Jakie głośniki do kina domowego? Wybieramy zestaw głośników

2021-05-12 21:19
Kino domowe
Autor: Marcin Czechowicz Telewizor z rozbudowanym systemem audio wraz z komputerem tworzą prawdziwe centrum multimedialne

Salę kinową można urządzić nawet w niewielkim salonie. Oprócz telewizora, niezbędny będzie system kina domowego, wyposażony w dobry zestaw głośników. Jakie głośniki do kina domowego wybrać?

Zadaniem zestawu kina domowego jest dostarczenie wrażeń zarówno wizualnych, jaki i dźwiękowych. Podczas seansu, za sprawą efektów audio można się poczuć jak w centrum oglądanej na ekranie akcji. Do tego jednak potrzebny jest zestaw głośników.

Rozbudowa systemu głośników do standardu kina domowego to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć, ponieważ wybrany sprzęt będzie nam służył przez wiele lat. Warto zainwestować w głośniki możliwie najwyższej klasy. Odpowiednio dobrane kolumny posłużą nam zarówno do nagłośnienia domowej sali kinowej, podczas grania na konsoli, a także w trakcie słuchania muzyki z płyt CD, radia lub z internetu.

Do kina domowego najczęściej wybierane są kolumny podstawkowe lub podłogowe. Uzupełnieniem zestawu może być aktywny subwoofer, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie najniższych częstotliwości. Najbardziej wymagający odbiorcy mogą dodatkowo zainstalować głośniki sufitowe.

Zestaw głośników do kina domowego: systemy dźwięku przestrzennego

Pierwszą rzeczą, jaką bierzemy pod uwagę wybierając głośniki do systemu domowej rozrywki są możliwości amplitunera AV, jaki mamy lub który planujemy zakupić. Sprzęt ten obsługuje zwykle wiele różnych standardów dźwięku przestrzennego, od których zależy liczba oraz rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu.    

Najpopularniejsze, mimo upływu lat, są systemy 5.1, wymagające zainstalowania głośnika centralnego, dwóch kolumn frontowych, dwóch kolumn dźwięku otaczającego (surround) oraz niskotonowego subwoofera. Odpowiednie rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu daje efekt otaczania odbiorcy dźwiękami. Rozwinięciem systemu 5.1 jest system 7.1, składający się z dwóch dodatkowych głośników efektowych tylnych, zapewniających jeszcze lepszy efekt przestrzenny. Ograniczeniem obu tych rozwiązań jest to, że dźwięki emitowane są wyłącznie w jednej płaszczyźnie.

Bardziej wymagające osoby, mogące przeznaczyć na sprzęt większą sumę pieniędzy, powinny zainteresować się bardziej rozbudowaną konfiguracją głośników, obsługiwaną przez amplitunery AV wyposażone w konkurujące za sobą systemy dźwięku przestrzennego Dolby Atmos oraz DTS:X. W odróżnieniu od opisanych wcześniej systemów surround, gdzie dźwięki rozsyłane są w jednej płaszczyźnie poprzez odseparowane kanały, Dolby Atmos i DTS:X to systemy generujące dookólne dźwięki obiektowe, które mogą być bardzo precyzyjnie rozmieszczane w przestrzeni. Pozwala to osiągnąć najlepsze brzmienie, a w pełni trójwymiarowy dźwięk odbija się od powierzchni i dochodzi do słuchacza z wielu kierunków, także z góry.

Aby cieszyć się systemem Dolby Atmos lub DTS:X, potrzebny jest zestaw głośników w konfiguracji 5.1.2 lub 7.1.2 (cyfra 2 na końcu oznacza dodatkową parę głośników sufitowych lub modułowych głośników kierunkowych, odbijających dźwięki od stropu). Bardziej wymagający mogą wybrać kolumny głośnikowe w konfiguracji 5.1.4 lub 7.1.4 (z czterema głośnikami obsługującymi dźwięk z góry).

