Telewizor czy projektor? Jak wybrać telewizor, a jak projektor z ekranem?

2022-03-17 9:19
Telewizor czy projektor?
Autor: GettyImages

Dla większości z nas telewizja to główne źródło rozrywki. W ofercie dostawców dostępne są najnowsze kinowe produkcje, które niedługo po swoich światowych premierach można oglądać w zaciszu własnego domu. Aby stworzyć w salonie namiastkę sali kinowej, niezbędny jest telewizor o sporej przekątnej ekranu lub projektor multimedialny z ekranem.

Telewizor do kina domowego

Współczesne odbiorniki TV dają dostęp do setek kanałów telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej, internetowych aplikacji oraz serwisów wideo, mogą także służyć jako ekran w kinie domowym.

Istotnym parametrem dla osób kupujących telewizor jest jego rozdzielczość – im wyższa, tym więcej detali zobaczymy na ekranie. Obecnie za standard przyjmuje się rozdzielczości UHD (3840x2160 pikseli) oraz 4K UHD (4096×2160 pikseli), które zapewniają wyraźny i szczegółowy obraz. Telewizory 4K UHD wykorzystują też funkcję skalowania obrazu, która wyraźnie poprawia jakość materiałów o niższej rozdzielczości. Ale wysoka rozdzielczość to nie wszystko. Aby uzyskać możliwie najwyższą jakoś obrazu telewizor powinien być także wyposażony w technologię HDR (High Dynamic Range), której zadaniem jest poszerzanie palety kolorów i rozpiętości zakresu tonalnego.

Wybierając telewizor zwróćmy uwagę na przekątną ekranu. Dobierając przekątną ekranu telewizora należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym będzie on ustawiony. Trzeba sprawdzić, z jakiej odległości będziemy oglądać filmy – optymalny dystans od oczu widza do ekranu 4K to 2-4 cm na każdy jego cal. Przykładowo, od telewizora 65-calowego powinniśmy siedzieć nie dalej niż 260 cm, nasz wzrok powinien obejmować cały ekran.

Telewizor czy projektor?
Autor: GettyImages

Ważną cechą charakteryzującą telewizor jest technologia, w jakiej skonstruowany jest ekran. Obecnie na rynku dostępne są odbiorniki wyposażone m.in. w wyświetlacze ciekłokrystaliczne LED, QLED, NanoCell oraz z diodami organicznymi OLED. Ponadto w wyświetlaczach LCD stosowane są dwa typy matryc: VA i ISP. Urządzenia z matrycą VA mają gorszy czas reakcji oraz kąty widzenia, odwzorowanie kolorów nie jest idealne, cechują się natomiast dobrą czernią i kontrastem. Z kolei wyświetlacze IPS oferują duże lepsze odwzorowanie kolorów, a obraz jest dobrze widoczny pod szerszymi kątami. Technologia ta nie zapewnia idealnej czerni i kontrastu.

Kolejny parametr, na jaki należy zwrócić uwagę podczas wyboru telewizora to częstotliwości odświeżania ekranu. Im wyższa jest ta wartość, tym większa płynność ruchu i mniejsze smużenie w dynamicznych scenach akcji lub podczas transmisji sportowych. Telewizory z odświeżaniem 50 Hz przeznaczone są dla mniej wymagających osób, które na co dzień oglądają programy telewizyjne, seriale lub filmy. Modele 100 Hz są polecane osobom zwracającym dużą uwagę na płynność ruchów ukazanych na ekranie.

Aby cieszyć się telewizją niezbędny jest również dekoder, służący do odbierania sygnału, jego przetwarzania i przekazywania do odbiornika TV lub projektora. Obecnie na rynku dominują dekodery cyfrowe, umożliwiające odbiór sygnału w rozdzielczości Full HD i 4K. Dekodera nie trzeba kupować, można wydzierżawić od operatora telewizji, wraz z pakietem wybranych kanałów filmowych i sportowych, dostępem do serwisów VOD, a także możliwością oglądania online treści live na innych urządzeniach. Nowoczesne dekodery umożliwiają korzystanie z telewizji, oferując przy tym szereg bonusów. Ich instalacja jest banalnie prosta, wymaga jedynie dostępu do internetu, a po podłączeniu anteny umożliwia również odbieranie Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T. Wbudowany Chromecast pozwoli na przesłanie ulubionych treści na telewizor w zaledwie kilka sekund i po jednym kliknięciu. Wybór dekodera u sprawdzonego dostawcy jest bardzo opłacalny, zwłaszcza dzięki specjalnym pakietom, które gwarantują dostęp do hitów filmowych niedługo po kinowych premierach i do najlepszych wydarzeń sportowych z całego świata. Dobry dekoder pozwoli z łatwością zamienić salon w domowe kino, zapewniając wysokiej jakości rozrywkę.

Telewizor czy projektor?
Autor: GettyImages

Projektor do kina domowego

Gdy zechcemy oglądać filmy na dużym ekranie, rozwiązaniem jest kupno projektora, który pozwala uzyskać obraz o takiej samej przekątnej co kilkukrotnie droższy telewizor. Wybierając tego typu sprzęt należy pamiętać, że nie sprawdzi się on jako zamiennik telewizora. Z projektora nie da się korzystać na co dzień bardzo intensywnie, ponieważ wpływa negatywnie na żywotność lampy. Obecnie jako źródło światła wykorzystuje się w projektorach lampy halogenowe, diody elektroluminescencyjne lub połączenie wiązki lasera z diodami LED. Najlepszą (i zarazem najdroższą) konstrukcja jest projektor laserowy. Jego źródło światła wytrzymuje od 20 do 30 tysięcy godzin. Drugą grupę stanowią projektory LED, czas ich bezawaryjnej pracy to ok. od 10 do 20 tysięcy godzin. W ostatniej grupie znajdują się tradycyjne projektory z lampą halogenową. W warunkach domowych, gdy korzystamy z trybu ECO, taki projektor może pracować bez widocznego pogorszenia obrazu przez 3 do 4 tysięcy godzin.

Projektory nie są urządzeniami bezgłośnymi, istotną kwestią podczas wyboru sprzętu do domu jest poziom hałasu generowanego przez wentylator. Aby komfortowo oglądać filmy bez specjalnego pogłaśniania dźwięku, należy wcześniej sprawdzić w parametrach technicznych głośność urządzenia podczas pracy standardowej oraz w trybie ECO. Generowany hałas nie powinien przekraczać wartość 30 decybeli, cichy projektor pracuje z głośnością 25 – 27 dB.

10 pięknych aranżacji salonu

Projektor – wyświetlanie obrazu

Projektory multimedialne wykorzystają różne technologie wyświetlania obrazu. Do wyboru mamy technologię lampową DLP (Digital Light Processing), gdzie elektronika przetwarzająca obraz współpracuje z układem optycznym, zbudowanym z filtrów oraz ruchomych luster. Urządzenia tego typu wiernie odwzorowują kolory, do minusów należy zaliczyć niepożądane efekty migotania oraz „tęczy”.

Kolejną, droższą i nowocześniejszą technologią jest 3LCD, która staje się obecnie standardem. Wykorzystywane są tu trzy matryce LCD, projektory tego typu mają dłuższą żywotność i skierowane są do kinomanów. Generowany obraz jest wysokiej jakości o równomiernym natężeniu światła białego i barwnego, nie występuje tu efekt tęczy, natomiast czerń jest na nieco gorszym poziomie.

Najbardziej zaawansowaną technologią jest LCOS. Jest to rozwinięcie i połączenie zalet technologii LCD i DLP, wykorzystywane w projektorach z wyższej półki cenowej. Sprzęt ten najlepiej odwzorowuje kolory, zapewnia naturalny obraz najwyższej jakości.

Dostępne są również projektory o bardzo krótkiej ogniskowej (z krótkim rzutem lub krótkodystansowe). Dzięki zastosowaniu szerokokątnej optyki i zaawansowanemu systemowi kierowania światłem, urządzenia te potrafią wyświetlić wysokiej jakości obraz z odległości kilkunastu centymetrów od ściany (tradycyjny projektor wymaga ustawienia go w odległości około trzech metrów od ekranu).

