Cena węgla dla indywidualnego odbiorcy. Czy jest zwolniony z akcyzy na węgiel?
Węgiel kupuje się z akcyzą czy bez niej? Jaka jest cena węgla dla indywidualnego odbiorcy? Kupno węgla jest trudne i kosztowne. Ponadto trzeba dopełnić wielu formalności. Firmy sprzedające węgiel wymagają różnych dokumentów, np. deklaracji CEEB. Pojawia się również kwestia akcyzy. Można się w tym pogubić.
Gdy chcemy kupić węgiel, należy załatwić wiele formalności, np. przedstawić deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że opalamy dom węglem. Jeśli ktoś w naszym imieniu będzie odbierał zamówiony węgiel, musi przedstawić nasze pełnomocnictwo. Pojawia się jeszcze oświadczenie dotyczące akcyzy. Co zrobić, żeby kupić węgiel zwolniony z akcyzy. Kogo obowiązuje cena węgla z akcyzą, a kogo bez akcyzy? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Co to jest akcyza
- Jakie towary są objęte akcyzą
- Zwolnienia węgla z akcyzy. Jak cena węgla dla indywidualnych odbiorców?
- Jak kupić węgiel bez akcyzy? Oświadczenie o zakupie węgla na własny użytek
- Zakup węgla bez akcyzy oświadczenie do pobrania
- Ile wynosi akcyza na węgiel
Co to jest akcyza
Podatek akcyzowy jest podatkiem pośrednim płaconym przez podatników we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest on zharmonizowany, co stanowi gwarancję istnienia jednolitego rynku w UE. Podatek akcyzowy ma charakter cenotwórczy. Podmiot sprzedający towary objęte akcyzą wkalkulowuje ją w cenę sprzedaży. Stanowi zatem obciążenie konsumenta, który jest ostatecznym nabywcą towaru. Akcyza jest podatkiem pośrednim, podobnie jak VAT, z tym że dotyczy ona tylko określonych grup wyrobów.
Jakie towary są objęte akcyzą
Wspólny system podatku akcyzowego w UE obejmuje regulacje, które dotyczą wyrobów akcyzowych, takich jak:
- wyroby energetyczne,
- energia elektryczna,
- napoje alkoholowe,
- wyroby tytoniowe.
Każde państwo może nałożyć akcyzę na inne grupy towarów. Powszechne jest na przykład nałożenie akcyzy na samochody.
Sprawdź też: Jak kupić tanio węgiel od gminy. Ruszyły zapisy
Przepisy dotyczące akcyzy są zapisane w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020r. poz. 722 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nią wyroby węglowe jako produkty energetyczne są objęte akcyzą. Istnieje jednak duża grupa wyłączeń z obowiązku płacenia akcyzy.
Zwolnienia węgla z akcyzy. Jak cena węgla dla indywidualnych odbiorców?
Zgodnie z art.31a ust.1 ustawy zwolnione z akcyzy są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych, między innymi przez:
- gospodarstwa domowe,
- organy administracji publicznej,
- jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- podmioty systemu oświaty,
- żłobki i kluby dziecięce,
- podmioty lecznicze,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- organizacje pożytku publicznego.
Przeczytaj też: Aktualna cena węgla. Ile trzeba zapłacić za tonę
Jak kupić węgiel bez akcyzy? Oświadczenie o zakupie węgla na własny użytek
Kupując węgiel na opał dla swojego gospodarstwa domowego, jest się tak zwanym finalnym nabywcą węgla. Trzeba złożyć oświadczenie finalnego nabywcy węglowego, że kupowane wyroby węglowe są przeznaczone do celów, które uprawniają do zwolnienia z akcyzy. Jeśli węgiel będzie odbierał w naszym imieniu pełnomocnik, np. kierowca, który go do nas przywiezie, to on powinien w naszym imieniu złożyć takie oświadczenie. Jednocześnie przy zakupie węgla jest wymagane podanie danych osobowych, np. numeru PESEL, co należy potwierdzić dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta stałego pobytu).
Odmowa przekazania tych informacji spowoduje, że transakcja sprzedaży węgla nie będzie mogła podlegać zwolnieniu z akcyzy, ponieważ nie zostaną spełnione warunki do jej zastosowania (art. 31a ust. 3c pkt 1 i 3). Spowoduje to, że cena węgla będzie uwzględniać podatek akcyzowy.
Przeczytaj też: Jak kupić węgiel przez Internet w PGG
Zakup węgla bez akcyzy oświadczenie do pobrania
Zamieszczamy oświadczenie, które będzie potrzebne do zakupu węgla bez akcyzy w sklepie PGG. Jest to "Pełnomocnictwo do zakupu wyrobów węglowych za gotówkę w zwolnieniu z podatku akcyzowego dla finalnego nabywcy węgla" - plik oświadczenia DO POBRANIA >>>
Ile wynosi akcyza na węgiel
Dla pełnej informacji - w 2022 r. akcyza na węgiel kamienny objęty kodem CN 2701 wynosi netto 32,84 zł, a brutto 40,40 zł za tonę.