Multiroom audio: co to jest? Jak rozmieścić głośniki i słuchać muzyki
System multiroom audio odtwarza muzykę jednocześnie z wielu źródeł i przesyła ją bezprzewodowo do głośników rozmieszczonych w całym domu. Pozwala to cieszyć się ulubionymi utworami bez względu na pomieszczenie, w jakim obecnie się znajdujemy.
Producenci sprzętu audio-wideo coraz powszechniej wyposażają kolumny głośnikowe, telewizory, odtwarzacze i amplitunery kina domowego w funkcje bezprzewodowego dostępu do internetu. Urządzenia te łączy się w sieć, tworząc system nagłośnienia wielostrefowego multiroom audio. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się wysokiej jakości muzyką w całym domu. Pozwala w tym samym czasie odtwarzać inną muzykę w salonie, a inną w kuchni, sypialni, łazience, a nawet na tarasie czy w ogrodzie. Można zapomnieć o tradycyjnych nośnikach audio oraz o plątaninie kabli. Nie ma też potrzeby kupowania osobnych zestawów audio do wielu pomieszczeń.
Co to jest multiroom?
Multiroom audio to systemy bezprzewodowego nagłośnienia domu. Do transmisji sygnału może być wykorzystywana technologia Bluetooth lub domowa sieć Wi-Fi. Muzyka może być odtwarzana lokalnie, np. z krążka CD-Audio, z pliku MP3 lub strumieniowana z internetowych rozgłośni radiowych czy serwisów online takich jak Spotify, Tidal czy Deezer. Sterowanie systemem multiroom audio może się odbywać za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonach domowników.
Instalacja multiroom audio - czyli wielopokojowego nagłośnienia bezprzewodowego - podnosi komfort życia w domu, oszczędza miejsce, ma także duży wpływ na wystrój wnętrz. Pozwala ukryć nieestetyczne elementy, uwalnia od konieczności przeprowadzania wielu metrów okablowania. Wybierając system multiroom audio, warto zwrócić uwagę na design jego komponentów, aby pasowały one do stylu i wystroju pomieszczeń. Obecnie można wybierać spośród komponentów zarówno o wyglądzie klasycznym, jak i bardzo nowoczesnym.
Przeczytaj też:
Wieża Hi-Fi z dostępem do internetu. Radio internetowe >>>
Decydując się na instalację multiroom audio, czyli nagłośnienia strefowego, nie jesteśmy zmuszeni do zakupu na raz wielu jego elementów. Zacząć można od jednego głośnika np. typu soundbar, wyposażonego w funkcje multiroom, a następnie, w zależności od wymagań i możliwości finansowych, rozbudowywać o kolejne komponenty np. wzmacniacz lub amplituner. Multiroom umożliwia także zintegrowanie systemu audio z inteligentnym oświetleniem. Ciekawostką jest funkcja auto odtwarzania, która po wejściu właściciela do mieszkania, powita go jego ulubioną muzyką.
Bezprzewodowe systemy multiroom są oferowane przez wielu producentów sprzętu audio Hi-Fi. Wiodącymi markami są Yamaha z systemem multiroom MusicCast, LG (multiroom Music Flow), Bose (multiroom SoundTouch), Denon z systemem multiroom HEOS, Samsung Multiroom 360, Bang & Olufsen i Sonos. W ofercie każdego z producentów do wyboru jest zwykle kilka modeli, np. głośników bezprzewodowych, różniących się wielkością, mocą i jakością dźwięku. Systemy multiroom współpracują z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Asystentem Google czy Apple Siri. Sprzęt może być zgodny z kilkoma asystentami, dzięki czemu użytkownik ma możliwość wyboru, z którego z nich chce skorzystać.
Budowa systemu multiroom audio
Dużą zaletą bezprzewodowych systemów multiroom jest ich modułowa budowa. Dzięki niej, decydując się na zakup takiego sprzętu, można rozpocząć od jednego elementu i z czasem dodawać kolejne. Każde urządzenie jest równoważne, potrafi odbierać i przesyłać dźwięk. Nie ma zatem znaczenia, czy zaczniemy od amplitunera kina domowego czy od pojedynczego głośnika. Nie ma również potrzeby wymiany dotychczasowego sprzętu. Jako jednostkę centralną, do posiadanego zestawu audio można np. dodać odtwarzacz sieciowy multiroom, który pozwoli odtwarzać muzykę strumieniowaną z internetu na dotychczasowych kolumnach głośnikowych rozstawionych w salonie. W przyszłości zaś, gdy dokupimy soundbar lub głośniki bezprzewodowe z funkcją multiroom, muzyki będzie można słuchać zarówno w salonie, jaki i w innych pomieszczeniach.
Jak działa multiroom audio
Dzięki systemowi multiroom audio dźwięk z różnych źródeł można przesyłać do urządzeń rozlokowanych w całym domu - wszędzie może rozbrzmiewać ta sama muzyka, lub inny utwór w każdym pokoju. Przykładowo, porannych wiadomości radiowych można słuchać w kuchni i łazience, w tym samym czasie w sypialni odtwarzana będzie składanka na pobudkę, a muzyka z płyty CD popłynie równocześnie z głośników rozmieszczonych na tarasie. W każdym pomieszczeniu głośność jest regulowana niezależnie.
Urządzenia wchodzące w skład systemu multiroom potrafią obsługiwać różne systemy łączności bezprzewodowej takie jak Bluetooth, Wi-Fi czy AirPlay. Pozwala to na odległość słuchać muzyki z wielu źródeł - smartfonu, odtwarzacza, telewizora, komputera czy serwera NAS, oraz bezpośrednio z internetowych rozgłośni radiowych, serwisów wideo (np. YouTube) i muzycznych (Tidal, Spotify i Deezer, SoundCloud). Dzięki temu można odbierać połączenia telefoniczne bez przerywania odtwarzania muzyki. Smartfon pełni wtedy rolę pilota, służy do wygodnego zmieniania utworów, pauzowania odtwarzania czy regulowania głośności.
Przeczytaj też:
Wybieramy gramofon: poradnik >>>
Aby rozpocząć budowę systemu multiroom - wielopokojowego nagłośnienia - należy zakupić co najmniej jedną bezprzewodową kolumnę głośnikową, zainstalować ją w wybranym pomieszczeniu i podłączyć do sieci Wi-Fi. Następnie trzeba sparować głośnik z wykorzystywanymi źródłami dźwięku np. amplitunerem AV, odtwarzaczem sieciowym czy smartfonami. Gdy to zrobimy, wszyscy domownicy będą mogli łączyć się z głośnikiem zdalnie. Instalując kolejne kolumny, system będzie już w stanie zaspokoić gusta muzyczne wielu osób, które we własnych przestrzeniach będą mogły słuchać swoich ulubionych wykonawców. Tworząc system multiroom audio można wybrać dowolną liczbę urządzeń. Trzeba tylko pamiętać o tym, że muszą one być ze sobą kompatybilne. Poza głośnikami warto zaopatrzyć się dobre bezprzewodowe słuchawki.
Jak sterować systemem multiroom audio
Każdym z urządzeń wchodzących w skład systemu multiroom można sterować za pośrednictwem pilota bądź przycisków na jego obudowie (głośność, zmiana i pauzowanie utworów). Najczęściej jednak wykorzystuje się do tego dedykowane aplikacje na smartfony i tablety z systemem Android i iOS. Producenci systemów multiroom oferują je za darmo, zwykle ze spolszczonym interfejsem użytkownika.
Aplikacja obsługująca system multiroom pozwala sterować odtwarzaniem, zmieniać różne ustawienia urządzeń wchodzących w skład systemu, zarządzać zgromadzonymi utworami, tworzyć z nich playlisty, zapamiętywać preferowane stacje radiowe oraz korzystać z zasobów muzycznych serwisów internetowych. Aby mieć do nich szybki i wygodny dostęp, wybrane utwory lub całe albumy można dodawać do „ulubionych”.
Sterowanie systemem multiroom jest proste i intuicyjne. Po wskazaniu w aplikacji danego pokoju, w którym ma być słuchana muzyka, na ekranie pojawią się wszystkie możliwe jej źródła (serwisy strumieniujące, dyski sieciowe i urządzenia audio np. odtwarzacz, amplituner, telewizor itd.). Wystarczy wskazać jedno z nich i ewentualnie wybrać album lub utwór. Za pośrednictwem aplikacji możliwe jest też łączenie pomieszczeń w grupy, przesyłanie muzyki z jednego pokoju do drugiego i osobne sterowanie głośnością.
Dzięki personalizacji w systemie multiroom można zmieniać ustawienia pokojów, nadawać im nazwy, dołączać zdjęcia, edytować źródła dźwięku czy modyfikować parametry połączenia z innymi urządzeniami. Możliwe jest też nazywanie źródeł dźwięku podłączonych do amplitunera AV przez złącza HDMI (np. odtwarzacz Blu-Ray, telewizor, konsola do gier itd.). Można także zmieniać kolejność wyświetlania źródeł na ekranie - najczęściej używane ikony umieszcza się na górze okna aplikacji.
Na początku instalacji użytkownik musi skonfigurować aplikację do sterowania systemem multiroom, wykonując krok po kroku polecenia wyświetlane na ekranie. Konfigurację przeprowadza się tylko raz. Po zakończeniu, inni domownicy będą również musieli pobrać aplikację na swoje smartfony i podłączyć ją do systemu.
System multiroom: komunikacja bezprzewodowa
System multiroom (domowego nagłośnienia wielostrefowego) można stworzyć opierając się o współczesne standardy łączności np. dwukierunkowy protokół Bluetooth lub Wi-Fi. W przypadku systemów wykorzystujących połączenie z siecią Wi-Fi, głośniki oraz inne komponenty muszą nawiązać komunikację z domowym routerem. Po uruchomieniu odtwarzania muzyki, sygnał audio rozprowadzany będzie po pomieszczeniach za pośrednictwem Internetu.
Użytkownicy urządzeń Apple wykorzystują do bezprzewodowego odtwarzania muzyki odrębny protokół AirPlay. Głośniki kompatybilne z tą technologią mogą w ramach sieci domowej odbierać sygnał audio, np. z iPhone'ów, iPadów czy komputerów Apple Mac. Wystarczy, aby urządzenie multiroom i np. iPhone były połączone z Wi-Fi. W aplikacji mobilnej klikamy ikonę AirPlay, wybieramy źródło dźwięku i wskazujemy pomieszczenie lub głośnik, na którym ma być odtwarzana muzyka.
Multiroom: głośniki odtwarzające muzykę prosto z internetu
Urządzenia multiroom (np. głośniki bezprzewodowe) mają często wbudowaną funkcję bezpośredniej obsługi internetowych serwisów muzycznych. W przypadku serwisu Spotify, połączenie odbywa się to poprzez Spotify Connect. Głośnik musi być połączony z domową siecią Wi-Fi, z którą łączy się również smartfon. Aby posłuchać muzyki, w aplikacji sterującej systemem ustawiamy jako źródło serwis Spotify, wybieramy utwór i wskazujemy w aplikacji jako urządzenie docelowe jeden z głośników multiroom, który będzie komunikował się bezpośrednio z serwisem. Smartfon zaś będzie pełnił jedynie rolę inteligentnego pilota. Podobnie jest w przypadku serwisu Tidal. W aplikacji sterującej multiroom wskazujemy urządzenie odtwarzające (np. soundbar), następnie wybieramy ikonę Tidal i logujemy się do swojego konta. Po chwili, gdy w aplikacji do sterowania systemem multiroom pojawią się wszystkie playlisty, ulubieni artyści i albumy, można będzie rozpocząć odtwarzanie. Urządzenia multiroom obsługują również radio internetowe. Aby posłuchać audycji wystarczy połączyć sprzęt z siecią i w aplikacji sterującej wybrać ikonę danej rozgłośni.