Natomiast właściciele dużych salonów lub specjalnych pomieszczeń przeznaczonych na domową salę kinową (o powierzchni minimum 35 m2), mogą użyć systemu 9.1.4. Różni się on od konfiguracji 7.1.4 dodatkową parą przednich głośników rozpraszających dźwięk, rozstawionych szeroko po bokach. Wybór głośników w standardzie kina domowego Dolby Atmos i DTS:X wiąże się oczywiście z większymi wydatkami (zakup dodatkowych kolumn plus ew. koszt wykonania sufitu podwieszanego oraz rozprowadzenia przewodów).

Oprócz zalet, czyli wysokiej jakości dźwięku dookólnego, rozbudowany zestaw głośnikowy kina domowego ma też swoje wady. Kolumny zajmują w pomieszczeniu sporo miejsca, a do każdej z nich trzeba też doprowadzić oddzielny kabel sygnałowy (aktywny głośnik niskotonowy wymaga dodatkowo osobnego zasilania sieciowego). Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie całego systemu jeszcze przed wykańczaniem wnętrza lub przed jego remontem. Pozwoli to optymalnie rozprowadzić okablowanie, umieścić je w bruzdach pod tynkiem, pod parkietem, w listwach przyściennych lub w suficie podwieszanym, co pozytywnie wpłynie na estetykę pomieszczenia.

Jak wybierać zestaw głośników do kina domowego

Wybierając zestaw głośników do kina domowego często zastanawiamy się, na ile będą one uniwersalne i czy spełnią nasze oczekiwania zarówno jako zestaw stereo do słuchania muzyki, oraz jako zestaw wielokanałowy podczas odtwarzania ścieżek dźwiękowych z filmów lub gier. Idealnym rozwiązaniem jest dokonanie wyboru kolumn głośnikowych na podstawie własnego odsłuchu. Liczba i rozmiary głośników są uzależnione od wielkości pomieszczenia, jakim dysponujemy. Najlepiej, aby wszystkie kolumny były zbliżonej wielkości. Jeżeli jest to niemożliwe, para największych głośników powinna być ustawiona na przodzie, co pozytywnie wpłynie na jakość dźwięku oraz sprawi, że zestaw będzie się dobrze spisywał zarówno podczas słuchania muzyki, jaki i w trakcie oglądania filmów.

W małym salonie dobrze sprawdzą się kolumny podstawkowe, w większym pomieszczeniu lepiej zdadzą egzamin kolumny podłogowe, dysponujące znacznie większą mocą. Jeśli jednak nie chcemy instalować dużych głośników, koniecznie wyposażmy zestaw w subwoofer, który zapewni mocne niskie tony.

Istotny jest też materiał, z którego wykonane są kolumny. Głośniki z plastiku nie są w stanie zagrać tak dobrze, jak modele drewniane. Te ostatnie pozwalają uzyskać znacznie lepsze brzmienie, a ponadto swoim wyglądem nadają pomieszczeniu charakteru. Ze względu na estetykę i spójność systemu dobrym rozwiązaniem jest wybór kolumn tego samego producenta i z tej samej serii. Poszukując zestawu głośników do kina domowego upewnijmy się, czy wybrany producent oferuje w danej serii zarówno kolumnę centralną, kolumny podstawkowe, kolumny podłogowe oraz subwoofer. Mając pełen wybór będziemy w stanie stworzyć dowolną konfigurację kina domowego dopasowaną do naszych potrzeb oraz zasobności portfela.

Rozstawione z salonie kolumny głośnikowe powinny cieszyć oko. Zestaw głośników kina domowego zajmuje w pomieszczeniu stosunkowo dużo miejsca, dlatego powinien mieć stylowy design, aby uzupełniać wystrój wnętrza. Na rynku znajdziemy kolumny z obudowami wykonanymi w sposób klasyczny, wykończone okleiną imitującą drewno, oraz modele nowoczesne, lakierowane, ze wstawkami np. z aluminium. 

Na jakie parametry kolumn zwracać uwagę?

Przy wyborze kolumn należy zapoznać się z ich parametrami, a jeżeli istnieje taka możliwość – dokonać ich odsłuchu przed zakupem. Istotna jest liczba przetworników zamontowanych w kolumnie, odpowiadających za odtwarzanie każdego z trzech pasm: wysokiego, średniego i niskiego. Ważny jest też materiał, z jakiego wykonano obudowę kolumny – najlepsze są zrobione z drewna. Obudowy dzielimy na otwarte i zamknięte, te ostatnie lepiej radzą sobie z niskimi częstotliwościami.

