Bon 2,5 tys. na energooszczędny sprzęt AGD, który pozwoli oszczędzić na rachunkach za prąd. Tego chce Lewica!

2022-10-06 12:48
bon na wymianę sprzętu AGD
Autor: Piotr Mastalerz Czy będzie bon na wymianę starego sprzętu AGD dla gospodarstw domowych?

Liderzy Lewicy przedstawili kolejny pomysł na dodatek. Tym razem chodzi o bon o wartości 2500 zł na sprzęt AGD. Dopłata do wymiany starych i prądożernych sprzętów AGD byłaby dla najbiedniejszych. Zapomoga ma pomóc w oszczędzaniu na rachunkach za prąd.

Dodatków do ogrzewania jest już całkiem sporo. Mamy dodatek energetyczny, czyli rządowe wsparcie finansowe mające złagodzić skutki drastycznego wzrostu cen paliw i energii. Przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, bez względu na osiągane dochody. Wysokość dopłaty zależy jednak od tego, jakim paliwem się ogrzewamy. Ponadto działa tarcza antyinflacyjna i niedawno została ogłoszona przez rządzących tarcza solidarnościowa, która wprowadza m.in. zamrożenie cen prądu w 2023 r.

Lewica zaproponowała bon na wymianę sprzętu AGD

Przedstawiciele Lewicy wzięli udział w konferencji "Jedna Europa wspólna energia" organizowanej przez Partię Europejskich Socjalistów. W jej trakcie liderzy tego ugrupowania przedstawili postulaty, które mają pomóc w walce z kryzysem energetycznym. Jednym z nich ma być wprowadzenie bonu na wymianę starego sprzętu AGD.

Robert Biedroń przedstawił pomysł na nowe dofinansowanie dla gospodarstw domowych, tym razem do zakupu sprzętu AGD - Proponujemy bon o wartości 2500 zł na zakup energooszczędnego sprzętu AGD dla 7 milionów najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych!

Przeczytaj też: Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii? Na te sprzęty uważaj!

Bon na AGD miałby działać na podobnej zasadzie jak bon turystyczny, czy dodatek osłonowy. Robert Biedroń przekonywał, że to ogromne oszczędności energii.

Dla kogo bon 2500 zł na AGD

Robert Biedroń na konferencji zwrócił uwagę, że wiele osób ma w mieszkaniu przestarzały sprzęt AGD, który zużywa o wiele więcej energii elektrycznej niż nowoczesne, energooszczędne urządzenia. Zaapelował o szybkie wprowadzenie bonu o wartości 2500 zł dla osób najbiedniejszych, których nie stać na zakup nowej lodówki, kuchenki, czy piekarnika.

Ma to być specjalny, solidarnościowy bon o wartości 2500 zł, który będzie dostępny dla rodzin, których dochód nie przekracza 2 tys. zł na członka gospodarstwa domowego. Ten bon oznacza nie tylko wsparcie dla tych rodzin, ale także ogromne oszczędności energii - tłumaczył Robert Biedroń. 

Przeczytaj też: Jak sprawdzić zużycie prądu?

Polityk przekonywał, że takie dofinansowanie pozwoli wymienić przestarzałe urządzenia AGD i tym samym płacić mniejsze rachunki za prąd.

Obecnie jedyny bon na sprzęt, który funkcjonuje to rządowa dopłata do wymiany dekodera lub telewizora.