Telewizor czy projektor?
Autor: GettyImages

Projektor – rozdzielczość

Im wyższa będzie rozdzielczość, tym większa przekątna wyświetlanego obrazu, lepsza ostrość i odwzorowanie detali. Projektor otrzymując wysokiej jakości sygnał skaluje go do swojej rozdzielczości natywnej, co zazwyczaj powoduje utratę jakości. Dlatego wybierając projektor należy sprawdzić, jaka jest jego rozdzielczość natywna, czyli faktycznie możliwa do uzyskania. Projektor dla kinomana powinien obsługiwać natywną rozdzielczość Full HD (1920×1080 pikseli) lub WUXGA (1920×1200 pikseli o proporcjach obrazu 16:10). Najbardziej wymagający powinni szukać sprzętu wyświetlającego obraz w rozdzielczości UHD (3840×2160 pikseli) lub 4K UHD (4096×2160 pikseli).

Jasność i kontrast projektora

Nie każdy z nas dysponuje dobrze zaciemnionym pomieszczeniem, dlatego należy szukać urządzeń z jak największą jasnością. Im większa, tym bardziej komfortowe będzie oglądanie w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych. Jasność powinno się brać pod uwagę razem z drugim parametrem – kontrastem. Z projektora o jasności ok. 2000 ANSI lumenów (obecnie jest to standard dla urządzeń domowych) można korzystać za dnia lub w pomieszczeniach nie całkiem zaciemnionych. Urządzenia z jasnością 3000 lumenów lub wyższą można już wykorzystywać w pomieszczeniach niezaciemnionych. Przyzwoity projektor do kina domowego powinien mieć kontrast o wartości nie mniejszej niż 10000:1. Modele przeznaczone dla bardziej wymagających kinomanów mają kontrast na poziomie 30000:1 i więcej. Nowoczesne projektory, tak jak współczesne telewizory, wyposażane są również w technologię HDR (szeroki zakres tonalny), która poprawia parametry obrazu, zapewnia znacznie żywsze i realistyczniejsze kolory.

Ekran do projektora

Projektor może co prawda wyświetlać obraz na ścianie, ale nawet gładka i pomalowana śnieżnobiałą farbą nie jest w stanie idealnie odbijać padającego na nią światła. Wyświetlany w ten sposób obraz może być zniekształcony, mieć gorszą ostrość, kontrast i nasycenie barw. Specjalny ekran do projektora podnosi komfort użytkowania, gdyż wykonany jest ze specjalnych materiałów.

Ekrany różnią się budową i sposobem zamontowania. Podstawowe modele składają się z ekranu na stelażu i stojaka, zestaw taki można po zakończonym seansie zwinąć i schować. Z kolei ekrany typu ramowego mocuje się na stałe do ściany. Najdroższe są ekrany rozwijane elektrycznie, których kasetową obudowę montuje się na ścianie lub na suficie, a sterowanie elektrycznym rozwijaniem i zwijaniem odbywa się za pośrednictwem pilota lub smartfona.

Telewizor czy projektor?
Autor: GettyImages

Kupując ekran projekcyjny należy zwrócić uwagę na zastosowany rodzaj powierzchni, która ma wpływ na sposób w jaki odbijane jest światło płynące z projektora. Ekrany wykorzystujące różne rodzaje i grubości powierzchni projekcyjnej mają inny stopnień odbicia światła oraz inne kąty widzenia. Ważny jest tu współczynnik gain, który określa poziom odbicia światła padającego na ekran. Współczynnik ten może wynosić od 0,7 do ponad 2, standardowe ekrany mają wartość 1, co oznacza, że powierzchnia ekranu odbija dokładnie tyle światła, ile na niego padło. Za wartość uniwersalną uznaje się gain 1.3. Współczynnik odbicia powinien być tym wyższy, im więcej światła wpada do pomieszczenia. Projektory z lampami o wysokiej jasności lepiej będą współpracować z ekranami o niższym współczynniku odbicia światła i na odwrót.

Niezależnie od tego, na jaką przekątną ekranu się zdecydujemy, i tak będzie on znacznie większy od ekranu telewizora. Przełoży się to na jakość i intensywność doznań podczas seansów filmowych. Na rynku znajdziemy ekrany o różnych wymiarach i formatach. Do najpopularniejszych należą format 4:3 (wyświetlanie prezentacji z laptopów starszej generacji) i format 16:9 (oglądanie filmów, telewizji, granie na konsoli). Oprócz tego kupić można ekrany formatu 16:10, 1:1 i 21:9 (Cinemascope). Ważne jest, aby dobierać format ekranu do formatu obrazu wyświetlanego przez projektor, a nie na odwrót. Wtedy cała powierzchnia ekranu będzie optymalnie wykorzystana.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany