Dofinansowanie do dekodera lub telewizora - ile wynosi i jak złożyć wniosek

2022-08-01 10:46
dofinansowanie do dekodera
Autor: Gettyimages Jeśli bezpłatnie odbierasz telewizję naziemną, upewnij się, czy twój telewizor lub dekoder jest przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Jeśli nie, możesz skorzystać z dofinasowania do zakupu dekodera lub wymiany telewizora

Aby uzyskać dofinansowanie do dekodera lub telewizora, wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie do ich zakupu. Od czerwca w woj. mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim obowiązuje nowy standard nadawania - DVB-T2/HEVC. Jeśli pojawi się problem z odbiorem kanałów niezbędna będzie wymiana dekodera lub telewizora.

Dla osób korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej nadszedł czas zmian. Polska jest na etapie przechodzenia na nowy standard nadawania. Dla wielu oznacza to konieczność wymiany sprzętu, na szczęście można skorzystać z pomocy finansowej i złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora.

Spis treści

 1. Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej
 2. Co daje nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC
 3. Ile wynosi dofinansowanie do dekodera?
 4. Dla kogo dofinansowanie do dekodera
 5. Dofinansowanie do zakupu dekodera wniosek
 6. Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do dekodera online
 7. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do dekodera na poczcie

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Dotychczas do transmisji naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystywany był standard przesyłania danych audio-wideo DVB-T pierwszej generacji. Ze względu na ograniczenia tej technologii zdecydowano o wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2. W Polsce przełączenia podzielono na 4 etapy. Od 28 marca na nowy standard przeszli mieszkańcy województw dolnośląskiego i lubuskiego, 25 kwietnia mieszkańcy pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego, 23 maja przełączono województwa małopolskie, śląskie, podkarpackie, opolskie, łódzkie i świętokrzyskie, a 27 czerwca wprowadzono nowy standard nadawania dla województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zmiana standardu nadawania nie dotyczy osób, które korzystają z usług telewizji kablowej lub satelitarnej.

Co daje nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC

Nowa transmisja DVB-T2 wykorzystywać będzie technologię kodowania obrazu algorytmem MPEG-H (H.265/HEVC). W nowym standardzie nadawania dostępna będzie większa liczba kanałów TV, możliwa będzie transmisja obrazu w wysokiej rozdzielczości 4K/Ultra HD, poprawi się też jakość dźwięku.

Przeczytaj też:

Osoby korzystające do tej pory z telewizji DVB-T powinny upewnić się, że ich telewizor jest wyposażony w dekoder DVB-T2 z kodekiem HEVC. Specyfikacja techniczna większości nowych odbiorników typu smart o rozdzielczości 4K/Ultra HD przewiduje już obsługę kodowania wykorzystywanego w DVB-T2, więc dla ich właścicieli zmiana standardu transmisji będzie niezauważalna. Posiadacze starszych telewizorów są zmuszeni do zakupu lub wymiany telewizora lub zewnętrznego dekodera na model obsługujący standard DVB-T2/HEVC.

Ile wynosi dofinansowanie do dekodera?

W ramach rządowego programu pomocy finansowej do wymiany dekodera te osoby, które mają niedostosowany sprzęt i nie mają środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 zł do dekodera telewizyjnego lub dofinansowanie w wysokości 250 zł do telewizora obsługującego nowy standard telewizji. Po dopełnieniu formalności, otrzymuje się specjalny kod dofinansowania, który uprawnia do zniżki podczas zakupu nowego sprzętu.

Dla kogo dofinansowanie do dekodera

O dofinansowanie do dekodera może się ubiegać każdy, kto ukończył 18 lat i jest zameldowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy (powyżej 30 dni). Na jedno gospodarstwo domowe może być przyznane tylko jedno dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie do dekodera można składać do końca 2022 r. Dopłata będzie przyznawania niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe.

Dofinansowanie do zakupu dekodera wniosek

Wniosek o dofinansowanie do zakupu dekodera można złożyć przez Internet lub w placówce pocztowej. Aby złożyć wniosek online, potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub certyfikatu kwalifikowanego.

Składając wniosek o dofinansowanie do dekodera za pośrednictwem portalu gov.pl należy przygotować: login z hasłem do profilu zaufanego i telefon komórkowy lub podpis kwalifikowany lub e-dowód. Do wypełnienia wniosku o dofinansowanie do zakupu dekodera (zarówno przez internet jak i na poczcie) potrzebne będą następujące dane:

 • imię i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres gospodarstwa domowego,
 • adres e-mail, na który otrzymasz kod dofinansowania,
 • numer telefonu, na który otrzymasz SMS z kodem potwierdzającym płatność w sklepie.

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do dekodera online

 1. Wejdź na stronę https://bit.ly/3zCrNyS i kliknij przycisk ZŁÓŻ WNIOSEK
 2. System przekieruje cię na stronę login.gov.pl, na której wybierz sposób logowania
 3. Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza wniosku o dofinasowanie. Gdy to zrobisz, system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie sprawdzisz i podpiszesz zgłoszenie elektronicznie za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na koniec kliknij przycisk Potwierdź.
 4. Na podany we wniosku adres e-mail i twoją skrzynkę ePUAP, z której wysyłasz wniosek, dostaniesz specjalny kod. Trzeba go podać w sklepie, aby otrzymać dofinansowanie do zakupu dekodera oraz instrukcję dalszego postępowania. Kod można zrealizować u tych sprzedawców stacjonarnych i internetowych, którzy przystąpili do programu dofinansowania. Listę sklepów, gdzie możesz dostać dofinansowanie do dekodera znajdziesz na stronie: https://bit.ly/3OhDdwg

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do dekodera na poczcie

 1. Odwiedź wybrany Urząd Poczty Polskiej S.A. Uwaga! Sprawę załatwisz tylko na poczcie, nie w punkcie pocztowym.
 2. Poinformuj pracownika poczty, że chcesz uzyskać dofinansowanie do zakupu odbiornika cyfrowego, podaj niezbędne dane (patrz akapit powyżej). Pracownik wygeneruje wniosek o dofinansowanie, poprosi cię o sprawdzenie poprawności danych i jego podpisanie.
 3. Otrzymasz potwierdzenie złożenia wniosku i kod świadczenia. Kod można zrealizować u tych sprzedawców stacjonarnych i internetowych, którzy przystąpili do programu dofinansowania. Listę sklepów znajdziesz na tej stronie: https://bit.ly/3OhDdwg
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE