencyjny zakup węgla w Warszawie - wzór

Warszawiacy zainteresowani zakupem węgla po preferencyjnej cenie muszą wypełnić odpowiedni wniosek. Nie ma oficjalnego wzoru wniosku. Każda gmina przygotowuje go samodzielnie - ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe wylicza, jakie informacje powinny się znaleźć we wniosku.

Tani węgiel w Warszawie - pobierz wzór wniosku

Jakie dane podać we wniosku o tani węgiel?

Wniosek o węgiel od samorządu Warszawa należy wypełniać WIELKIMI LITERAMI. Należy podać w nim następujące informacje:

  • dane wnioskodawcy: imię i nazwisko wnioskodawcy, PESEL;
  • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny;
  • adres poczty elektronicznej, numer telefonu wnioskodawcy;
  • określenie ilości paliwa stałego, o zakup którego występuje wnioskodawca;
  • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego;
  • oświadczenie: Oświadczam, że ani ja ani żaden członek mojego gospodarstwa domowego, na rzecz, którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyliśmy paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej, o jakiej jest mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

Jak złożyć wniosek o tani węgiel w Warszawie?

Uzupełniony wniosek można składać do 15 kwietnia 2023 roku. Należy to zrobić w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

Węgiel w Warszawie - sprzedaż i transport do mieszkańców

Transport węgla będzie można zamówić i uzgodnić z MPO telefonicznie lub mailowo. Mieszkańcy będą mogli również odebrać węgiel samodzielnie bezpośrednio z miejsca składowania. Obecnie na ten cel przygotowane są dwie lokalizacje – przy ul. Mortkowicza na Ursynowie oraz przy ul. Kampinoskiej na Bielanach.

Węgiel od samorządu - Warszawa czeka na projekt umowy na dostawy

Warszawa, pomimo realizacji wszystkich oczekiwanych przez Wojewodę Mazowieckiego i Ministerstwo Aktywów Państwowych działań wynikających z ustawy, nadal nie otrzymała projektu umowy na dostawy węgla od wskazanego w rozporządzeniu podmiotu wprowadzającego paliwo stałe do obrotu. Stolica nie ma też wskazanych zsypisk, skąd MPO będzie mogło przetransportować paliwo do miejsca składowania na terenie miasta.

Przeczytaj też: 2,3 tys. gmin będzie sprzedawać węgiel po preferencyjnej cenie 

Kto może kupić węgiel po preferencyjnej cenie

Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego i posiadają piec zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

O tym kto nie kupi węgla po preferencyjnej cenie od gminy przeczytasz w artykule: Kto nie może kupić taniego węgla od gminy? W tych przypadkach to wykluczone!

Ile węgla po preferencyjnej cenie w Warszawie

Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejne w 2023 roku. Zakupu można dokonać w dwóch okresach, tj. do 31 grudnia 2022 r. oraz od 1 stycznia 2023 r.