Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 od 27 czerwca już we wszystkich województwach

2022-06-29 15:31
Zmiana sposobu nadawania TV naziemnej
Autor: GettyImages Czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Polsce wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów – DVB-T2/HEVC

Zmiany dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej - od 27 czerwca w całej Polsce miał obowiązywać nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Jednak, dzięki decyzji UKE, termin ten przedłużono do 2024 r. dla telewizji państwowej. Co to oznacza w praktyce? Co zrobić, by nadal odbierać ulubione programy? Czy starsze odbiorniki przestaną działać, a ich właściciele pozostaną z dnia na dzień bez telewizji?

Już we wszystkich województwach nastąpiła zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Nowy standard oznacza techniczną zmianę jakości nadawania. Dla widzów to same korzyści - większa oferta programów, lepsza jakość obrazu i dźwięku. Wiąże się to jednak również z większymi wymaganiami względem ich telewizorów. 

W związku ze zmianą systemu nadawania na DVB-T2 pojawia się wiele pytań – co zrobić, by nadal móc oglądać TV, a także czy konieczna będzie wymiana sprzętu?

DVB-T2/HEVC - co oznacza nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej?

Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu kodowania obrazu. W przypadku DVB-T2 wykorzystywany jest nowy kodek HEVC. Dzięki nowemu standardowi kompresji DVB-T2 zaoferuje lepszą jakość dźwięku i obrazu, a także większą liczbę kanałów, dostępnych w ramach multipleksu telewizji naziemnej. 

Po zmianach wszystkie kanały będą nadawane w jakości HD, a część z nich także w rozdzielczości 4K. Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie.

oglądanie telewizji
Autor: Gettyimages Standard DVB-T2 oznacza techniczną zmianę jakości nadawania. Pozwoli na oglądanie większej liczby programów w wyższej jakości obrazu i dźwięku

Zmiana nadawania na DVB-T2 – od kiedy?

Transmisja telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC była uruchamiana stopniowo. Przejście na nowy standard podzielono na cztery etapy - 27 czerwca br. mastąpił  już ostatni etap. Związek Cyfrowa Polska przypomina o dostosowaniu odbiorników telewizyjnych do nowego standardu nadawania.

  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • Zmiana nadawania na DVB-T2 etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie

Po zmianie możliwe będzie odbieranie telewizji naziemnej tylko w nowym standardzie. Jednak zrobiono ustępstwo dla telewizji publicznej - MUX-3, do której zaliczają się kanały Telewizja Polska I, Telewizja Polska II, program regionalny, TVP Polonia oraz inne programy nadawane przez Telewizję Polską S.A. - będzie mogła ona nadawać w dotychczasowym standardzie do końca 2023 r. Prezes UKE Jacek Oko poinformował, że w przypadku multipleksu MUX3 "zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 r.".

Telewizje komercyjne - TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska - wydały w piątek oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych. "27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - napisano w oświadczeniu.

Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor?

Większość nowoczesnych telewizorów ma możliwość odbierania nowego standardu DVB-T2. Jak sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście telewizji naziemnej nowej generacji? Można skontaktować się z producentem lub sprawdzić instrukcję załączoną przy zakupie danego modelu telewizora. 

Przeczytaj też: Jak dostać dofinansowanie do dekodera lub wymiany telewizora

Jeśli telewizor nie wspiera standardu DVB-T2/HEVC - jednym z rozwiązań jest jego wymiana i zakup nowego sprzętu, co niestety wiąże się z dość dużym wydatkiem. Drugim rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego dekodera, dzięki któremu starszy telewizor będzie w stanie odbierać kanały telewizji naziemnej. A to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE