Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 od 27 czerwca już we wszystkich województwach

2022-06-29 15:31

Zmiany dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej - od 27 czerwca w całej Polsce miał obowiązywać nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Jednak, dzięki decyzji UKE, termin ten przedłużono do 2024 r. dla telewizji państwowej. Co to oznacza w praktyce? Co zrobić, by nadal odbierać ulubione programy? Czy starsze odbiorniki przestaną działać, a ich właściciele pozostaną z dnia na dzień bez telewizji?

Zmiana sposobu nadawania TV naziemnej
Autor: GettyImages Czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Polsce wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów – DVB-T2/HEVC

Już we wszystkich województwach nastąpiła zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowy standard oznacza techniczną zmianę jakości nadawania. Dla widzów to same korzyści - większa oferta programów, lepsza jakość obrazu i dźwięku. Wiąże się to jednak również z większymi wymaganiami względem ich telewizorów. 

W związku ze zmianą systemu nadawania na DVB-T2 pojawia się wiele pytań – co zrobić, by nadal móc oglądać TV, a także czy konieczna będzie wymiana sprzętu?

DVB-T2/HEVC - co oznacza nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej?

Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu kodowania obrazu. W przypadku DVB-T2 wykorzystywany jest nowy kodek HEVC. Dzięki nowemu standardowi kompresji DVB-T2 zaoferuje lepszą jakość dźwięku i obrazu, a także większą liczbę kanałów, dostępnych w ramach multipleksu telewizji naziemnej. 

Po zmianach wszystkie kanały będą nadawane w jakości HD, a część z nich także w rozdzielczości 4K. Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

oglądanie telewizji
Autor: Gettyimages Standard DVB-T2 oznacza techniczną zmianę jakości nadawania. Pozwoli na oglądanie większej liczby programów w wyższej jakości obrazu i dźwięku

Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?

Transmisja telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC była uruchamiana stopniowo. Przejście na nowy standard podzielono na cztery etapy - 27 czerwca br. mastąpił  już ostatni etap. Związek Cyfrowa Polska przypomina o dostosowaniu odbiorników telewizyjnych do nowego standardu nadawania.

  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie

Po zmianie możliwe będzie odbieranie telewizji naziemnej tylko w nowym standardzie. Jednak zrobiono ustępstwo dla telewizji publicznej - MUX-3, do której zaliczają się kanały Telewizja Polska I, Telewizja Polska II, program regionalny, TVP Polonia oraz inne programy nadawane przez Telewizję Polską S.A. - będzie mogła ona nadawać w dotychczasowym standardzie do końca 2023 r. Prezes UKE Jacek Oko poinformował, że w przypadku multipleksu MUX3 "zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 r.".

Telewizje komercyjne - TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska - wydały w piątek oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych. "27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - napisano w oświadczeniu.

Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor?

Większość nowoczesnych telewizorów ma możliwość odbierania nowego standardu DVB-T2. Jak sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście telewizji naziemnej nowej generacji? Można skontaktować się z producentem lub sprawdzić instrukcję załączoną przy zakupie danego modelu telewizora. 

Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do dekodera lub wymiany telewizora

Jeśli telewizor nie wspiera standardu DVB-T2/HEVC - jednym z rozwiązań jest jego wymiana i zakup nowego sprzętu, co niestety wiąże się z dość dużym wydatkiem. Drugim rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego dekodera, dzięki któremu starszy telewizor będzie w stanie odbierać kanały telewizji naziemnej. A to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.