Kolejne bardzo ważne parametry głośników to moc i pasmo przenoszenia. Aby uzyskać dobrej jakości dźwięk w średniej wielkości salonie należy szukać kolumn o mocy rzędu 100-200 W, z możliwością przenoszenia dźwięku o częstotliwości od 20 do 20000 Hz. Moc głośników powinna być również dopasowana do mocy amplitunera.

Innym parametrem charakteryzującym dobre kolumny głośnikowe jest ich wysoka sprawność lub skuteczność, która wyrażana jest w decybelach (dB). Im parametr sprawności jest wyższy, tym kolumna będzie w stanie grać głośniej. Przyjmuje się, że głośniki o skuteczności 90dB są to urządzenia o średnim zapotrzebowaniu na energię.

Na koniec pozostaje wartość impedancji, wyrażana w omach (Ω). Parametr ten nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość dźwięku, ale należy zwrócić na niego uwagę, aby prawidłowo dopasować kolumny do posiadanego amplitunera (wzmacniacza). Impedancja głośnika może wynosić 4, 6 lub 8 omów, powinna być równa lub wyższa od impedancji amplitunera. Podłączenie kolumn o mniejszej impedancji może przy bardzo dużym obciążeniu (wysokim poziomie głośności) doprowadzić do ich uszkodzenia.

Głośnik centralny do kina domowego

Głośnik centralny to ważny element zestawu kina domowego, służący przede wszystkim do odtwarzania dialogów. Dzięki zastosowaniu odseparowanego kanału centralnego, kwestie mówione docierają do naszego ucha wyraźnie i klarownie, a dodatkowo dźwięk staje się bardziej przestrzenny.

Kolumna centralna powinna dobrze odtwarzać pełne pasmo akustyczne, pochodzić z tej samej serii, co pozostałe głośniki i być do nich dopasowana rozmiarowo, wizualnie, a także pod względem mocy i efektywności. Głośnik centralny powinien być umieszczony pomiędzy dwoma kanałami przednimi. Zwykle jego miejsce jest na szafce RTV lub na ścianie pod telewizorem. Producenci kolumn oferują głośniki centralne zwykle w kilku rozmiarach, dzięki czemu można dopasować urządzenie do wielkości pozostałych kolumn, posiadanego telewizora czy też pomieszczenia.

Kolumny głośnikowe podłogowe

Kolumny podłogowe to elementy gabarytowo największe, ale oferujące dźwięk najlepszej jakości. Kolumna podłogowa ma większą objętość i najczęściej jest wyposażone w dwa lub trzy przetworniki o dużej powierzchni membran. Dzięki temu dobrze odtwarzane są zarówno wysokie, jak i niskie zakresy częstotliwości. Zakupem kolumn podłogowych powinny zainteresować się osoby dysponujące sporym pomieszczeniem (nie mniejszym niż 20 m²), w którym będzie można je swobodnie rozstawić. Kolumny podłogowe danej serii występują zwykle w kilku rozmiarach. Rodzaj materiału, z jakiego wykonane są obudowy kolumn ma duże znaczenie dla jakości dźwięku. Na rynku dostępne są kolumny głośnikowe wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego. Oprócz niesamowitych efektów dźwiękowych podczas oglądania filmów, dobrej klasy frontowe kolumny podłogowe świetnie sprawdzą się także do odtwarzania wysokiej jakości muzyki stereo. Stosując kolumny o dobrych parametrach muzycznych zazwyczaj nie ma potrzeby dokupować głośnika niskotonowego (subwoofera).

Głośnik podłogowy
Autor: Mariusz Bykowski Głośniki, szczególnie jeśli mają tak wysmakowane wzornictwo, możemy wyeksponować w formie ozdoby

Kolumny głośnikowe podstawkowe

Kolumny podstawkowe przeznaczone są dla użytkowników z mniejszym budżetem, dysponujących mniejszym pomieszczeniem (poniżej 20 m2), używających zestawu kina domowego najczęściej podczas oglądania filmów. Kolumny podstawkowe mają zwykle konstrukcję dwudrożną, z dwoma umieszczonymi blisko siebie przetwornikami (średnio- i wysokotonowym). Decydując się na zestaw głośników podstawkowych koniecznie trzeba dokupić jak najlepszy subwoofer, a także upewnić się, że impedancja kolumn jest dopasowana do amplitunera.

Subwoofer do kina domowego

Dobrej jakości zestaw głośnikowy zbudowany z mocnych kolumn podłogowych w konfiguracji np. 5.0 powinien zadowolić każdego fana muzyki zarówno pod względem wysokich, jak i niskich tonów. Gdy jednak w planach masz zakup niewielkich głośników podstawkowych, niezbędnym uzupełnieniem systemu będzie subwoofer aktywny, który zatroszczy się o mocne basy. Subwoofer aktywny (z własnym wzmacniaczem i filtrem dolnoprzepustowym), jest podstawą odpowiednio brzmiącego kina domowego. Jego zadaniem jest odtwarzanie dźwięków o najniższych częstotliwościach (od 20 do 200 Hz). Często w ramach danej serii kolumn mamy do wyboru kilka subwooferów o zróżnicowanych parametrach, co pozwala dostosować wielkość i moc urządzenia do pozostałych elementów systemu kina domowego. Warto pamiętać, aby subwoofer podłączyć do amplitunera dedykowanym kablem za pośrednictwem specjalnego złącza LFE (ang. Low Frequency Effects).

Jakie przewody łączące głośniki z amplitunerem

Prawidłowy dobór kabli głośnikowych do pozostałych elementów systemu kina domowego to bardzo ważna kwestia. Do niedrogiego zestawu głośników podstawkowych o niewielkiej mocy, nie ma sensu dokupować dobrej jakości kabli, gdyż nie poprawią one dźwięku. Odwrotnie sytuacja przedstawia się w przypadku zakupu systemu z wyższej półki cenowej, z kolumnami podłogowymi o dużej mocy. Tutaj dobrej jakości okablowanie będzie miało duży wpływ na jakość dźwięku.

Kierujmy się zasadą – im wyższa moc głośników, tym grubsze będą potrzebne kable. Do głośników o mocy ok. 70 W wystarczy kabel o grubości 1,5 mm2, przy średnich mocach rzędu 120-150 W zastosujmy kabel 2,5 mm2, natomiast w przypadku systemów o mocy 200 W i większej, należy użyć kabla o średnicy co najmniej 4 mm2.

Istotny jest też materiał, z jakiego wykonana jest żyła kabla. Najlepiej, aby była to żyła z wysokiej czystości, beztlenowej miedzi OFC z grubą izolacją z PVC. Przewodniki wewnątrz kabla są często skręcone wobec siebie, aby minimalizować efekt interferencji.

Przewodów głośnikowych nie kupujemy na zapas. Zmierzmy odległość od amplitunera do wszystkich miejsc, gdzie zainstalowane będą głośniki, i kupmy kabel takiej długości, jaką potrzebujemy, ew. z niewielkim zapasem. Zwinięty nadmiar kabla jest bardziej podatny na zakłócenia sygnału, co w efekcie pogorszy jakość dźwięku. Kable głośnikowe powinny biec jak najkrótszą trasą, bez załamań, odległość kolumn kanału prawego i lewego od amplitunera powinna być zbliżona. Przewody mogą być dostarczane bez końcówek lub z wtyczkami (konfekcjonowane).

Przeczytaj też:

Amplituner: podstawa kina domowego. Jaki wybrać? >>>

Osobną kategorię stanowi kabel do głośnika niskotonowego. Jeśli wybraliśmy subwoofer o wysokiej mocy, należy zainwestować w dobry kabel, który pozwoli wydobyć z głośnika potężnie basy. W zależności od modelu subwoofera, do jego połączenia z amplitunerem potrzebny jest kabel RCA-RCA lub 1RCA-2RCA typu Y, z żyłą o średnicy do 7,5 mm2.

Soundbar - alternatywa dla system wielogłośnikowego

Jeśli chciałbyś poprawić jakość dźwięku, lecz ze względu na ograniczony budżet lub małą powierzchnię salonu nie bierzesz pod uwagę rozbudowanego zestawu głośników do kina domowego, wartym rozważenia jest zakup listwy głośnikowej czyli soundbara. Jest to zintegrowany system zwykle kilku par głośników o różnych pasmach przenoszenia dźwięku, zamkniętych podłużnej obudowie. Są one ustawione są pod różnymi kątami tak, aby optymalnie rozprowadzać dźwięk po pomieszczeniu. Listwę ustawia się na szafce pod telewizorem lub mocuje do ściany.

Najtańsze modele soundbarów wyposażone są parę głośników. Obudowy droższych modeli mogą mieścić nawet kilkanaście przetworników, będących w stanie wygenerować dźwięk przestrzenny. Taki rozbudowany soundbar może zastąpić cały zestaw kolumn. Najczęściej spotykane soundbary zbudowane są w systemach 2.0 oraz 2.1 (z zewnętrznym subwooferem). Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczone są modele 5.1 a nawet 7.1.

Soundbar jest dobrym wyborem dla mniej wymagających (i zasobnych w gotówkę) telewidzów, którzy nie chcą inwestować w drogi sprzęt audio i przeprowadzać skomplikowanej instalacji systemu. Niewielkie rozmiary i zwarta konstrukcja urządzenia sprawiają, że zda on egzamin nawet w małej kawalerce, nie zagraci pomieszczenia i nie będzie nazbyt uciążliwy dla sąsiadów.

Głośniki bezprzewodowe Multiroom

Czołowi producenci nagłośnienia (np. Yamaha, Bose, Bang & Olufsen) oferują nowoczesne kolumny głośnikowe wyposażone w funkcję bezprzewodowej transmisji dźwięku. Urządzenia te łączy się w sieć, tworząc system nagłośnienia wielostrefowego tzw. multiroom audio. Pozwala on cieszyć się wysokiej jakości muzyką w salonie, kuchni, sypialni, łazience, na tarasie i w ogrodzie.

Instalacja wielopokojowego nagłośnienia bezprzewodowego podnosi komfort życia w domu. Ma również wpływ na wystrój wnętrz, pozwala ukryć nieestetyczne elementy, uwalnia od konieczności przeprowadzania wielu metrów okablowania.

Decydując się na instalację nagłośnienia strefowego, nie jesteśmy zmuszeni do zakupu na raz wielu jego elementów. Zacząć można od jednego głośnika, a następnie rozbudowywać system o kolejne komponenty. 

Kolumny głośnikowe wchodzące w skład multiroom audio potrafią obsługiwać różne systemy łączności bezprzewodowej takie jak Bluetooth, Wi-Fi czy AirPlay. Pozwala to odtwarzać muzykę z wielu źródeł – smartfonu, odtwarzacza, telewizora, komputera, internetowych rozgłośni radiowych oraz z serwisów strumieniujących audio i wideo.

Rozpoczynając budowę systemu wielopokojowego nagłośnienia należy zakupić co najmniej jedną bezprzewodową kolumnę głośnikową, zainstalować ją w wybranym pomieszczeniu i podłączyć do sieci Wi-Fi. Następnie trzeba sparować głośnik z wykorzystywanymi źródłami dźwięku np. amplitunerem AV. Gdy to zrobimy, wszyscy domownicy będą mogli łączyć się z głośnikiem zdalnie. Instalując kolejne kolumny, system będzie już w stanie zaspokoić gusta muzyczne wielu osób, które we własnych pomieszczeniach będą mogły słuchać swoich ulubionych wykonawców.

W ofercie każdego z producentów do wyboru jest zwykle kilka modeli głośników bezprzewodowych, różniących się wielkością, mocą i jakością dźwięku.

Którą gwiazdę muzyki pop najbardziej przypominasz?

Pytanie 1 z 10
Kiedy słyszę w radiu mój ulubiony hit to ...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają